Gabriel Spilar: Góly strieľam pre tím

PRIDANÉ: 1.10.2018

Po dvoch nevydarených zápasoch sa HC Košice znova dostáva na čelo tabuľky Tipsport ligy. Vo včerajšom zápase zdolal Duklu Trenčín 5:1 a pripísal si ďalšie 3 body. Prvý gól padol v prvej tretine a jeho autorom bol útočník Oceliarov Petr Kafka. Druhú a tretiu tretinu otvoril gólmi Gabriel Spilar, ktorý si tak pripísal hneď dva premiérové góly v sezóne. Po ňom, sa strelecky presadili aj zahraničné posily Evan Brophey a Jere Pulli, a to dokonca v oslabení. Reakcie nášho celku na ďalšie vytúžené víťazstvo na seba nenechali dlho čakať. K mikrofónu sme prizvali dvojgólového Gabiho Spilara.

Dnes sa zápas skončil bodovou odmenou pre tím HC Košice. Ako sa po vydarenom súboji cítite?
„Určite sme všetci veľmi radi. Dukla Trenčín je ťažký súper, a preto sa tešíme, že sa nám ho podarilo zdolať. Dnešné 3 body nás nabudili a verím, že to takto bude pokračovať v ďalších troch zápasoch do prestávky.“

Po posledných dvoch stretnutiach je výhra určite to, čo ste potrebovali.
„Presne tak. Dnes to bol úspešný zápas, avšak netreba z toho robiť veľkú vec. Je to ešte len ôsme kolo. Hneď v utorok na nás čaká nový súper a my sa teraz musíme sústrediť naňho. Pred zápasom s Popradom to všetko vyzeralo skvelo. Po porážke s Banskou Bystricou sme ale potrebovali ďalšiu výhru na nápravu nášho sebavedomia.“

Prekvapila vás posledne Banská Bystrica?
„Ani nie. My sme nezahrali dobre. Vedeli sme, že na nás budú vytvárať nátlak, ale nám sa nepodarilo podchytiť prvú tretinu. Potom to už išlo dole kopcom. Ale na druhej strane, už sme sa poučili a ideme ďalej.“

V závere zápasu sa na vás Trenčín už nedoťahoval. Bola u vás chuť a chcenie dobojovať to do konca?
„My sme vtedy už mali pomerne veľký gólový náskok. V takejto situácii sa súperovi hrá už naozaj ťažko, takže si myslím, že to bolo práve tým. Ale Trenčín má silné mužstvo, čo dokazovali aj predošlú sezónu, a preto, ako vravím, sme veľmi radi, že sa nám dnes podarilo vyhrať a šancu na tri body sme plne využili.“

Cítili ste, že váš individuálny výkon bol zatiaľ najlepší?
„Ja neviem posúdiť či bol najlepší. Mám pri sebe skvelých hráčov ako v päťke, tak aj v celom tíme. Verím, že môj výkon pomohol k víťazstvu. Ale góly som strelil pre tím, nie pre seba. Pri hre som sa cítil veľmi dobre a to je dôležité.“

Predsa len, sú to prvé góly v tejto sezóne, určite taký zápis do štatistík poteší?
„Ako vravím, v prvom rade je potrebné, aby vyhrával klub. Ale nebudem klamať, teším sa aj z osobných úspechov. Sú to prvé góly v sezóne - také pomôžu tímu, ale aj hráčovi. Ja môžem poďakovať Lacovi, Marcelovi, ale aj celému mužstvu. Takže áno, poteší to.“

V začiatkoch sezóny bolo predsavzatie naplno využívať presilové hry. Dnes sme videli tri úspešne využité presilovky. Ste teda spokojní v tomto smere?
„V dnešnej dobe sa píska o niečo viac. Takéto prešľapy súpera by nám mali byť výhodou a dnes tá výhoda značne pomohla. Samozrejme, aj v presilovej hre niekedy človek potrebuje šťastie. Neviem povedať, či to bolo tak aj dnes, ale určite sme veľmi radi, že nám to tam padalo.“

Druhý gól bol pastvou pre oči v spolupráci s Marcelom Haščákom. Ako sa vám ukazovala táto gólová šanca – chceli ste to zakončiť vy?
„O Marcelovi je známe, že má veľmi dobrú strelu, preto som aj čakal, že bude zakončovať práve on. No pri takom útoku musí byť človek pripravený na čokoľvek. Ja som prihrával na gól, ale bol som pripravený, že sa mi puk môže vrátiť. V takých situáciách to hráč jednoducho vycíti. Tak sa aj stalo, a nakoniec letela strela z mojej hokejky.“

V lige je HC Košice známy svojou dravosťou. Tá sa udržala na ľade aj dnes, no bolo cítiť aj väčšiu rozvahu v útokoch. Zmenil sa nejako výrazne štýl hry?
„Každý zápas je iný. Niekedy sa musíme prispôsobiť aktuálnemu dianiu na ľade. Ja by som to ale takto nehodnotil. Stále sú to iné podmienky. Keby sme sa rozprávali pred pár dňami v Banskej, bolo by to znova iné. Takže, nedá sa podľa jedného zápasu určiť štýl našej hry. Vždy sa snažíme vyhrať a zlepšovať sa. Čaká nás ale ešte veľa zápasov, na ktoré sa musíme pripraviť.“

Nasledujúci zápas je v Budapešti. Viete už čo od súpera môžete čakať?
„Určite sme zvedaví na ich hokej. Je to nový súper, v novom meste a na novom štadióne. Musíme si to všetko poriadne rozobrať a pripraviť sa na to. Pred sezónou sme si vraveli, že takéto zápasy prinesú niečo nové. Zatiaľ sme však nemali veľmi šancu zistiť, čo presne to bude. Aj tak ale pôjdeme s tým, že zahráme čo vieme a budeme bojovať o ďalšie body.“

Naši hokejisti sa teda už pripravujú na ďalší zápas s MAC Budapešť. V aktuálnej tabuľke sú Oceliari s 18 bodmi opäť na prvom mieste. Svoje prvenstvo si tak budú môcť potvrdiť v utorok. Reprezentanti hlavného mesta Maďarska, však majú silnú motiváciu zbierať body a posunúť sa zo spodnej časti tabuľky, doma sú veľmi silní a vedia potrápiť všetkých favoritov extraligy. Na ďalší domáci zápas, tentoraz proti Nitre, sa môžeme tešiť už v piatok 5.10. o 17:30.

HC KE Media Team (žov, hal)