Gólový návrat kapitána, brankárska dominancia pokračuje

PRIDANÉ: 4.3.2023

Takúto brankársku dominanciu nezažili Košice od čias Rastislava Staňu. Keď sa vrátil majster sveta z roku 2002 v januári 2014 do rodného mesta, vychytal vo svojich prvých štyroch štartoch v drese „oceliarov“ tri nuly. V dominantných výkonoch potom pokračoval aj v play-off a s priemerom 1,6 gólu na zápas doviedol tím HC k majstrovskému titulu.

S blížiacim sa play-off 2023 sa môžu brilantnou formou pochváliť obaja brankári oranžovo-čiernej zostavy. Tandem Dominik Riečický – Jaroslav Janus neinkasoval gól v ostatných štyroch domácich stretnutiach a práve skalopevná defenzíva vytvorila základné predpoklady pre aktuálnu sedemzápasovú víťaznú sériu.

„Som rád, že sa nám takto darí. Riči vychytal dva perfektné zápasy a ja to potom musím na oplátku dorovnávať. Pre tím je to super. Tvoríme dobrú dvojicu, rozumieme si a je výborné, že dokážeme pomôcť tímu k víťazstvám,“ vyslovil sa po víťazstve 3:0 nad Spišskou Novou Vsou autor 29-úspešných zásahov Jaroslav Janus.

„Je to o piatich hráčoch na ľade. Snažíme sa hrať agresívne a vypĺňať priestor pred bránkou. Naši brankári majú navyše formu ako hrom a JJ i Riči chytajú úžasne,“ ocenil výkony mužov v maskách útočník Marek Bartánus, ktorého doplnil kapitán Michal Chovan. „Obaja brankári chytajú super. Radosť na nich pozerať. Vzadu to navyše čistíme a snažíme sa hrať čo najviac v pásme súpera.“

Posledné dve víťazstvá v Steel aréne nemali spoločné iba nuly na kontách brankárov, ale aj priebeh. Po bezgólových prvých tretinách udreli zverenci Dana Cemana v úvodoch druhých dvadsaťminútoviek. Stačilo pár úderných striedaní a víťazný náskok bol na svete.

V súboji proti Spišskej Novej Vsi otvoril skóre v 22. minúte útočník Michal Chovan. Pri svojom prvom góle po mesačnom návrate mal aj kúsok šťastia.

„Pomohla mi celá päťka. Prvá tretina bola ťažká, pretože mesiac bez zápasu je veľa. Potreboval som sa do toho dostať a som rád, že som to chlapcom nepokazil. Vyhrali sme a ide sa do posledného kola naplno,“ pousmial sa uzdravený kapitán, ktorého návrat do akcie uľahčila aktuálna víťazná forma tímu. „Mužstvo hrá výborne, hráme dobre vzadu a dokážeme ubrániť oslabové hry. Posledné kolo bude ešte zaujímavé a potom sa pripravíme na play-off. Máme super partiu a všetci sa tešíme na vyvrcholenie sezóny. Forma prišla v pravý čas.“

Košičanov potešila i správa o víťazstve Liptovského Mikuláša nad Slovanom, ktorá v praxi znamená bodové dorovnanie dvoch najlepších tímov tabuľky.

„Keď začali diváci skandovať Liptovský Mikuláš, tak mi napadlo, že asi vedú. Po druhej tretine nám povedali, že je to dokonca 3-0 a pre nás to bola super správa. Sme radi, že sme ich dorovnali a posledný zápas rozhodne o všetkom. Táto pozícia teší, pretože sezóna nebola jednoduché. Máme však skúsený tím, ktorý sa vyrovnal aj s horšími obdobiami a teraz chceme zvládnuť play-off,“ zamyslel sa M. Bartánus, podľa ktorého je z pohľadu blížiaceho sa vyvrcholenia sezóny pozitívna predovšetkým hra tímu v defenzíve. „V posledných piatich zápasoch sme inkasovali iba dva góly a nastrieľali sme ich celkom dosť. Hráme teda útočný hokej a dúfam, že si to užívaj aj naši diváci.“

Tridsaťšesťročný útočník vrátil pred duelom proti Rysom kapitánske céčko Michalovi Chovanovi. Ten prebral víťaznú štafetu a v záverečnom domácom zápase základnej časti napokon skórovali obaja. Jeden skóre otváral, druhý ho zatvoril.

Nezačal som dobre a prvé tri zápasy s céčkom sme prehrali,“ pousmial sa Bartánus. „Potom sa to však nakoplo a teší ma, že sa postupne do zostavy vracajú ďalší chlapci. Spôsobuje to pretlak v tíme, ale čím je väčšia konkurencia, tým viac sa musíte snažiť aj v tréningoch. Ak neodohráte dobrý zápas, môže vás niekto nahradiť. V úspešných tímoch musí byť konkurencia a som rád, že u nás ju máme.“

Pred záverečným duelom dlhodobej fázy v Banskej Bystrici je matematika jasná. K zisku pohára Dušana Pašeka potrebujeme získať v poslednom kole aspoň o bod viac ako Slovan. Ten privíta v domácej hale Nové Zámky.

„Mužstvo je nastavené tak, že chce vyhrať každý zápas. Do Bystrice teda pôjdeme s jasným cieľom a potom sa uvidí. Prvé miesto láka, ale podstatné je, že veci teraz fungujú a celý tím je nastavený správne,“ zdôraznil M. Chovan a J. Janus dodal. „Máme to v hlavách, ale sústredíme sa iba na náš duel v Bystrici. Nevieme ovplyvniť zápas Slovana a našou úlohou je preto vyhrať a ísť do play-off dobre naladení. Forma je dobrá, ale play-off sa pre nás začne až o pár týždňov a popracujeme ešte na vyladení detailov.“