Janus zažil víťazný debut v extralige: Užil som si to

PRIDANÉ: 17.11.2022

Návrat z Crow arény do domovskej Steel arény dopadol na výbornú. Naši hokejisti zdolali zásluhou silnej štvorgólovej päťminútovky v druhej tretine trenčiansku Duklu 4:2 a úspešné boli aj dve premiéry. Útočník Denis Paršin oslávil svoj návrat do košického dresu gólom a brankár Jaroslav Janus zneškodnil počas svojho debutu v bielo-oranžovo-čiernych farbách 34 striel súpera.

„Super. Vyhralo sa a hrali sme výborne. Podarilo sa nám zrealizovať to, čo v poslednú dobu trénujeme a myslím si, že je to zaslúžené víťazstvo,“ pochvaľoval si po zisku troch bodov 33-ročný brankár, pre ktorého išlo prvý súťažný zápas po niekoľkých mesiacoch. „Po dlhej pauze to nebolo jednoduché, ale pomohla mi podpora z tribún. Tento zápas som si užil a teší ma, že sme ho zvládli víťazne.“

Po prvej tretine to bolo v Steel aréne 0:0, pričom košickú snahu po otvorení skóre limitovali vylúčenia. Na trestnú lavicu putovali postupne až štyria „oceliari“.

„Tie vylúčenia nám to zbytočne komplikovali. Všetko to boli fauly hokejkou, ktoré nesmieme opakovať. Hlavne v útočnom pásme nie,“ poznamenal Janus.

Osemnásťročný extraligový debutant v bránke hostí Matej Vereš odolával až do polovice 27. minúty. Gól Joonu Jääskelainena však spustil hurikán a zverenci Dana Cemana sa v priebehu piatich minút presadili až štyrikrát. Medzi ozdoby druhej tretiny sa však zaradil aj Janusov zákrok pri samostatnom nájazde Mareka Slobodu.

„Snažil som sa prečítať úmysel útočníka, ale nič jasné nenaznačil a išiel priamo do bekhendu. Možno tým to bolo pre mňa ľahšie,“ popísal dôležitý zákrok pri brejkovej situácii hostí Jaro. Svojho mladého oponenta v bránke Dukly samozrejme nepoznal, no po stretnutí mu poblahoželal k dobrému výkonu. „Absolútne som nemal čas študovať si súpisku súpera a sústredil som sa na svoj výkon. Klobúk dole, chytal dobre a mal tam pár highlightových zákrokov. Prajem mu úspešnú kariéru.“

Zatiaľ čo Vereš je iba na prahu seniorského hokeja, Jaro Janus predstavuje skúseného a medzinárodne ostrieľaného borca. V našej najvyššej súťaži si však zachytal vôbec prvýkrát a do parády si ho tak vzal tímový pokladník Radek Deyl.

„Bol za mnou pred zápasom i po ňom. Som však pripravený zaplatiť, pretože to k tomu patrí,“ pousmial sa rodák z Jarovníc, ktorý hokejovo vyrastal v Prešove. V Steel aréne si v minulosti zachytal v drese reprezentácie, no tentoraz to bolo niečo iné. „To je pravda, teraz to bolo samozrejme niečo iné. Bol som domáci hráč. Cením si, že ma diváci podporili a kričali aj moje meno. Atmosféra bola dobrá a verím tomu, že počas ďalších zápasov príde  ešte viac ľudí.

Návrat HC Košice do Steel arény podporilo návštevou 3300 divákov a tí museli byť po zápase spokojní. Hráči preto veria, že v piatok ich bude proti Liptovskému Mikulášu v hale ešte viac.

„Všetci sme sa veľmi tešili na skutočne domáce publikum. Tréner nám celú reprezentačnú pauzu zdôrazňoval, že potrebujeme pokračovať vo výkonoch spred prestávky. V poslednom čase hráme dobrý hokej a verím tomu, že to potvrdíme aj proti Liptákom. Doma je cieľ vždy jasný a chceme vyhrať. Máme deň na tréning a potom sa pripravíme na piatok,“ dodal Jaroslav Janus.