Jens Olsson: Pôsobenie v Košiciach bolo jedno z najlepších období mojej kariéry

PRIDANÉ: 23.6.2024

Kariéra Jensa Olssona je na konci. Švédsky obranca sa vo svojich 39 rokoch rozhodol ukončiť aktívnu činnosť. Dve sezóny sme tohto talentovaného hráča mohli sledovať aj v našom klube, kde  hneď vo svojom prvom ročníku oslavoval majstrovský titul. Jens má bohaté skúsenosti zo švédskej ligy, jednu sezónu odohral v Nemecku, a taktiež pôsobil aj vo Švajčiarsku, Fínsku a Francúzsku.

Celé meno: Jens Christian Olsson

Vek: 39

Kluby:  Malmö Redhawks (SWE), IK Pantern (SWE),  Mörrums GoIS (SWE), Bofors IK (SWE), Södertälje SK (SWE), Rouen (FRA), EHC München (GER), Genève-Servette HC (SUI), TPS (FIN), Frölunda HC (SWE), HC Košice (SVK)

Úspechy:

1 x majstrovský titul HC Košice (SVK)

1x majstrovský titul Rouen (FRA)

33 zápasov Liga majstrov

1x  účasť Spengler Cup

Aké cítiš momentálne emócie, vzhľadom na koniec tvojej aktívnej kariéry?

Som veľmi šťastný, za všetko čo som dosiahol ako hokejista. Stretol som sa a hral s mnohými skvelými hráčmi a trénermi počas mojej kariéry.

Po 22 odohratých sezónach bol čas skončiť.

Keď sa pozrieš do minulosti, aké sú tvoje najpamätnejšie momenty alebo úspechy v kariére?

Vždy budem spomínať na dve majstrovské sezóny, ktorých som bol súčasťou, vo Francúzsku a najmä v Košiciach. Taktiež som vďačný, že som mohol hrávať za môj domáci tím Malmö Redhawks a byť súčasťou jeho návratu do SHL v sezóne 14/15.

Spomínať budem aj na všetky krajiny a tímy, v ktorých som mohol hrávať. Získal som veľa nových skúseností, spoznal nových ľudí a špeciálne fanúšikov. Mám veľa hokejových priateľov po celom svete.

Je niečo čo ľutuješ alebo by si spravil inak počas tvojej hokejovej kariéry?

Naučil som sa, že nie vždy musíš mať najlepší tím na papieri, ale ak dokážeš hráčov motivovať a tvrdo na sebe pracovať celú sezónu, môžeš byť úspešný tak ako my s Košicami.

Čo ti bude najviac chýbať na hokeji z pohľadu hráča?

Moji spoluhráči, fanúšikovia, Jankova výborná kuracia polievka z Hotel Aréna .... a Marek Bartánus (smiech)

Ako ťa hokej vyformoval z osobného hľadiska?

Neviem presne, možno tým, že viac dbám na svojich spoluhráčov a chcem, aby sa ľudia okolo mňa cítili bezpečne a sebaisto.

Strávil si v našom klube 2 sezóny, ako si sa tu cítil?

Pôsobenie v Košiciach bolo jedno z najlepších období mojej kariéry. Všetci ľudia v meste,  okolo klubu a fanúšikovia boli veľmi milí. Ako som vždy hovoril chlapcom na rannom mítingu: Je to raj! Užívajte si každý deň, pretože raz to skončí. A teraz to skončilo pre mňa!

Nepresviedčali ťa spoluhráči, aby si potiahol ešte jednu sezónu?

Áno, presviedčali.

Hral si predovšetkým vo Švédsku, Nemecku a na Slovensku. Ako by si porovnal hokejové prostredia v týchto krajinách?

Tímy, za ktoré som hral, mali vždy veľmi dobré organizácie. Fanúšikovia vo Švédsku, Nemecku a na Slovensku sú fantastickí. Jediná vec, ktorá mi napadá, je, že keď sa na ľade alebo v zápasoch nedarí, vo Švédsku si vždy si o tom môžem prečítať online alebo v novinách. Ale keď nerozumiete jazyku, nemusíte sa tým trápiť. (smiech) To je výhoda hrania v inej krajine!

Akú radu by si dal na základe tvojich skúseností, mladým hráčom, ktorí chcú hrávať hokej profesionálne?

Moja rada znie: Nevzdávaj sa, a  ak sa nedarí, tak ako si predstavuješ, pracuj na sebe. Všetci sa vyvíjame rozdielne a možno sa staneš hviezdou, keď budeš mať 25 alebo neskôr,... Ako Eduard Šedivý (smiech). Samozrejme musí to byť zábava.

Aké sú tvoje plány do budúcna?

Momentálne som doma vo Švédsku, kde trávim čas so svojou rodinou a nemusím sa trápiť na tréningoch Dana Kičuru (smiech)

Ako plánuješ byť v spojení s hokejom do budúcna?

Budem trénovať mladých hráčov vo Švédsku, a  možno sa niekedy v budúcnosti vrátim do Košíc ako tréner, keď bude mať toho Dan dosť a pôjde do dôchodku (smiech)

Prajem všetkým fanúšikom Košíc skvelé leto, a verím, že  majstrovský titul sa v budúcej sezóne vráti späť. Tam kam patrí, do Košíc!

GALÉRIA