Jozef Kubašovský jubiluje

PRIDANÉ: 3.11.2018

Súpisku našich Oceliarov pozná každý fanúšik veľmi dobre. Nové posily i starší hráči sa nám predstavujú na ľade už niekoľko týždňov. Sú však aj členovia klubu, ktorých mená v súpiske nenájdete, no aj oni stoja za klubovými úspechmi. Lekár HC Košice MUDr. Jozef Kubašovský oslavuje 60. narodeniny. Už tri desaťročia sa stará o zdravie našich hokejistov - takáto oddanosť je  veru úctyhodná. Pán Kubašovský si tak okrem úcty a veľkej vďaky vyslúžil aj pamätnú plaketu, ktorú mu odovzdali viceprezident U. S. Steel Košice aj HC Košice Rick Shank a výkonný riaditeľ HC Košice Rastislav Rusič. Čo všetko obnášala a obnáša práca športového lekára a ako sa k nej Jozef Kubašovský dostal, o tom sme sa s pánom doktorom pozhovárali bezprostredne po slávnostnom ceremoniáli. 

Ako sa cítite po prevzatí plakety? 
„Cítim sa príjemne. Je to pre mňa česť. No hlavne som rád, že som sa v zdraví dožil takého veku a týchto osláv.”

Ako dlho pracujete pre košický hokejový klub? 
„Pre HC Košice pracujem už 30 rokov. Je to naozaj dlhá doba. Za svoje pôsobenie som stretol a spoznal mnoho skvelých hokejistov, ktorí nosili dres Oceliarov. Nie je ale dôvod o tom teraz hovoriť ako o spomienke. V klube stále som, som tu veľmi spokojný a verím, že aj vedenie je spokojné so mnou.”

Kde všade ste predtým ako športový lekár pracovali? 
„Zúčastňoval som sa aj iných súťaží i keď stále to bol hokej. Najčastejšie to boli mládežnícke reprezentačné hokejové tímy, kde som aj nazbieral pár medailí. Pošťastilo sa mi ale aj na majstrovstvách sveta mužov v ľadovom hokeji, keď som bol pri získaní striebra v Helsinkách v roku 2012.”

Takže ste sa starali aj o hviezdy slovenského hokeja? 
„Nikdy som sa pri mojej práci nepozeral či je niekto hviezda alebo priemerný hráč. Najdôležitejšie bolo a stále je byť tu pre nich, keď ma potrebujú. Niektorých som spoznal už ako mladých dorastencov. Napríklad Gáboríka poznám od jeho šestnástich rokov. S väčšinou hokejistov, aj mimo slovenskej extraligy, mám ešte dodnes skôr kamarátsky vzťah, a to si vážim najviac.”

Prečo ste sa stali práve športovým lekárom? 
„Ja som mal vždy blízko k športu. Keď som mal 33 rokov, ako lekár som aj hrával futbal za Čaňu. Neskôr ma ale pán doktor Klíma prehovoril na hokej. Ako dnes vidím, bol to dobrý krok v mojej životnej kariére.”

Vieme o vás, že ste futbal hrávali aj profesionálne. Ktorý moment vám najviac utkvel v pamäti?
„Je to tak, futbal som hral aj profesionálne. V časoch najväčšej slávy tímu Lokomotíva Košice som, síce len na 15 minút, ale predsa, nastúpil proti AC Milánu na domácom ihrisku. Postupom času som aj kvôli veku skončil s futbalom a venoval sa výhradne hokeju ako lekár.”

Vyžaduje si práca športového lekára väčšie nasadenie práve v hokeji? 
„Samozrejme. Hokej je nebezpečnejší šport ako futbal. Pri korčuľovaní dokáže hráč nabrať rýchlosť, ktorú pri behu nikdy nenaberie. Koniec-koncov, aj samotné kontakty medzi hráčmi sú v hokeji podstatne intenzívnejšie.”

Aké zranenia sa u hokejistov stávajú najčastejšie? 
„Najčastejšie to sú asi rôzne otrasy, ktoré sa dajú s rýchlym zásahom ľahko liečiť. Stretávam sa ale aj s poraneniami, ktoré ošetrujeme u nás. Niektoré rany sú vážnejšie, iné menej. Nie je ale žiadna rarita ani otras mozgu a podobne.”

Zažili ste aj chvíle, kedy sa doslova bojovalo o život?
„Našťastie nie. Poznáme aj tak príbehy a zažil som aj ja vážnejšie otrasy mozgu až bezvedomie, ale našťastie, všetko sa podarilo včas zachrániť.”

Stáva sa často, že hráč po zranení už nie je schopný nastúpiť znova na ľad? 
„Väčšinou je to rozhodnutie lekára. Samozrejme, hráči často naliehajú, že sa chcú do zápasu vrátiť. Takéto rozhodnutia závisia aj od aktuálnej časti súťaže. Inak sa to posudzuje na začiatku a inak na konci sezóny. A úplne inak sa to posudzuje počas play- off.”

Pánovi Kubašovskému srdečne blahoželáme  k jeho  jubileu, ale aj k oceneniu, ktoré si za roky oddanosti a starostlivosti o tím zaslúžil. Veríme, že mu zdravie a dobrá nálada ešte dlho poslúžia, aby sa mohol venovať práci, ktorá ho napĺňa a ktorou prispieva k tímovej pohode!

HC KE Media Team (žov)

GALÉRIA