Komunitné fórum HC Košice písalo ďalšie pokračovanie, verejnosť bola svedkom podpisu profesionálnych zmlúv s mladými odchovancami!

PRIDANÉ: 29.11.2019

Utorkový podvečer patril v poradí už druhému stretnutiu novovzniknutej komunikačnej platformy HC Košice Community Forum. Konala sa v priestoroch hotela DoubleTree by Hilton a bola rozdelená do troch „panelov“, pričom v každom z nich sa k slovu dostali pozvaní hostia. Pod taktovkou hlavného iniciátora večera riaditeľa úseku PR a marketingu partnerskej spoločnosti Ness Stanislava Muchu, člena správnej a marketingovej rady HC Košice Tomáša Kuriatnika a moderátora večera a PR manažéra HC Košice Vojtecha Pettyho boli panelovými diskutérmi zhodnotené jednotlivé kategórie hokejistov v prebiehajúcej sezóne, hodnotil sa stav plnenia nastolených cieľov, plánovali sa ďalšie aktivity a projekty smerom do budúcna. Okrem toho sa zúčastnení dozvedeli ďalšie podstatné informácie týkajúce sa hokejovej akadémie a prítomných príjemne prekvapilo podpísanie zmluvy s dvojicou mladých, talentovaných, košických odchovancov.

My sme si stanovili štyri piliere pre víziu klubu. Tým prvým a hlavným je prechod na komunitný klub. Treba si uvedomiť, že HC Košice nepatrí jednej firme, jednému alebo dvom podnikateľom. HC Košice musí patriť Košiciam!,“ predostrel hneď v úvode prvej časti stretnutia myšlienku vzniku platformy prezident HC Košice Július Lang. Ten sa okrem množstva iných oblastí venoval predovšetkým téme sponzorov, kde popísal aktuálny stav, rokovania a prácu s podporovateľmi hokejového klubu. V tomto smere Košice napredujú a záujem o tento šport prichádza aj zo strany primátora mesta Košice. Podpora sa postupne zvyšuje aj od Slovenského zväzu ľadového hokeja či Košického samosprávneho kraja. „Sú dve cesty, ktorými môže klub ísť. Tou prvou je, že si nakúpime drahých hráčov, zaplatíme ich a budeme veriť v nejaký úspech. Druhá cesta, ktorá je omnoho komplikovanejšia, vyžaduje viac trpezlivosti a je tŕnistá – tou je výchova našej mládeže. Začínate maličkými detičkami a dostanete ich až do štádia, kedy sú platnými v seniorskom hokeji,“ prezradil Lang azda najhlavnejšiu tému stretnutia, ktorou bola - ako inak – aj tentoraz mládež. Tej sa klub venuje čoraz viac a na mládežnícke kategórie kladie rovnakú dôležitosť, ako na samotné A-mužstvo. Toho dôkazom je snaha o založenie hokejovej akadémie, v ktorej projekte sa klub posúva neustále vpred. Priestor medzi seniormi dostáva čoraz viac mladých hokejistov a vekový priemer mužstva je vôbec jedným z najnižších spomedzi všetkých tímov. Šancu dostávajú slovenskí hráči viac než legionári, respektíve zámorskí hokejisti a odzrkadlením toho je fakt, že do reprezentácie boli naposledy nominovaní až piati hráči HC Košice. Pri senioroch to však nekončí. O miesto v reprezentácii rovnako usilujú aj mládežníci, ktorí pod taktovkou kvalifikovaných profesionálov napredujú vo svojich kariérach a aj vďaka ním majú možnosť obliecť si najcennejší dres.

Po prezidentovi klubu sa k slovu dostal výkonný riaditeľ Norbert Koch. Vo svojej funkcii je pomerne krátku dobu, no klub posunul v mnohých smeroch. Doplnil dôležité informácie ohľadom prenájmu zimného štadióna, keď práve so Steel arénou sa snaží klub dohodnúť na čo najvýhodnejšej a pre obe strany vyhovujúcej spolupráci.

Práca marketingu a ľudí, ktorí sa o túto oblasť starajú, taktiež konzistentne napreduje. K tejto téme sa vyjadril Stanislav Mucha, ktorý sa podstatnou časťou podieľa na vzostupe klubového marketingu. „Som veľmi rád, že sa nám podarilo zorganizovať toto druhé stretnutie. Je to niečo, čo sme si sľúbili pred začiatkom sezóny, bola to vlastne prvá marketingová aktivita. Podarilo sa nám to dodržať a chceme v tom pokračovať, chceme s verejnosťou otvorene komunikovať, pretože ako už bolo povedané – HC Košice sme my všetci tu!,“ prihovoril sa k zaplnenej sále. Slová o vzostupe v marketingovej oblasti nie sú len prázdnymi rečami, veď za tri mesiace sa toho podarilo zorganizovať pre fanúšikov a širokú verejnosť veľmi veľa. Za zmienku určite stojí zápas pre základné a stredné školy, ktorého sa zúčastnilo vyše 3000 žiakov, medzi ktorými sa ocitli dokonca aj študenti z prešovského kraja. Výrazným posunom je aj nedávne podpísanie memoranda o spolupráci s trojicou vysokých škôl a zorganizovanie študentského zápasu, ktorý sa taktiež dočkal obrovskej pozornosti. Tu sa ani zďaleka práca marketingového tímu nekončí, chystá sa mnoho ďalších zaujímavých akcií. Stanislav Mucha prezradil čo to o Mikulášskom zápase (6. 12.), vianočných trhoch či vstupenkách na dvojzápasy, ktoré sa uskutočnia v decembri a ponúkajú ozaj lukratívne možnosti, ktoré by mali vyhovieť každému priaznivcovi Oceliarov. Čas príde aj pre populárne a obľúbené retro dresy, ktoré následne poputujú do dražby.

Záver prvého panelu patril Marcelovi Šimurdovi, ktorý v Košiciach prešiel od hráča cez trénerské funkcie a v súčasnosti pôsobí v klube ako tréner mládeže a zároveň videoanalytik. Zázemie a podmienky v Košiciach sa radia k najlepším v rámci slovenskej najvyššej súťaže, no pracovať na vylepšeniach a modernizácii je neustále potrebné. Slúžiť a dopomôcť k tomu by mali aj najmodernejšie technológie, ktoré využívajú hokejové organizácie po celom svete. „Rád by som informoval, že klub stojí pred kúpou unikátneho systému s názvom Spiideo. Ide o švédsku firmu, ktorej softvér sa využíva vo viac ako 300 profesionálnych kluboch vo svete. Chceme byť prví na Slovensku, ktorí v hokeji zakúpime tento nástroj. Nám trénerom, videoanalytikom, to umožní nahrávanie, analyzovanie a značkovanie či už tréningu alebo zápasu. Systém využíva 4K kamery, ktoré budú rozmiestnené na zimnom štadióne a nepotrebujú kameramana. Zachytáva celú plochu ihriska a v obraze sa dokážeme posúvať, takže nám neunikne žiadny moment.“

Úvod druhého bloku patril športovému manažérovi HC Košice Janovi Šťastnému. Hneď na začiatku svojho preslovu vyjadril uznanie všetkým svojim kolegom, podieľajúcim sa na chode klubu. „Chcel by som poďakovať kolegom z marketingu, pretože naozaj, to, čo oni v úvodzovkách predvádzajú, som ešte nezažil a čo sa týka športovej stránky sú pre nás obrovskou inšpiráciou. Možno to vyzerá tak, že momentálne nie sú vidieť priamo výsledky, ale z tohto miesta vám garantujem, že všetci ľudia zo športového úseku A-mužstva aj mládeže odvádzajú veľmi dobrú prácu a postupnými krokmi sa dostávame tam, kam by sme v budúcnosti chceli mieriť. Samozrejme zo skúsenosti z minula hovorím, že na to potrebujeme nejaký dostatočný priestor a čas, aby boli výsledky viditeľné.“ Nasledovalo zhrnutie aktuálneho ročníka z pohľadu A-mužstva, o ktoré sa postarali práve spomínaný Jan Šťastný a prítomný útočník Oceliarov Michal Chovan.

O mládeži a priebehu sezóny z pohľadu juniorov, dorastu a kadetov sa slova zmocnil Peter Holaza. Asistovali mu v tom vedúci prípraviek Miroslav Kozárik a vedúci hokejových tried Alexander Valentín. Aj v týchto kategóriách zaznamenávajú mladíci výrazné úspechy a v mnohých činnostiach sa radia k tomu najlepšiemu, čo slovenská súťaž ponúka. Za tým všetkým stoja aj nové prístupy, ktoré predstavil Alexander Valentín. „Presadzujem výborný prospech a správanie sa mimo ľadu. Pracujeme a stále sa snažíme vylepšovať disciplinárny poriadok, ktorý naväzuje na správanie sa na ľade, mimo neho a v školských laviciach. Stále budeme pracovať na tom, aby sa naši chlapci vyznačovali nielen výkonmi na ľade, ale aj disciplínou a výzorom. Zjednotili sme vzhľad chlapcov skrz všetkých hokejových tried počas tréningového procesu. Niekto sa nad tým môže pousmiať, že ide o maličkosti, no pre nás sú to detaily, rozhodujúce o úspechu a neúspechu,“ uviedol vedúci hokejových tried Alexander Valentín.

Fóra sa zúčastnilo aj mnoho rodičov, čo im dalo priestor nahliadnuť do „kuchyne“ klubu a získať ďalší rozhľad. Ich účasť výrazne potešila aj predstaviteľov klubu. „Často sa stretávam s názorom, že pred rodičmi by sa mali zatvárať štadióny, avšak ja som opačného názoru. S rodičmi by sa malo spolupracovať, komunikovať a spoločne riešiť situácie,“ uzavrel Valentín.

Druhý panel začal a rovnako aj ukončil športový manažér Jan Šťastný. Na jeho konci prekvapil všetkých zúčastnených slávnostným aktom podpisu prvých profesionálnych zmlúv s dvomi košickými odchovancami. Túto ponuku a možnosť dostala dvojica mladých, talentovaných košických hráčov Roman Faith a Samuel Nagy. Svojimi podpismi potvrdili trojročnú zmluvu s HC Košice, ktorá bola zároveň prvým uzatvorením profesionálneho angažmánu v ich kariérach. „V tento symbolický okamih by som v prvom rade chcel poďakovať všetkým trénerom mládeže. Myslím, že všetci viete, že v Košiciach sa niečo začína diať a dôsledkom toho je tento slávnostný moment. Na základe nejakých poznatkov a komunikácií s trénermi sme sa rozhodli podpísať trojročný profesionálny kontrakt s našimi odchovancami, hráčmi Samuelom Nagyom a Romanom Faithom. Je to začiatok našej cesty a myslím si, že hráčov bude v budúcnosti pribúdať. Vieme o kvalite našich mládežníkov, nechceli sme však robiť žiadne unáhlené závery a rozhodli sme sa pre týchto dvoch hráčov z dôvodu veku. Všetci veríme, že niekto z nich zaklope na bránu profesionálneho hokeja nielen v Košiciach, ale aj vo svete,“ vyjadril sa na margo dvojice Jan Šťastný.

Posledná časť večera sa niesla v znamení motivovať mladých hokejistov študovať. Cieľom bolo ukázať, že aj napriek tomu, že hokej ich napĺňa a svojim spôsobom je to ich vášeň, na školu by nemali v žiadnom prípade zanevrieť. Viac im o tom prezradil aj bývalý hokejista HC Košice Peter Slimák, ktorého kariéra sa síce spočiatku vyvíjala skvelým smerom, no opäť sa ukázalo, že aj hokejový život je nevyspytateľný a častokrát si jednoducho nenavyberáte. „Prechod do normálneho života po konci hokejovej kariéry je dosť ťažký, pretože nás na to nikto nepripravoval. Tréneri sa poväčšine snažia stále hovoriť o hokeji a práve preto sa mi páči idea Sašu Valentína a ľudí okolo neho, že je veľmi dôležité dbať na štúdium. Jeden deň ste hore a na druhý deň nemusíte byť vôbec hokejistom. Mne sa to stalo… Pozbieral som cenné úspechy, potom však prišlo zranenie, odchod z Košíc, hosťovanie a človek dostane  facku, aké sú podmienky v iných kluboch,“ vyjadril sa aj na menej úsmevnú tému bývalý bek HC Košice.

V úplnom závere sa ešte v krátkosti vyjadril k téme hokejovej akadémie regionálny manažér rozvoja SZĽH Peter Žifčák. O svojich začiatkoch a ceste do A-mužstva porozprával aktuálny obranca Christián Michalčin a pôsobenie v Košiciach porovnal s európskymi gigantmi najlepší strelec celej súťaže Marcel Haščák: „Som veľmi rád, že Košice sa uberajú cestou európskych veľkoklubov, ktoré vytvárajú pre hráčov skvelé zázemie.“

Dôležitosť štúdia ozrejmila aj riaditeľka Strednej športovej školy, Tatiana Švecová. „Už aj Peter Slimák presnejšie opísal osudy niektorých športovcov a preto sme aj my začali vytvárať model takzvanej dvojitej kariéry športovca. Spoločnosť cítila potrebu a prax ukázala, že je potrebné aj pre žiakov a športovcov, ktorí nemajú až také predpoklady alebo chcú ísť priamo na trh práce a nepokračovať v štúdiu, pre tých sa vytvorili študijné odbory. Naši žiaci môžu študovať a pokračovať na vysokých školách.“

Hokejisti, najvyšší predstavitelia klubu, realizačné tímy mládežníckych kategórií, rodičia, ale aj verní fanúšikovia zažili ďalší príjemný večer, počas ktorého sa dozvedeli mnoho zaujímavých a hodnotných informácií zvnútra klubu. Komunitné fórum s poradovým číslom dva možno označiť za vydarené a my sa už tešíme na ďalšie stretnutia s verejnosťou!

HC Košice ďakuje hotelu Double Tree by Hilton za poskytnutie priestorov.

HC Košice Media Team (bob, bpa, tty)

GALÉRIA