Kráľ buly sa presunul na krídlo, strelil dôležitý gól

PRIDANÉ: 18.2.2023

Piatkový zápas proti Zvolenu bol dôležitý z viacerých pohľadov. Našim hokejistom v ňom nešlo len o vystavenie bodky za trojzápasovou sériou prehier, ale zároveň aj o vyslanie signálu pred play-off. Triumf 2:1 nad rozbehnutým súperom spod Pustého hradu zredukoval stratu na druhú priečku na deväť bodov a zároveň ukázal silu „oceliarov “. Trénerovi Danovi Cemanovi chýbali obrancovia Ladislav Romančík s Antonínom Bartošom, ako aj útočné trio Michal Chovan, Ville Leskinen a Hunter Fejes. Mužstvo však dokázalo zabojovať a udržať najproduktívnejší útok extraligy na jedinom góle. Aj ten pritom padol pri početnej výhode súpera o dvoch hráčov.

Bol to veľmi ťažký zápas. Strelili sme dôležité góly a všetci sme si to poctivo odmakali. Od prvého až do posledného, zdôraznil útočník Matúš Havrila, ktorý otvoril v trinástej minúte skóre zápasu. Dôležitý druhý gól pridal v úvode 32. minúty Marek Bartánus. To, či tečoval strelu Jakuba Lineta nebolo zreteľné a istí si po zápase neboli ani samotní aktéri víťaznej akcie.

Pred buly sme si vraveli, že skúsime signál a vyšlo nám to. Je už jedno, kto ten gól dal. Podstatné je, že bol víťazný a pomohol k bodom. Pred bránkou tam bol súboj a Marek ani nevedel, či ho trafil puk, alebo hokejka súpera. To je však teraz naozaj jedno,“ pousmial sa J. Linet. Ako následne zdôraznil, podstatné bolo tento zápas vyhrať. „Vedeli sme, že Zvolen je veľmi ťažký súper. Posledné tri zápasy nám nevyšli, ale teraz sme bojovali jeden za druhého a prinieslo to ovocie. Takto musíme pokračovať. Pred nami je ešte sedem zápasov a situácia v tabuľke sa ešte môže zmeniť. Pokúsime sa skončiť čo najvyššie.“

„Som veľmi rád, že sme našli cestu k víťazstvu. Nemyslím si, že sme boli lepší a bolo o veľmi vyrovnané. Teší ma, že na výhru stačili aj dva góly. Prišlo dosť ľudí a som rád, že sme sa im odvďačili víťazstvom,“ nadviazal brankár Jaroslav Janus, ktorý bol jedným z hlavných strojcov piatkového víťazstva a po stretnutí si prevzal košík s dobrotami určený pre najlepšieho hráča. Zo 44 striel súpera zneškodnil 43, pričom jediný gól inkasoval v oslabení troch proti piatim. Prsty v ňom malo i jeho vylúčenie za zdržiavanie hry. „Puk sa tam dostal na moju ľavú stranu a chcel som ho prikryť. Už som bol asi mimo bránkoviska a napokon ho vydoloval zvolenský hráč. Snažil som sa to zahasiť a druhou nohou som zatváral aspoň prihrávku cez bránkovisko. Zrazu ma napálil, puk tam ostal a ja som dostal dve minúty. Nechcem to komentovať, asi ešte nepoznám dobre pravidlá,“ pousmial sa Janus v súvislosti s prekvapivým vylúčením.

Kontaktný gól Košičanmi neotriasol a až do konca zápasu pokračovali v sústredenom a bojovnom výkone. „Hlavne chceme začať hrať play-off hokej a dobre sa pripraviť na rozhodujúcu fázu sezóny. Som rád, že proti Zvolenu sa nám to podarilo a takto chceme zvládnuť aj záver základnej časti.“

Odolať aktívnemu súperovi, ktorý pricestoval do Steel arény so štvorzápasovou víťaznou sériou, nebolo ľahké. Obzvlášť, keď mal súper k dispozícii šesť presilových hier, vrátane štyroch v tretej tretine.

„Hlavne po inkasovanom góle pokračovala ich presilovka a trochu sme sa tam teda strachovali o výsledok. Bolo by nepríjemné prísť o dvojgólový náskok za pár minút, ale vraveli sme si, že to oslabenie musíme ubrániť a potom to zvládneme. Nebol to ľahký záver zápasu, ale bojovali sme a s pomocou Jara Janusa sme to zvládli,“ skonštatoval Matúš Havrila, ktorý sa po príchode Mareka Hovorku posunul z centra na krídlo. V ostatných dvoch zápasoch tak nechodil na vhadzovania, ktoré sú jeho silnou stránkou. V celkovom hodnotení súťaže mu totiž patrí s úspešnosťou vyše 61 percent absolútne prvenstvo. „Trochu ma to prekvapilo, ale na buly sa mi aj predtým celkom darilo a tak som tušil, že na tom nebudem zle. Vhadzovania sme zvykli trénovať so spoluhráčmi po tréningoch. Takáto štatistika teší, ale teraz som sa už presunul na krídlo a snažím sa byť osožný aj tam.“

Havrilova schopnosť vyhrávať buly sa ešte nášmu tímu určite zíde, no výborne funguje aj jeho spolupráca s čerstvou posilou Marekom Hovorkom. Ten bol v súboji proti Zvolenu jediným hráčom, ktorý bol na ľade pri oboch košických góloch.

Po víťazstve nad Zvolenom teraz preorientujeme pozornosť na nedeľňajší duel v Trenčíne. Dukla vyhrala po návrate na zrekonštruovaný štadión Pavla Demitru obe stretnutia a celkovo ťahá už päťzápasovú sériu výhier.

„Všetci sa tešíme a myslím si, že to bude veľmi kvalitný zápas. Celú sezónu  nehrali doma a videl som, že teraz tam chodí veľa divákov a Dukle sa doma darí. My sa však musíme pozerať na seba a pokúsiť sa zabodovať naplno,“ uzavrel Jakub Linet.