Marek Bartánus: Posledné týždne ukazujeme, že kvalitu na čelo tabuľky máme

PRIDANÉ: 15.11.2021

HC Košice je dlhodobo známy tým, že chce mať vo svojom kádri čo najviac odchovancov. Jedným z nich je aj ostrieľaný útočník Marek Bartánus, ktorý sa do svojho materského klubu vrátil po štyroch sezónach a nepochybne patrí k najväčším osobnostiam nášho kvalitného mužstva, a to dokazuje na ľade i mimo neho. My sme ho preto oslovili na rozhovor a s pätnásobným majstrom Slovenska sme sa dobre porozprávali, veď posúďte sami.

Marek sa síce narodil v Liptovskom Mikuláši, no už ako batoľa sa s rodičmi sťahoval do metropoly východu, preto jeho srdce patrí Košiciam. Vzhľadom na to sú pre neho oslavy storočnice ozaj špecifické. „Pre mňa je to veľká vec. Môjmu otcovi sa podarilo s VSŽ vyhrať druhý federálny titul, zásluhou čoho predsa len vnímam túto slávnosť o čosi inak. Je to krásna história. Klubov, ktoré sa týmto míľnikom môžu popýšiť nie je veľa. Okrem Košíc jedine Slovan a Trenčín sú na hokejovej scéne podobne dlho. Samozrejme, znamená to taktiež určitý záväzok, aby sme skončili v tejto sezóne čo najvyššie." Po viacerých nevydarených rokoch je u „oceliarov" veľký hlad po úspechu a fanúšikovia veria, že práve tento ročník bude tým zlomovým. „Počas mojej kariéry som mal možnosť byť v množstve celkov, ktoré síce o tom pred sezónou nehovorili, avšak boli tam tie majstrovské ambície. Tu je to také isté, všetci to spomínajú, ale je potrebné mať pokoru. Nedá sa tam skočiť, musíte za tým postupne kráčať, zápas od zápasu. Sezóna je dlhá, môže sa stať veľa vecí a v konečnom dôsledku to závisí aj od zdravia a šťastia. Osobne ja tlak nepociťujem, ale viem, že tam je," vyjadril sa 34-ročný forvard na margo toho, ako vníma vysoké očakávanie spojené so stým výročím hokeja v druhom najväčšom meste Slovenska. V Tipos extralige doposiaľ Marek nastúpil na vyše sedemsto stretnutí, pričom najviac z toho odohral práve vo farbách „oceliarov", kde sa dokonca dvakrát radoval zo zisku titulu. My sme sa ho teda spýtali, či by si teoreticky v budúcnosti vedel predstaviť, že by bol jeho dres vyvesený po stropom Steel Arény. „Úprimne... Nie. Tí hráči, ktorí sa tam nachádzajú sú veľké legendy a celý svoj život zasvätili hokeju," s úsmevom stručne zodpovedal túto hypotetickú otázku.

Ako sme už v úvode spomínali, robustný kanonier sa do najúspešnejšieho slovenského klubu vrátil po štyroch sezónach a mal na to isté dôvody. „Nie som starý, ale mám už svoj hokejový vek. Vyskúšal som si pôsobenie vo viacerých družstvách a najmä kvôli rodine ma to už ťahalo domov. Takisto sa Košiciam v posledných rokoch nedarilo a nepozeralo sa mi na to dobre, takže chcel by som osobne pomôcť, aby sa vrátili tam, kde patria. To boli asi také dve najdôležitejšie faktory," a ešte dodáva, „no taktiež závažil príchod kvalitných fínskych trénerov i zmieňovaná storočnica." Vstup do nového ročníka nebol ideálny, no už sme nabrali slušné tempo a atakujeme najvyššie priečky. „Samozrejme, vždy chvíľku trvá, kým si to v novom mužstve, s novými trénermi všetko sadne. Úvod nám nevyšiel podľa predstáv, stratili sme tam dosť bodov, ale posledné týždne podľa mňa ukazujeme celej lige, že máme na to, aby sme hrali o čelo tabuľky. Vždy je čo zlepšovať, no ten progres je u nás viditeľný a bude to ešte lepšie," zhodnotil doterajší priebeh sezóny 2021/2022. Vlani Marek pôsobil u nášho rivala z Michaloviec a v drese „líšok" vsietil 17 gólov. Teraz ich má už po 15-tich dueloch sedem a je na najlepšej ceste, aby tento nástrel s ľahkosťou prekonal. „Nikdy som sa na individuálne štatistiky nesústredil, ale vždy ma teší, keď svojimi presnými zásahmi pomôžem tímu k výhre. Som rád, že mi to tam doteraz celkom napadalo, je pre mňa však dôležité, aby sme vyhrávali, keď už nejaký ten gól dám," zamyslel sa hráč, ktorého si v roku 2005 na drafte NHL vybrala Tampa Bay Lightning.

Po minulom neúspešnom ročníku prešiel náš káder výraznou obmenou. Podpísali sme viacero ostrieľaných hokejistov a súpiska „oceliarov" sa tak vekovým priemerom radí k tým najstarším v Tipos extralige. Podľa slov pravorukého forvarda včak v kabíne prevláda vynikajúca atmosféra. „Čo sa týka partie, chlapci sú výborní. Je tam cítiť pokoru, takisto tréningová morálka je na vysokej úrovni, a to je nesmierne kľúčové, aby bolo mužstvo úspešné. Tých skúseností máme dosť a dopĺňajú nás mladí šikovní korčuliari, takže myslím si, že je to skvelo poskladané." HC Košice patrí k tým celkom, ktoré majú v rámci ligy najlepšie zázemie. Marek Bartánus vystriedal v našej najvyššej súťaži dohromady až osem tímov, preto tieto podmienky vie porovnať. „Všetko tu je na špičkovej úrovni. Vedenie, šatňa, spôsob prípravy, štadión či starostlivosť o hráčov. Určite v tomto smere patria Košice do najlepšej trojky na Slovensku," uzatvára rozhovor nša 61-ka.