Na košickom tryoute uspelo desať uchádzačov

PRIDANÉ: 20.8.2020

Komisia zložená z trénerov HC Košice si do priestorov Crow Arény pozvala dvadsaťpäť adeptov, aby v priebehu štyroch dní sledovala ich výkony, kvalitu a nasadenie v tréningovom aj zápasovom procese. Pod drobnohľadom kvalifikovaných košických profesionálov napokon uspelo desať korčuliarov – jeden brankár, traja obrancovia a šiesti útočníci. Pred vedením a samotnými hokejistami teraz stojí ďalší krok – dohodnúť sa na zmluve a definitívne tak posilniť rady košického celku.

Jan Šťastný, hlavný tréner, športový riaditeľ a šéftréner mládeže: „Tryout nás všetkých veľmi príjemne prekvapil. Nasadenie hráčov bolo neuveriteľné, každý sa o svoju šancu pobil s hrdosťou. Vybrali sme si hráčov, ktorí nám zapadajú do už existujúcej kostry tímu. Medzi neúspešnými kandidátmi sú aj hráči, ktorí by sa mohli presadiť v prvých dvoch útokoch. Bohužiaľ, rozpočet nám neumožní angažovať ich. Veľká škoda, že nám pandémia prekazila naše plány s „farmárskym“ tímom. Práve tam by svoje kvality mohli ukázať všetci hráči z tryoutu. Osobne si myslím, že tryout by sa mohol stať tradičnou predsezónnou akciou, na ktorej sa mladí hráči môžu konfrontovať so staršími hráčmi. Veľmi pekne ďakujem všetkým účastníkom za ich snahu a profesionálny prístup. Ak sa nám podarí dohodnúť s vybranými kandidátmi na podmienkach spolupráce, v najbližších dňoch budeme môcť uzavrieť káder, s ktorým nastúpime do sezóny. S istotou vieme povedať, že to bude káder s veľkým počtom košických odchovancov.“

Úspešní kandidáti:

Brankár: Dominik Riečický

Obrancovia: Miroslav Novota, Matej Palfy, Matej Jacko

Útočníci: Samuel Nagy, Patrik Frič, Andrej Kiss, Matúš Havrila, Róbert Džguan, Martin Krasničan

Náhradníci:

Patrik Hogel, Adrián Palacko, Adam Matej, Samuel Hrabčák, Samuel Pavlík, Gabriel Vereš

Neúspešní kandidáti:

Tomáš Halasz, Marek Hudec, Branislav Pavúk, Ľubomír Patlevič, Adam Garaj, Adam Markuš, Igor Halás, Matúš Matis, Dominik Šimčák, Ondrej Šišolák, Matej Komlos.

Profily vybraných hráčov:

Potenciálnou dvojkou českej akvizície, Jakuba Sedláčka by sa mal stať rodák a odchovanec košického hokeja Dominik Riečický. Bývalý slovenský mládežnícky reprezentant pôsobil prevažnú časť svojej kariéry v štruktúrach Oceliarov, kde má po štyroch sezónach príležitosť opäť obliekať dres. V najvyššej súťaži chránil priestor medzi troma žrďami nakrátko aj v Detve. Dvadsaťosem ročný gólman bol v poslednej sezóne oporou druholigového Humenného.

Vďaka výkonom presvedčil tréneroch o svojich kvalitách aj Miroslav Novota. Ďalší úspešný Košičan trávil doterajší hokejový život v rodnom meste. Výnimkou sa stala predchádzajúca sezóna, kedy sa rozhodol smerovať svoje kroky do Škandinávie. V organizácii BIK Karlskoga okúsil švédsky prístup, ktorý sa v rámci mládeže radí k najlepším na svete. Stále len 18-ročný bek dokázal nadobudnuté skúsenosti zo zahraničia naplno pretaviť počas štyroch dní.

Po troch produktívnych rokoch v známom Texase sa má šancu vrátiť domov Matej Pálfy. Skvele fyzicky stavaný obranca patrí takisto k liahni kvalitnej košickej hokejovej mládeže. Severná Amerika dala 19-ročnému obrancovi okrem herných kvalít aj zlepšené jazykové vlastnosti. Výborné fyzické parametre využíva Matej okrem defenzívnych povinností aj v obrannom pásme súpera, o čom svedčí zisk 70 bodov v 93 zápasoch u svojho posledného zamestnávateľa.

Matej Jacko dovŕšil vek plnoletosti ešte len tesne pred štvordňovým tryoutom, avšak chuť rozbehnúť kariéru na seniorskej úrovni potvrdil okamžite. Bohatá porcia zápasov z minulého ročníka, okrem iného, aj pod taktovkou hlavného trénera reprezentácie do 18 rokov Ivana Feneša poskytla Matejovi dostatok potrebnej hernej praxe, ktorá ho tak vyniesla medzi najlepších účastníkov úspešného tryoutu.

Keď vedenie nášho klubu v novembri minulého roku podpisovalo so Samuelom Nagyom jeho prvú profesionálnu zmluvu, už vtedy nepochybovalo o jeho kvalitách, perspektíve a talente. Šikovné krídlo odohralo v drese A-tímu menšiu porciu stretnutí v závere poslednej sezóny. Teraz má obratný forvard príležitosť zdokonaľovať sa popri skúsených ofenzívnych menách.

Ak ste v posledných ročníkoch často sledovali individuálne štatistiky mládežníckych súťaží, známe vám musí byť meno Patrik Frič. Produktívny ofenzívne ladený hokejista vytvoril spoločne s Adamom Matejom veľmi nebezpečnú útočnú dvojičku, ktorá spôsobovala vrásky na čele defenzívam súperov naprieč celou juniorskou ligou. Drina a tvrdá práca sa premenila na vytúžený prvý štart medzi seniormi Košíc v poslednom zápase uplynulej sezóny. Teraz sa k tomuto duelu veľmi pravdepodobne pridá zopár ďalších.

Možnosť vrátiť sa do rodiska po dokázaní kvalít sa naskytá aj Andrejovi Kissovi. Ten odišiel za veľkú mláku už vo veku sedemnásť rokov. V tamojších nižších mládežníckych súťažiach zbieral body na pravidelnej báze a na tento trend by rád naviazal s logom materského klubu na hrudi. Andrejov mladší brat, Theo, momentálne patrí k obrovským talentom tunajšej mládeže. O motiváciu viac by obom pridalo zdokonaľovanie sa v štruktúrach rovnakej organizácie.

Ďalším hráčom, ktorý zaujal poverených trénerov je Matúš Havrila. Rodák z metropoly východu zaznamenal úspešný rok na Spiši, kde patril k najproduktívnejším hráčom mužstva. Prvá sezóna na seniorskej úrovni dopadla pre tohto hokejistu na výbornú, a tak sa mu naskytá šanca opäť sa posunúť o čosi vyššie. Ofenzívny center absolvoval v Košiciach predsezónnu prípravu už počas posledného predsezónneho obdobia.

Azda najčastejšie skloňovaným menom v spojitosti s tryoutom sa stal Róbert Džugan. A nie nadarmo. Najlepší strelec slovenskej reprezentácie do 20 rokov z posledného juniorského šampionátu sa dlhodobo vyznačuje rýchlosťou, technickými zdatnosťami a čuchom na góly. Toto všetko neuniklo pozornosti vybraných trénerov. Útočný univerzál hral v najvyššej súťaži na Slovensku iba za Trenčín. Ak sa talentovaný forvard dohodne s vedením na zmluve, svojou hrou môže tešiť našich priaznivcov.

Najstarším zvoleným hráčom sa stal vo veku 23 rokov Martin Krasničan. Stredný útočník sa doposiaľ pohyboval predovšetkým v severských krajinách, kde absolvoval angažmány v nižšej švédskej, nórskej a naposledy fínskej lige. Na Slovensko sa vracia po štyroch sezónach strávených za hranicami. Rodený Prešovčan nazrel do Tipsport ligy vďaka jednému štartu za Trenčín.

Mladý vek vybraných uchádzačov len svedčí o prezentovanom smerovaní klubu, ktorý sa podľa vyhlásení chce uberať československou cestou, dávať príležitosť mladším, talentovaným odchovancom košického hokeja.