Na úvod Slovenského pohára derby proti Prešovu

PRIDANÉ: 9.9.2021

Obnovený Slovenský pohár začína po vyše dvoch dekádach písať svoju druhú kapitolu. Do hlavnej fázy sa prebojovalo osem tímov, ktoré sú rozdelené do dvoch štvorčlenných skupín. „Oceliari“ budú o postup bojovať proti Martinu, Michalovciam a Prešovu. Práve posledný spomínaný celok bude už dnes o 17:30 našou prvou prekážkou.

HC 21 Prešov je novovzniknutý klub, vďaka ktorému sa po dvadsiatich dvoch rokoch vracia najvyššia slovenská súťaž do tretieho najväčšieho mesta v krajine. Extraligovú licenciu získal od Detvy a majiteľ Róbert Ľupták so sebou priviedol aj skúseného hlavného trénera Ernesta Bokroša, ale taktiež viacerých hráčov vrátane hviezdneho Jána Sýkoru či Jonathana Charbonneaua. Z veľkej časti teda pôjde o „prevlečenú“ Detvu, avšak v priebehu leta priviedli „koňare“ do svojho kádra takisto viacero zvučných mien.

Medzi najlepších Tipos extraligových brankárov by sa mal zaradiť Rus Nikita Bespalov, ktorý má v nadnárodnej KHL odchytaných takmer dvesto duelov a v tridsiatich troch rokoch rozhodne ešte má čo ponúknuť. Rozvlniť sieť za jeho chrbtom bude náročná výzva, a to aj vzhľadom na to, že našim útočníkom sa v príprave strelecky vôbec nedarilo podľa predstáv. My však veríme, že práve takýto šláger Košičanov dokáže nakopnúť a naplno predvedú to, čo cibrili na tréningoch počas letných mesiacov.

Na to, aby sme si však vypracovali gólové príležitosti je nevyhnutné najskôr prekonať zadné rady súpera. Tie majú Prešovčania takmer identické s vlaňajšími detvianskymi. Najvýraznejšou zmenou je jednoznačne akvizícia robustného českého legionára Davida Růžičku. Pre neho to bude obzvlášť špeciálny zápas, pretože posledné dva roky strávil zrovna v našom družstve, kde patril k hlavným defenzívnym pilierom.

V závere sa ešte v krátkosti pozrime na prešovskú ofenzívu. Ako sme už vyššie spomínali, medzi najväčšie hviezdy budú nepochybne patriť dvaja najproduktívnejší hráči Detvanov z minulého ročníka. Kapitánom bude posila z Popradu – Marek Zagrapan, z dánskej ligy prišiel kanadský center Welychka, z Fínska zas Prešov získal ostrieľaného Tommiho Jokinena a  netreba opomenúť ani  Martina Krasničana, ktorý bol rovnako ako Růžička členom našej zostavy v sezóne 2020/2021. Môžeme očakávať, že útok Prešovčanov bude založený predovšetkým na rýchlom prechode stredného pásma a načo najväčšej jednoduchosti vo finálnej fáze.

„Oceliari“ majú historicky s „koňarmi“ veľmi priaznivú bilanciu. My dúfame, že na ňu dnes večer, aj za pomoci tribún, nadviažeme a do Slovenského pohára tak vstúpime tým najlepším možným spôsobom.

Košice do toho!