„Nie hocikto sa môže dostať do takéhoto klubu,“ brankár Kristián Krafčík hodnotí sezónu košických dorastencov.

PRIDANÉ: 22.4.2023

Našim dorastencom sa v uplynulej sezóne podarilo dosiahnuť 5. miesto v najvyššej súťaži. O tom, ako prebiehala sezóna, ako vidí budúcnosť tímu a svoje vlastné napredovanie sme sa porozprávali s talentovaným brankárom Kristiánom Krafčíkom.

V základnej časti Kaufland extraligy dorastu dosiahlo mužstvo HC Košice 7. miesto. Z 30 zápasov uspeli v 16 prípadoch a s celkovým ziskom 50 bodov len o 3 body predbehli jedenástu Spišskú Novú Ves, ktorá sa do nadstavbovej časti už nedostala. „Začiatok sezóny bol veľmi náročný. Prehrávali sme a nedarilo sa nám. Vedeli sme, že musíme urobiť tú top desiatku. Kým sme prehrávali v úvode sezóny, neriešili sme to vážne. V závere základnej časti sme však tvrdo bojovali, aby sme postúpili,“ spomína brankár Kristián Krafčík. Mladí oceliari podľa jeho slov v úvode sezóny nezvládli aj niekoľko zápasov so slabšími súpermi, no postupne sa zohrali a začalo sa im dariť.

V druhej časti sezóny sa predstavilo už len 10 najlepších mužstiev. Našim dorastencom sa podarilo dostať na solídne 5. miesto. Na finálový turnaj, ktorý sa konal len prednedávnom v Poprade postúpili 4 najlepší účastníci ligy. Košičanom chýbalo na 4. miesto priepastných 15 bodov. „Chceli sme top štvorku a ísť na ten finálový turnaj,“ popísal gólman ambície mužstva v uplynulej sezóne. „Tento rok som sa dlhšie zohrával s obranou, ale v závere sezóny sa nám darilo – naozaj škoda, že sme to nepotiahli do finále.“ Záver nadstavbovej časti si naši odchovanci spestrili niekoľkými víťazstvami nad celkami z vrchu tabuľky. „Chytalo sa mi dobre aj proti silnejším. Stále sa chytá dobre, keď sa vyhráva,“ vyjadril sa Kristián Krafčík.

17-ročný brankár z Družstevnej pri Hornáde sa v sezóne postavil medzi tri žrde 35-krát. V priemere inkasoval 2,29 gólov na zápas s úspešnosťou zákrokov 91,5 %. Navyše 4-krát si podržal čistý štít. „2,29 gólov na zápas nie je zlé, ale mohlo to byť lepšie. Aj tú úspešnosť zákrokov sme chceli s trénermi vytiahnuť vyššie,“ neskrýval svoj realistický pohľad na štatistiky. Je nutné dodať, že v mnohých prípadoch inkasoval iba raz v zápase. „Jeden gól v sieti zamrzí, no počas sezóny neriešim to, že inkasujem, kým sa vyhrá.“

Kristián napriek nesplneným cieľom v tejto sezóne verí mužstvu do ďalšieho ročníka. „Každý rok je iný – stále je šanca sa dostať do finále. V Košiciach sa vždy zomelie dobrá partia kvalitných chlapcov – nie hocikto sa môže dostať do takéhoto klubu,“ odpovedal na otázku o predikciách do novej sezóny. Košičania týmto piatym miestom vylepšili výkony zo sezóny 2021/2022, v ktorej sa usadili až na 10. priečke. Na medailový zápis čakajú dorastenci od roku 2020, kedy dokonca v súťaži zvíťazili.

Ako si mladý odchovanec HC Košice predstavuje svoje budúce pôsobenie vo farbách klubu? „Moje ambície? Skôr juniorka, ale s tým, že by som chytal,“ smeje sa 17-ročný brankár. „Som ochotný ostať aj u dorastencov, no myslím, že by som načerpal cenné skúsenosti medzi staršími,“ dodal Kristián Krafčík. Zároveň spomenul, že si vie predstaviť odohrať aj dlhú sezónu. Verí si, že by zvládol aj to, keby sa u dorastencov hralo spôsobom play-off a opakovane dodal, že pokiaľ sa vyhráva, všetko by fungovalo.

Svoju víťaznú mentalitu Krafčík odlišuje od prehnaných ambícií. V rozhovore naznačil, že lojalita je pre neho ako hráča dôležitou hodnotou. „Cítim sa tu dobre. Mám to blízko – strávil som tu už niečo,“ vyjadril sa na adresu nášho klubu, ­„tréneri mi dávajú šancu v bráne. Rád pomáham mužstvu, pretože mi veria.“

Neobišli sme ani otázku, čo by nastalo, keby oňho prejavili záujem skauti z inej ligy. „Keby prišla nejaká príležitosť zo zahraničia, určite by som sa poradil s Dušanom Strhárskym, Alexandrom Valentínom a ostatnými trénermi. Tí majú oveľa väčší prehľad v posúvaní brankárov do zahraničia aj do zámoria.“

Dorastenecká jednotka je dôkazom toho, že košická mládež rozvíja talenty hráčov a posúva ich stále vyššie. Vizitkou klubu sú nielen zlepšujúce sa výsledky rôznych kategórií, ale aj tie najvyššie ciele. Či už si Kristián Krafčík zahrá v nadchádzajúcej sezóne v kategórii dorastencov alebo posilní juniorov, opäť sa predstaví na najvyššom leveli súťažnej pyramídy a my mu budeme držať palce.