Oceliari Patrik Koch a Andrej Košarišťan sa predstavia na Nemeckom pohári

PRIDANÉ: 7.11.2019

Fanúšikovia Tipsport ligy si od ligovej dávky hokeja teraz nejakú chvíľku oddýchnu. Z pôvodnej päťčlennej skupiny nominovaných Košičanov sa na reprezentačnom zraze v Bratislave napokon hlásili len dvaja z nich. Zo zdravotných príčin si na svoju ďalšiu šancu bude musieť počkať bek Vojtech Zeleňák, aj produktívni útočníci, Michal Chovan a Marcel Haščák. Náš klub bude mať aj napriek tomu stále svoje zastúpenie a to v podobe dvojice - Andrej Košarišťan a Patrik Koch. Práve s týmito dvoma hráčmi sme ešte pred ich odjazdom prehodili pár slov o reprezentácii.

Košický gólman Andrej Košarišťan si práve na minuloročnom Nemeckom pohári odbil svoju premiéru v najcennejšom drese, keď medzi troma žrďami dostal svoju prvú šancu v poslednom dueli turnaja proti domácim Nemcom. Za svoj chrbát nepustil žiadnu strelu súpera a s cenným shutoutom hneď v debutovom stretnutí za reprezentáciu bol jedným z hlavných pilierov dôležitého víťazstva, ktoré znamenalo konečné tretie miesto. Pozvánka na tento turnaj potešila miláčika košických tribún "Koša" aj tentoraz. „Pocity sú vždy výborné, tešil som sa, veľmi rád pôjdem reprezentovať! Bol som aj trošku prekvapený a z tohto hľadiska musím ešte viac trénovať a dobre sa pripraviť na ten týždeň, ktorý bude veľmi náročný. Spravím však všetko preto a teším sa na chalanov!,“ prezradil pred odchodom.

Do Krefeldu pocestuje aj Andrejov spoluhráč Patrik Koch. „Samozrejme, super pocity! Človek má vždy radosť z toho, že môže reprezentovať svoju vlasť, je to veľká česť. Veľká radosť, ja osobne som bol po oznámení nominácie veľmi šťastný a teším sa.“ Mladý zadák sa po pravidelnom účinkovaní v mládežníckych reprezentačných výberoch dočkal svojej premiéry aj v seniorskom reprezentačnom drese, keď bol na konci minulého roku nominovaný na Švajčiarsky pohár. Vtedy zrejme ani on sám netušil, aký krásny príbeh vznikne. Postupom času sa vypracoval na pilier košickej obrany a na kvalitné výkony nadviazal aj v reprezentácii, čo vyústilo do konečnej nominácie na domáci svetový šampionát. Ani tam sa 22-ročný obranca nestratil, práve naopak. Vďaka svojej defenzívnej činnosti a kvalitnej rozohrávke sa stal dôležitým článkom národného tímu. Po otázke či by to chcel zopakovať aj v tejto sezóne, ani chvíľku neváhal. „Určite chcem! Idem tam s tým – hrať na 100%, dodržiavať systém a byť platným hráčom smerom dozadu.“

Andrej Košarišťan sa na turnaji predstaví so statusom aktuálne najlepšieho slovenského brankára súťaže. Jednotka bránky Oceliarov má v tomto momente na svojom konte najviac odohraných minút a spoločne s ďalšími dvoma gólmanmi aj tri čisté kontá, čo ich radí na prvú priečku v tomto ohľade. Na kvalitné výkony z klubového dresu však bude potrebné nadviazať aj za Slovensko. „Ja chcem predviesť čo najlepšie výkony a ukázať sa v dobrom svetle. Verím, že niečo vyhráme a potešíme či už ľudí alebo všetkých okolo. Treba si to hlavne užiť a ísť do toho s radosťou,“ prezradil svoje ambície a očakávania 25-ročný brankár.

Na pozícii hlavného trénera slovenského národného tímu zotrval kanadský tréner, Craig Ramsay. Tejto správe sa potešilo veľké množstvo fanúšikov a nie je žiadnym tajomstvom, že podobne to bolo aj u tejto dvojice Oceliarov. „Craig Ramsay je veľmi skúsený tréner a veľa toho prežil, má veľa čo ponúknuť a odovzdať ďalej, takže myslím si, že pre slovenský hokej je jeho zotrvanie veľmi dobré. Som rád, že ho ešte presvedčili, pretože to bolo na vážkach. Sám asi však videl, že tu ešte chce niečo odovzdať a odrobiť ešte kus roboty,“ vyslovil svoj názor na túto tému Andrej Košarišťan. Súhlasil s ním a za pravdu mu dal aj Patrik Koch. „Potešilo ma, že Craig Ramsay ostal na pozícii hlavného trénera. Myslím si, že to je super tréner, ktorý priniesol slovenskému hokeju veľa, takže som rozhodne rád, že ostal.“

Ako správni spoluhráči myslia Koch s Košarišťanom aj na ďalších nominovaných klubových kolegov, ktorých nomináciu žiaľ vyradili zdravotné problémy. Vojtech Zeleňák nefiguruje v zostave Košíc od zápasu v Nitre, kedy nedohral po nepríjemnom zákroku od Judda Blackwatera. „Zeliho (Vojtech Zeleňák - pozn. red.) mi je veľmi ľúto – nevyšlo mu to minulý ani tento rok, takže z jeho hľadiska to je veľká škoda. Verím, že nabudúce mu to vyjde a že sa tam konečne dostane,“ vyjadril sa na margo svojho spoluhráča Andrej Košarišťan. „Sme tam spoločne s Paťom Kochom, škoda, že ostatní chalani zo zdravotných dôvodov nepôjdu,“ dodal v závere. Po poslednom domácom zápase s Nitrou žiaľ nepocestuje ani najproduktívnejší hráč ligy, Michal Chovan. Ten sa na absolútnej špičke produktivity nachádza aj s Marcelom Haščákom, ktorý je okrem toho aj najlepším strelcom súťaže. Práve spomínaný Haščák je tretím hráčom, ktorému prvá tohtosezónna reprezentačná nominácia taktiež utečie. „Určite teší aj to, že tam ide aj Košo. Škoda, že tým ostatným to nevyšlo. Väčšinou sa však už navzájom poznáme skoro všetci chalani, ktorí tam ideme,“ uzavrel Patrik Koch.

My budeme dúfať, že spomínaní hokejisti využijú reprezentačnú prestávku na doliečenie svojich zranení a ich čas v drese s dvojkrížom na hrudi ešte len príde. Patrikovi Kochovi a Andrejovi Košarišťanovi želáme v Krefelde veľa zdaru a úspešného účinkovania!

Turnaj štartuje už dnes zápasom Slovensko - Švajčiarsko, vysiela ho RTVS od 16:15.

HC Košice Media Team (bob)