Oceliarov čaká odveta proti Popradu

PRIDANÉ: 4.12.2020

Po úvodných problémoch už funguje Tipos extraliga bez prerušení a rozpis súťaže sa pomaly vracia do normálu. Aj preto sa hokejisti Košíc a Popradu stretnú tento týždeň už po druhýkrát. Po utorkovej dohrávke 8. kola pod Tatrami sa títo súperi stretnú tentokrát v Steel aréne. Atraktívny súboj dvoch rivalov má začiatok naplánovaný na 18:00! KOŠICE DO TOHO!

Tretina snov

V utorok odohrali Oceliari zrejme najlepšiu tretinu v tejto sezóne. Popradu na jeho ľade nastrieľali v úvodnej časti hneď 5 gólov a o výsledku bolo prakticky rozhodnuté. Do čierneho sa trafili Réway, Klhůfek, Frič, Belluš Mráz. V druhej tretine pridal svoj druhý gól v zápase Mráz, na ktorého ešte naviazal domáci Haščák a na konečných 2:6 upravil v presilovke popradský obranca Dalhuisen. Pre Martina Réwaya, Patrika Friča Martina Belluša išlo vôbec o prvé góly v tejto sezóne. Oceliari tak získali dôležité 3 body do tabuľky na ľade lídra a pred piatkovou odvetou určite aj dôležité sebavedomie.

Momentálne patrí košickým hokejistom  6. priečka so ziskom 26 bodov a pred prenasledovateľmi z Michaloviec majú trojbodový náskok. Najproduktívnejšou dvojicou hráčov v oranžovo-čiernom drese je po 16 odohratých zápasoch Pavel Klhůfek a Michal Chovan s 15 kanadskými bodmi. 29-ročný zlínsky rodák je s 10 gólmi najlepším strelcom Košíc, kapitán nášho mužstva má zas na konte 12 asistencií, čo ho radí medzi lídrov v tejto štatistike v rámci celej súťaže. Brankár Dominik Riečický predviedol v posledných dvoch zápasoch taktiež obdivuhodné výkony. Na ľade Michaloviec a Popradu čelil dokopy 78 strelám a za svoj chrbát pustil iba 2. Aj preto je jeho úspešnosť na úrovni 94,48 %.

Výrazná košická stopa

Popradské vedenie v lete zabojovalo o väčšinu svojich bývalých úspešných odchovancov, čoho výsledkom bol návrat Dávida Skokana, Marcela Haščáka z Košíc rovno pod Tatry. Ale to zďaleka nebolo všetko, čo sa týka exOceliarov. Do obrany získali z konkurenčného HKM Zvolen 35-ročného Adama Drgoňa, ktorý v minulosti taktiež obliekal košický dres. Po neúspešnom košickom tryoute sa k tímu pripojil obranca Marek Hudec, sezónu v popradskom drese začal aj Patrik Lušňák, no medzitým už v klube ukončil pôsobenie. V priebehu novembra sa k tímu pripojil slovinský obranca Jurij Repe, ďalší z členov kádra HC Košice z minulej sezóny.

Konkurenciu v útoku zvýšili aj príchody legionárov. Kanaďan James Livingston prišiel pod Tatry zo škótskeho Fife Flyers, novicom v kádri Popradčanov je Fín Janne Tavi, ktorý svoju kariéru spojil doteraz len s domácou súťažou.

(ne)Prekvapivý líder

Tréner Peter Mikula má tak k dispozícií vo veľkej miere rovnaký káder ako na jar tohto roka, ktorý bol doplnený o množstvo skúsených hráčov. Aj preto sú výkony Popradčanov na začiatku sezóny obdivuhodné, čo ich vystrelilo do čela extraligovej tabuľky. Po 15 odohratých zápasoch majú na konte 34 bodov, druhá Nitra má o dva body menej.

Medzi ofenzívnych lídrov sa zaradil takmer okamžite útočník Marcel Haščák. So 16 gólmi je zároveň aj najlepším strelcom súťaže v jej doterajšom priebehu. Tak, ako tomu bolo v Košiciach, aj teraz mu vo veľkej miere pomáha center Dávid Skokan. Ten nazbieral 18 kanadských bodov za 6 gólov a 12 asistencií. Prvú trojku uzatvára posledný člen prvej formácie – Patrik Svitana. Jeho bilancia je 5 gólov a 12 asistencií.

Na prvých miestach v štatistikách je aj brankár Popradu Tomáš Vošvrda. V súčasnosti je jeho úspešnosť zásahov na úrovni 92,68 %, priemer obdŕžaných gólov je 2,16. S nitrianskym Evanom Cowleym majú vychytaných aj 9 víťazných zápasov.

Vzájomné zápasy Košíc a HK Poprad z poslednej sezóny
Sezóna 2019/2020: 2:3pp, 2:1, 4:0, 1:3, 1:3
* - hrubým sú označené zápasy hrané doma

Zostavy oboch mužstiev z posledného vzájomného zápasu (1.12.2020):

HC Košice: Riečický - Baránek, Pavlin, Růžička, Michalčin, Deyl, Slovák, Cibák, Novota - Michal Chovan, Mráz, Réway - Klhůfek, Pospíšil, Frič - Jokeľ, Vrábeľ, Belluš – Krasničan, Havrila, Nagy

HK Poprad: Rychlík (15. Vošvrda) – Drgoň, Repe, Brejčák, Dalhuisen, Česánek, Hudec, Kramár, Hajnik - Haščák, Skokan, Svitana - Handlovský, Preisinger, Vandas – Livingston, Zagrapan, Tavi - Matej Paločko, Bjalončík, Matúš Paločko