Pamätný puk čaká na popísanie, návrat z Kanady neľutoval Bačo ani sekundu

PRIDANÉ: 25.10.2023

Prvý je vždy len jeden. Dvadsaťročný útočník Róbert Bačo oslávil svoj premiérový gól v Tipos extralige v súboji 12. kola na ľade nováčika v Humennom. Domáceho brankára Stanislava Galimova prekonal v ôsmej minúte a otváracím presným zásahom zápasu nasmeroval „oceliarov“ na cestu za víťazstvom.

„Je to super pocit a už bolo načase. Hlavne ma však teší, že som skóroval vo vyrovnanom zápase a bol to gól, ktorý bol v podstate kľúčový,“ hovorí Robo, ktorý sa stal pätnástym košickým strelcom sezóny 2023-24. Zo všetkých našich autorov našich presných zásahov toho odohral najmenej. Počas šiestich doterajších štartov strávil na ľade necelých 49 minút, pričom napríklad obrancovia Jakub Ferenc a Alex Breton už prekročili hranicu 200 minút.

„Vzhľadom na svoju minutáž som nepociťoval nejaký tlak na strelenie gólu. Je však jasné, že pre útočníka je každý bod či gól pridanou hodnotou. Hlavne sa snažím robiť veci, ktoré vyžadujú tréneri. Verím, že takto budem pokračovať,“ poklopal na drevo mladý útočník, ktorý strávil posledných šesť sezón v zahraničí. V košickom drese skóroval prvýkrát od roku 2017 a dôležitý míľnik kariéry mu pripomenie odložený puk. „Vzal mi ho tuším Marek Bartánus a zatiaľ čaká na poličke v šatni. Verím, že mi ho náš kustód Ľubo opáskuje, popíše a potom si ho rád vezmem domov.“

K otvoreniu streleckého účtu samozrejme patrí aj povinnosť platby do tímovej kasičky. Do parády si ho teraz vezme tímový pokladník Radek Deyl.

„Radšej mu to nepripomínajme,“ rozosmial sa Robo, podľa ktorého sú v tomto smere slovenské zvyky podobné tým, na ktoré bol zvyknutý počas účinkovania v kanadskej WHL. „Do kasičky sme platili za vstup do ligy a potom za jednotlivé míľniky. Vtedy ma to stálo sto dolárov a verím, že Radek bude lacnejší. Aj keď v tom veľmi neverím.“

Letný návrat zo zámoria zvažoval Bačo zo všetkých strán. Mužský hokej v drese materského klubu ho lákal, no otázniky boli spojené práve s priestorom na ľade. Ten bol v úvode sezóny skromný, no minúty podobne pribúdajú a priemer pol bodu na zápas je veľmi slušný.

„Priznám sa, že v úvode sezóny som mal zmiešané pocity, ale svoj návrat som neľutoval. Každý chce pochopiteľne hrať a čakal som na svoju šancu. Hlavne som sa snažil nepripúšťať negatívne myšlienky a na tréningoch som pracoval ešte viac. Príležitosť napokon prišla a dovolím si povedať, že som sa jej chytil dobre. Takto chcem pokračovať. Budem pracovať ako stroj a pokúsim sa využiť každú šancu,“ prezentuje postoj bojovníka dobre stavaný útočník.

Z pohľadu tímu verí v nadviazanie na úspešný šesťbodový víkend, počas ktorého vyhrali Košičania v Trenčíne i v Humennom. Po predošlých troch prehrách išlo o prvé body ukoristené na klziskách súperov.

„Mne osobne sa hrá vonku výborne. Mám rád nepriazeň hosťujúcich fanúšikov a vie ma to správne nabudiť. Možno je to zvláštne, ale milujem, keď na nás priaznivci súperov pískajú. Jasné, že lepšie sa hrá s podporou domáceho publika, ale aj búrlivá atmosféra vonku je veľmi vzrušujúca,“ usmieva sa takmer stokilový mladík, ktorý preferuje fyzickú hru.

O tretie vonkajšie víťazstvo v rade sa naši chlapci pokúsia v piatok pod Urpínom.

„Banská Bystrica je veľmi nepríjemná. Nedávno síce inkasovali desiatku s Nitrou, ale napravili to proti Trenčínu a celkovo hrajú dobre. V tabuľke sme susedmi a bude to dôležitý zápas. My teraz hlavne potrebujeme víťaznú šnúru. Boli sme majstri a vieme, že sa od nás očakáva veľa. Úvod sezóny bol aj vzhľadom na povinnosti v Lige majstrov náročný, ale verím, že teraz už budeme víťaziť konštantnejšie,“ uzatvára Róbert Bačo.