Pollock si zahral s Gernátom i Jurčom, referencie o Košiciach čerpal od krajanov

PRIDANÉ: 14.12.2022

Legionárske zloženie HC Košice ostáva nezmenené, obsadenie rolí je však mierne pozmenené. Počas reprezentačnej prestávky si to do tímu KHL Kchun-lun namieril útočník Colin Campbell a opačným smerom sa vydal jeho krajan Brett Pollock.

„Na prvý pohľad sa to môže zdať ako rošáda, ale nebola to cielená výmena,“ zdôraznil športový manažér Gabriel Spilar. „Museli sme jednoducho reagovať na Colinovu požiadavku akceptovať ponuku z KHL. Na stole ju mal asi dva týždne a hoci sme si želali jeho zotrvanie, jeho túžba odísť bola silná. Našťastie sa nám podarilo získať veľmi kvalitnú náhradu a za Bretta sme veľmi vďační. Má dobré parametre i vek. Disponuje veľkou ofenzívnou silou. Je to také klišé, ale verím, že medzi nás zapadne a bude to dobrá posila.“

Dvadsaťšesťročný kanadský útočník sa k tímu oceliarov pripojil pred stredajším dopoludňajším tréningom. V šatni sa zoznámil s novými spoluhráčmi a absolvoval aj krátky rozhovor s trénerom Danom Cemanom.

„Nepoznali sme sa, ale  pred prvým tréningom sme sa pozhovárali a mám z neho dobrý pocit. Teší ma, že ma chcel do tímu a videl som, že má veľmi úspešnú minulosť. Chlapci vraveli, že je to kvalitný tréner a teším sa na spoluprácu s ním,“ rozhovoril sa Pollock ktorého spoluhráčom v Kchun-lune bol aj košický odchovanec Tomáš Jurčo. „S Tomášom sme sa o Košiciach nestihli pozhovárať, no mám viacerých kamarátov, ktorí v tejto lige hrávali, alebo tu ešte stále pôsobia. Dodali mi pozitívne referencie a hovorili o kvalitnej súťaži. Už sa teda teším na zápasy.“

Na ponuku Gabriela Spilara zareagoval pohotovo a bez dlhého otáľania. „Dostal som dobrú ponuku z kvalitného tímu, ktorému sa v tejto sezóne darí. Ak vás volajú do víťazného klubu s vysokými ambíciami v play-off, tak nemáte nad čím váhať,“ poodhalil pozadie svojho rozhodovania rodák z Reginy.

Čínsky Kchun-lun bol v minulosti najväčšou exotikou KHL, no v tejto sezóne to až tak veľmi neplatí. „Vzhľadom na obmedzenia spojené s pandémiou pôsobí tento rok v Moskve a z pohľadu cestovania i života to teda nebolo nič extrémne. KHL je každopádne kvalitná liga s množstvom vynikajúcich hráčov. Pre mňa to teda bola dobrá príležitosť na osobný rast.“

Na európsky hokej však nie je Pollock zvyknutý iba zásluhou ostatného pôsobenia v KHL. Už predtým okúsil súťaže v Nemecku a Švédsku.

„Je to určite iný hokej ako v Kanade. Na väčšie klziská som si však zvykol pomerne rýchlo a videl som, že aj tu v Košiciach je poriadne veľký ľad. To mi však vyhovuje, pretože takáto plocha ponúka hráčovi viac priestoru,“ podotkol útočník draftovaný v roku 2014 Dallasom Stars. Neskôr pôsobil aj v štruktúrach organizácie Calgary Flames, no v najlepšej súťaži sveta si nikdy nezahral.

„Ťažko povedať, ako blízko som k NHL reálne bol. Neviem, čo si mysleli manažéri klubov. Mal som však pár dobrých sezón, v ktorých to vyzeralo nádejne. Bohužiaľ to s NHL nevyšlo, ale všetko to boli dobré skúsenosti, z ktorých som čerpal počas ďalších rokov kariéry,“ vyslovil sa Kanaďan,  ktorého najväčším úspechom je zisk Memorial Cupu z roku 2014. „Majstrovské tituly sú hlavnou motiváciou každého športovca. Ak sa vám podarí získať trofej, tak na to spomínate celý život a pre mňa to teda bol veľmi pekný zážitok.“

V tíme Edmonton Oil Kings sa stretol aj s ďalším bývalým hráčom HC Košice Martinom Gernátom. „Už v juniorke sa ukazoval ako výnimočný hráč. Mal veľkú postavu, no zároveň bol šikovný a vedel pracovať s pukom. Nečudujem sa preto, že sa presadil aj na medzinárodnej scéne.“

Po príchode do Košíc privítala Pollocka poriadna snehová nádielka, no na také podmienky je rodák z provincie Saskatchewan zvyknutý.

„Je to tak a mne sa to páči. Teším sa aj na blížiace sa Vianoce, aj keď mi je trochu ľúto, že nebudem spolu s rodinou. Aj to však patrí k hokejovému životu a teším sa na spoznanie novej kultúry,“ dodal Brett Pollock, ktorý nám prezradil aj to, že svoj voľný čas trávi najradšej práve s najbližšími a v lete je jeho záľubou golf.