Pomáha Černákovi a vychováva mladé košické talenty. „Stále som len študentom,“ hovorí Valentín.

PRIDANÉ: 4.12.2020

Naša mládež dlhodobo patrí k tým najúspešnejším nie len na Slovensku, ale ja vo svete. Liaheň košických hokejistov ponúka svetu každoročne množstvo nových talentov. Pod palcom ju má viacero trénerov, medzi nimi Alexander Valentín. Bývalý profesionálny hokejový hráč má momentálne v našom klube až tri funkcie. Svojím vekom patrí ku generácii mladých koučov, no odbornými znalosťami prevyšuje aj tých skúsenejších. Nie len o jeho trénerskom živote sa dočítate v nasledujúcich riadkoch. 

V našom klube ste hlavným trénerom U13 a U14, vedúcim hokejových tried a mimo toho pôsobíte pri A-tíme ako skills coach. Akým spôsobom zvládate všetky tieto funkcie?

V prvom rade som vďačný Janovi Šťastnému a vedeniu HC Košice za možnosť realizovať sa na viacerých frontoch. Táto práca ma neuveriteľne napĺňa, niekedy dokonca ani nevnímam, že som na ľade aj viac ako 3 hodiny vkuse. Svoje veci sa snažím detailne naplánovať, čo mi výrazne uľahčuje zvládanie toľkých funkcií.“

Momentálne sú mládežnícke súťaže prerušené z dôvodu pandémie koronavírusu. Rovnako nemôžu prebiehať v klasickom režime ani tréningy. Ako sa v tejto situácii snažíte udržiavať svojich zverencov v ako-takej forme?

V rámci opatrení proti COVIDU-19 trénujeme na zimnom štadióne v skupinách po piatich hráčoch a k ním jeden tréner. Každá partia je na ľade pol hodinu, minimálne trikrát do týždňa. Okrem toho chlapci naberajú formu aj individuálne podľa plánov alebo priamo cez ZOOM aplikáciu, kde tréningy vedie náš kondičný tréner Alexander Augustín. Aj napriek nepriaznivej situácii, sa snažíme zabezpečiť taký tréningový proces, ktorý našich chlapcov posúva vpred.

COVID-19 v minulej sezóne zapríčinil predčasný koniec všetkých hokejových súťaží a sčasti ovplyvnil letnú prípravu. Ako prebiehala vo vašich kategóriách a ako by ste ju celkovo zhodnotili?

„Letná príprava začala tentoraz s miernym oneskorením, no aj napriek pomalšiemu štartu sme s ňou celkovo spokojní. Na mojich zverencoch bolo vidieť, že dlhá domáca karanténa ich trošku pribrzdila, ale veľkou vôľou a nasadením tieto resty rýchlo dobehli. V podstate sme stihli všetky naplánované aktivity a výsledkom boli zlepšené výkony vo výstupnom testovaní v oboch kategóriách - U13 a U14. Neskorší začiatok letnej prípravy mal za následok plynulý prechod na ľad, čo sme v konečnom dôsledku v klube brali pozitívne.“

Žiaľ, fyzickú pripravenosť, ktorú počas leta hráči nadobudli už viac-menej nemali možnosť naplno ukázať v majstrovských zápasoch. Ako vnímate fakt, že toľko vynaloženej snahy prakticky vyšlo navnivoč?

„Je to veľká škoda, keďže chlapci boli nabudení na novú sezónu a v príprave odviedli kusisko dobrej práce. Situácia je aká je a my sa jej musíme postaviť čelom. Napriek zápasovému deficitu vidíme na našich hráčoch obrovskú chuť do tréningov. Aj keď momentálne nemáme žiadne zápasy, v dlhodobom vývojovom hľadisku sa tá tvrdo odvedená robota istotne zúročí.“

Osobne sa špecializujete na zdokonaľovanie individuálnych zručností u hokejistov. V našich končinách takýchto špecialistov veľa nie je. Prečo si myslíte, že práve rozvoj týchto schopností je špeciálne pre mladých hráčov taký dôležitý?

„Hokej sa za poslednú dekádu neuveriteľne zrýchlil. Ovládanie puku a korčuľovanie sú dnes alfou a omegou moderného hokejistu. Hráč dnes musí na ľade reagovať v zlomku sekundy a na čo najmenšom priestore, a to si vyžaduje individuálny skills level vysokej úrovne. Skills tréningy sa stávajú pevnou súčasťou tréningových mikrocyklov vo vyspelých krajinách a som rád, že na túto cestu sme sa dali aj my v HC Košice.“

Okrem pôsobenia v mládežníckych štruktúrach Oceliarov, spolupracujete aj s odchovancom našej organizácie a čerstvým víťazom Stanley Cupu Erikom Černákom. Aký je to pre vás pocit, mať možnosť pomáhať v príprave vychádzajúcej hviezde zámorskej profiligy?

„Pocit? Jednoducho si to užívam naplno. Je radosť pracovať s takým profesionálom, akým je Erik. Už druhý rok sa o Erika starám na ľade spolu s Danielom Kičurom, ktorý mu zabezpečuje kondičnú stránku prípravy na suchu. To, kde je, je výsledkom naozaj tvrdej a dlhoročnej práce. Erik je vzorom pre našu mládež a pre mňa je to česť a určité ohodnotenie mojich kvalít, že na prípravu na ľade si vybral práve mňa. Nepoľavujeme a ani Stanley Cup nám nedovolí ubrať nohu z plynu. Erik chce byť stále najlepší a to motivuje Daniela aj mňa, aby sme mu zabezpečili najlepšiu možnú prípravu.“

Či už ako hráč alebo tréner ste precestovali veľké množstvo krajín. Aké poznatky ste nadobudli na základe týchto skúseností?

„Či to boli Spojené štáty americké, Kanada, Švédsko alebo iné krajiny, snažil som sa sledovať tie maličkosti, ktoré zdobia ich hráčov, lebo práve z detailov sa vytvára úspech. Nie všetko sa dá vniesť do našej kultúry a nie všetko by u nás mohlo fungovať. Hokej sa naďalej vyvíja a ja som stále len študentom najkrajšej kolektívnej hry na svete. Myslím, že v našej organizácii sme na správnej ceste a verím, že naše spoločné úsilie sa v priebehu niekoľkých rokov ukáže na všetkých klubových úrovniach. Musíme pracovať svedomito deň čo deň a úspech sa dostaví.“

Touto cestou by sme sa chceli poďakovať Alexandrovi Valentínovi za poskytnutie rozhovoru a prajeme mu veľa úspechov v jeho trénerskej kariére.

HC KE média tím (Sch)