Pripravujeme 39. ročník najstaršieho dorasteneckého turnaja na Slovensku, Memoriál Ladislava Trojáka

PRIDANÉ: 23.7.2018

Už takmer štyri dekády sa Memoriál Ladislava Trojáka pod aktovkou organizačného tímu košického hokejového klubu teší veľkej obľube zasvätených. Tento rok to bude už 39. ročník, kedy si znova zmerajú sily dorastenecké tímy ľadového hokeja z rôznych hokejových bášt Slovenska. Turnaj sa tentoraz uskutoční v Crow aréne  od 17. do 19. augusta 2018, košickí hokejiisti obhajujú striebro. Prinášame vám úvodné informácie. 

Organizácia 

Turnaj, ktorým sa spomína na košického rodáka a hviezdu slovenského i svetového hokeja Ladislava Trojáka, napĺňa športový a morálny odkaz prvého košického majstra sveta a člena Siene slávy IIHF a Siene slávy slovenského hokeja. V kategórií dorast sa predstavia hokejové kluby HC Košice, HC '05 Banská Bystrica, HC Slovan Bratislava a HK Dukla Trenčín.

Zápasy sa budú hrať podľa platných pravidiel SZĽH s klasickým časovým rozvrhom 3x20 min., teda tri tretiny po 20 minút čistého času. Zápasy sa ohodnotia v bodoch 2 b. za výhru, 1 b. za remízu a 0 b. za prehru. Okrem celkového hodnotenia sa budú sledovať aj výsledky jednotlivcov. Po každom zápase budú ocenení najlepší hráči každého mužstva. Na konci turnaja získajú špeciálne ocenenia aj najlepší strelec, útočník, obranca a brankár celého turnaja.

Pri konečnom hodnotení sa v sporných situáciach rozhodne na základe týchto faktorov a tv tomto určenom poradí:

  • najvyšší počet získaných bodov
  • vzájomný zápas
  • rozdiel gólov
  •  podiel gólov
  • väčší počet strelených gólov
  •  menší počet obdržaných gólov.

 

Z histórie

Turnaj patrí medzi najstaršie hokejové podujatia na Slovensku. Pripomína dnešnej mladej hokejovej generácií prvého hokejového reprezentanta v ľadovom hokeji z nášho mesta Košice.

Ladislav Troják sa narodil 15.06.1914, vyrastal v košickej časti Tri hôrky. Vynikal medzi košickými mládencami rýchlosťou i šikovnosťou. Už ako štrnásťročný obliekal dres prvého mužstva a svoj prvý veľký turnaj odohral v drese 1. ČSČK Košice vo Vysokých Tatrách. Práve tam si ho vyhliadli zástupcovia vtedajšieho slávneho LTC Praha, ktorí si ho zaumienili získať pre svoj skvelý tím. V roku 1936 sa dočkal Ladislav Troják prvého veľkého podujatia, Olympiády v Garmisch - Partenkirchene. Československé družstvo tu obsadilo štvrté miesto. Na majstrovstvách sveta debutoval v roku 1937 v Londýne ako 23-ročný. O rok neskôr už vybojoval v Prahe prvú bronzovú medailu. Ladislav Troják nechýbal ani na svetovom šampionáte vo Švajčiarsku v roku 1939, vojnové roky potom prerušili priebeh medzinárodného hokeja. Dlhé osemročné čakanie sa skončilo v roku 1947 a pre hokejistov Československa sa nieslo v znamení obrovského úspechu. Najlepším útokom svetového šampionátu v Prahe bola prvá formácia v zložení Konopásek - Troják – Zábrodský.  Náš rodák si s titulom majstra sveta prevzal aj cenu pre najslušnejšieho hráča turnaja. Žiaľ, Ladislav Trojak tragicky zahynul v roku 1948 s ďalšími československými hokejistami, pri lete na zápas do Anglicka. Lietadlo sa v hustej hmle zrútilo do kanálu La Manche, kde odpočíva aj náš legendárny hokejista.

 

Program turnaja

1. deň: piatok / 17.08.2018
14.00 hod. HK Dukla Trenčín - HC ‘05 B. Bystrica
17.00 hod. HC Košice - HC Slovan Bratislava

2. deň: sobota / 18.08.2018
14.00 hod. HC Slovan Bratislava - HK Dukla Trenčín
17.00 hod. HC Košice – HC ‘05 B. Bystrica

3. deň: nedeľa / 19.08.2018
10.00 hod HC Slovan Bratislava - HC ‘05 B. Bystrica
13.00 hod. HC Košice – HK Dukla Trenčín
15.00 hod. ukončenie turnaja

Príďte povzbudiť naše talenty, vstup na všetky zápasy je ZADARMO.

HC Košice Media Team (Igor Žovtik)