Radek Deyl k storočnici: Chceme, aby to bola oslava so všetkým, čo k tomu patrí

PRIDANÉ: 18.10.2021

Košický hokej oslavuje počas tejto sezóny svoje sté výročie. Pre klub i samotné mesto je to obrovský míľnik a pristupuje k tomu tak aj samotné vedenie. Okrem nového loga a ďalších zaujímavých aktivít mimo ľadu chcú „oceliari“ tento ročník ozvláštniť taktiež čo najlepším umiestnením. Pomôcť k tomu majú i naši odchovanci, a práve s jedným z nich sme si pre Vás pripravili rozhovor.

Skúsený obranca Radek Deyl patrí k hlavným pilierom zadných radov HC Košice. Momentálne je to už jeho jubilejná desiata sezóna v metropolitnom klube, preto sme boli zvedaví, ako on vníma oslavy takéhoto výročia, špeciálne, čo vraví na slávnostné vhadzovanie v podaní významných osobností pred každým domácim duelom. „Je to výborná vec, že si takýmto spôsobom môžeme uctiť a pripomenúť ľudí, ktorí sú spätí s HC Košice, či už ako niekdajší hráči alebo ako dlhoroční tréneri mládeže,“ pochvaľuje si tento nápad. Nie je to však jediná významná méta v rámci našej organizácie. Pred nedávnom odohral Marek Bartánus svoj sedemstý zápas v slovenskej najvyššej súťaži, no a predminulý týždeň sa do skupiny hráčov s päťsto štartmi v extralige zaradil práve náš dnešný respondent, pre ktorého táto cifra predstavuje len jediné. „Je to veľmi pekné číslo, no znamená, že starnem,“ s úsmevom konštatuje a na margo svojej budúcnosti dodáva, „všetko záleží od zdravia. Snažím sa robiť maximum pre svoje telo, uvidíme, ako dlho to vydrží, preto nemám žiadne špecifické číslo, koľko ešte chcem odohrať.“  Z aktuálnych päťstotri stretnutí najviac zaznamenal v košickom drese, avšak premiéru v najvyššej súťaži si predsa len odkrútil v inom celku. „Bolo to ešte v projekte do dvadsať rokov. Dlho som lovil v pamäti, no nespomínam si už proti komu sme vtedy hrali. Čo sa týka Košíc, prvýkrát som za A-tím nastúpil po návrate z majstrovstiev sveta juniorov. To bolo niekedy v januári 2009, avšak ani na to si už po toľkých rokoch presne nespomínam,“ vyjadril sa k svojim extraligovým začiatkom. Čerstvo tridsaťdvaročný bek toho počas doterajšej kariéry zažil mnoho, ale na otázku ohľadom najkrajších momentov bez zaváhania odpovedal. „Tie najpamätnejšie chvíle sú určite tie, keď sa nám podarilo zavŕšiť sezónu titulom.“

Prejdime však do prítomnosti. Za nami je už deväť kôl ročníka 2021/2022 a s trinástimi bodmi sa nachádzame na šiestom mieste. Náš rozbeh do sezóny zhodnotil Radek následovne. „Úvod nám nevyšiel. Prehrali sme tri zápasy v rade s kvalitnými súpermi, ale na domácich dueloch sme sa chytili. Takže celkovo si myslím, že štart bol mierne rozpačitý, ale už sme na správnej koľaji a chceme v tomto trende pokračovať.“ Najmä po spomínaných prvých troch zakopnutiach sa smerom k nášmu družstvu valila kritika z viacerých strán a niekdajší slovenský reprezentant chápe prečo. „Nedokázali sme hrať naplno celých šesťdesiat minút a mali sme väčšie výpadky, na ktoré sme doplatili. Po neúspechoch z predchádzajúcich rokov je košický fanúšik náročný a netrpezlivý, takže ostré reakcie boli opodstatnené.“ Pri priaznivcoch ešte na chvíľu ostaneme. Síce len v obmedzenom počte, ale po vyše roku a pol sa môžu ísť ľudia pozrieť na hokej a podporiť svoj tím, čo je nepochybne vítaná zmena. „Steel Aréna sa momentálne zapĺňa veľmi ťažko, ale určite každého jedného fanúšika na štadióne cítime. Je to jednoznačne lepšia alternatíva, ako hrať pred prázdnymi tribúnami,“ prezradil svoj pohľad na návrat divákov do hľadiska.

Vo vlaňajšej sezóne nás viedol najprv Jan Šťastný a po ňom prebral kormidlo Marcel Šimurda. Pred tou aktuálnou sme však siahli po severoeurópskom tandeme Kaskinen – Saarikoski. „Fínska hokejová škola je jednou z najlepších na svete. Podľa mňa je výborné, že môžeme naše hokejové kultúry mixovať takýmto spôsobom a získať vďaka našim trénerom nové poznatky,“ pozitívne hodnotí angažovanie ostrieľaných kormidelníkov z krajiny tisícich jazier. V posledných siedmich súbojoch nastupoval Radek v obrannom páre po boku Kevina Tanseyho a zdá sa, že k sebe perfektne zapasovali, čo potvrdzuje aj štvornásobný majster Slovenska. „Rozumieme si na ľade i mimo neho, dokážeme si vyhovieť a pomôcť jeden druhému. Som teda zatiaľ veľmi spokojný.“ Do konca základnej časti, ale takisto celého play-off ostáva odohrať ešte enormné množstvo duelov, preto je nesmierne náročné odhadnúť, na ktorej priečke v tabuľke sa budeme o pár mesiacov nachádzať. Každé mužstvo však vstupuje do sezóny s istými ambíciami. „Máme výborne poskladaný tím. Z toho dôvodu sú aj naše ciele len tie najvyššie. Všetci si uvedomuje, že sa oslavuje storočnica a chceme, aby to bola oslava so všetkým, čo k tomu patrí,“ uzatvára rozhovor naša osemnástka.