Retrospektíva košickej účasti v mládežníckych výberoch Slovenska uplynulej sezóny

PRIDANÉ: 7.4.2019

Kým reprezentačný vrchol sezóny pre seniorov ešte len prichádza, väčšina reprezentantov mládežníckych kategórií pomaly uzatvára sezónu. Výnimkou sú ešte hráči do 18 rokov, ktorých čakajú v druhej polovici apríla majstrovstvá sveta vo Švédsku. Ohliadnime sa, kto z nášho klubu obdržal počas uplynulej sezóny pozvánku do národného tímu vo svojej vekovej kategórií.

Najmladší reprezentačný výber do 15 rokov absolvoval počas sezóny viacero turnajov na Slovensku. Reprezentačný tréner Branislav Varga, ktorý sa tejto pozície ujal minulú jeseň, dal možnosť viacerým Košičanom. Brankár Patrik Jurčák bol takmer pravidelným účastníkom a v 5 zápasoch si pripísal na svoje konto úspešnosť 87,27 %. O jeden zápas viac má na svojom konte obranca Jozef Viliam Kmec. Ten sa v reprezentácií uviedol aj jedným gólom a troma asistenciami. Štyri zápasy odohrali aj útočníci Oliver Orosz a Peter Repčík. Viac sa darilo druhému menovanému, ktorý strelil 3 góly a pridal k tomu aj jednu asistenciu.

Dva zápasy v národnom tíme odohral Oliver Sivák. Útočník košických kadetov v nich zaznamenal jednu asistenciu. Na záverečný turnaj reprezentácie tejto vekovej kategórie bol povolaný brankár Rastislav Eliáš, o ktorom sme už informovali v predchádzajúcom článku.

Slovenskú 16-ku viedol v tejto sezóne Radoslav Hecl, ktorý mal vo svojom realizačnom tíme aj trénera brankárov HC Košice Dušana Strhárskeho. A ten určite referoval o výborných výkonoch brankára Rastislava Eliáša. Šikovný mladík si tak vyskúšal aj reprezentáciu aj o kategóriu vyššie. Spoločnosť mu robil obranca Jakub Demek. V tejto vekovej kategórií sa predstavil aj útočník Juraj Slafkovský, ktorý ešte v minulej sezóne pôsobil v našom klube. V lete sa však presunul do rakúskeho EC Salzburg a sezónu uzavrel v českom klube z Hradca Králové.

O rok starším reprezentantov velil v tejto sezóne Ján Lipiansky, ktorému asistoval Košičan Marcel Šimurda, v priebehu sezóny súčasne člen realizačného tímu nášho A-mužstva. Spomínaní tréneri dali v uplynulej sezóne šancu trojici mladých útočníkov z HC Košice. Najčastejšie sa vo výberoch objavoval Miroslav Tvrdoň, Lukáš Vaculik a Roman Faith. Posledne menovaný patril medzi lídrov celej dorasteneckej súťaže, veď základnú časť ukončil so ziskom neuveriteľných 97 bodov za 34 gólov a 63 asistencií.

Hlavný tréner reprezentačného výberu do 18 rokov Viliam Čacho sa v tejto sezóne mohol spoľahnúť aj na služby bývalého košického brankára Rastislava Staňu. Majster sveta z roku 2002 pomáha tejto reprezentácií ako tréner brankárov. V národnom tíme slovenskej 18-ky dostalo šancu až päť hokejistov nášho klubu. Počas sezóny si mohli tréneri vyskúšať služby útočníkov Samuela Nagya a Ondreja Lukáčika. V defenzíve dostali priestor Tomáš Veteška, Miroslav Novota a Adam Jobbágy, členovia košického dorastu. Ani jeden si však miestenku na vrchol sezóny vo Švédsku nevybojoval. Reprezentačný dres 18-ky si na seba obliekol aj útočník Juraj Eliáš, ďalší z radu hráčov, ktorí ešte v minulej sezóne hrávali v Košiciach.

Asi najviac sledovaná reprezentácia spomedzi mládežníckych kategórií, slovenská 20-ka, však veľa priestoru našim hokejistom neponúkla. Reprezentačný tréner Ernest Bokroš využil počas sezóny v HK Orange 20 iba trio Košičanov. Obranca Filip Maňák odohral v tomto klube 15 zápasov s bilanciou 1 gól a 2 asistencie. Dvojica útočníkov Matúš Havrila a Jakub Köver sa na východ Slovenska presunula až po majstrovstvách sveta, na ktorých si však ani jeden z nich nezahral. Prvý menovaný odohral v tíme HK Orange 20 spolu 35 zápasov, počas ktorých strelil 8 gólov a pridal k nim 5 asistencií. Záver sezóny strávil v tíme košickej juniorky. Len o dva dni starší Jakub Köver sa pred sezónou rozhodol pre návrat na Slovensko. V drese HK Orange 20 nastúpil na 31 zápasov, v ktorých strelil 3 góly a na ďalších 10 nahral. Od januára pôsobil striedavo v košickej juniorke, v prvoligovej Spišskej Novej Vsi a Humennom. 

Všetkým našim zástupcom v národných výberoch aj touto cestou ďakujeme za reprezentáciu nášho klubu a želáme veľa zdaru v ďalšom napredovaní!

(ypm, tty)

GALÉRIA