Šimun s Bačom prišli drieť. Pred osobnými štatistikami preferujú tímový úspech

PRIDANÉ: 3.8.2023

Väčšina posíl pre novú sezónu bola známa už dlhší čas. V deň štartu spoločnej prípravy na ľade však fanúšikov prekvapilo niekoľko nových mien. Vyzbrojený prvoligovými skúsenosťami z Humenného a Topoľčian sa do Košíc vrátil bývalý najproduktívnejší hráč juniorky „oceliarov“ Oleksandr Plochotnik a kustódi dostali za úlohu aj prípravu novučičkých štítkov na skrinky s menami Eduarda Šimuna a Róberta Bača.

V prípade 20-ročného útočníka Bača ide o návrat do materského klubu po štyroch sezónach v Česku a dvoch rokoch v zámorskej WHL.

„Som rád, že sme sa dohodli. Kamarátom som vravel, že je to veľký nezvyk vrátiť sa po tréningu domov. V zahraničí som bol dlho a bude to príjemná zmena,“ pousmial sa fyzicky dobre stavaný mladík, ktorý v minulosti reprezentoval Slovensko na majstrovstvách sveta do 18 i 20 rokov.

V nabitom košickom útoku to nebude mať mladý hráč jednoduché. Bačo je však pripravený zabojovať. „Nepočítam s ničím a nepozerám sa do budúcnosti. Chcem odmakať každé cvičenie na sto percent a svoje miesto v zostave si musím zaslúžiť výkonmi. Konkurencia je tu veľká, ale som odhodlaný bojovať. Trému nemám a verím tomu, že keď dám do toho všetko, tak sa priestor pre mňa nájde.“

Na inú pozíciu, než bol doposiaľ zvyknutý, sa musí pripraviť aj oveľa skúsenejší Šimun. Dvadsaťosemročný topoľčiansky odchovanec okúsil extraligu v šiestich kluboch a v uplynulej sezóne bol v Prešove nositeľom kapitánskeho céčka. Z vypadávajúceho tímu teraz prichádza k majstrovi.

„Je to veľký skok, ale taký je hokej. Počas svojej kariéry som zažil veľa klubov a každý mal svoje pre a proti. Je jasné, že Košice patria medzi absolútnu špičku,“ vyslovil sa bez siedmich centimetrov dvojmetrový center. Vo svojej kariére okúsil českú extraligu a v drese Slovana si zahral aj KHL. Príchod do Košíc však vníma ako doposiaľ najväčšiu výzvu. „Do majstrovského klubu si prichádzam splniť sen a chcem byť užitočný pre tím. Pôjdem pekne krok po kroku a budem robiť to, čo bude žiadať tréner. Všetci vedia, aký hokej hrám a neprišiel som tu hrať na svoje body. Poviem to takto, nemám žiadne osobné ciele a prišiel som sem pomôcť k tímovému úspechu.“

Príchod Šimuna do nášho klubu pôsobí náhle, no faktom je, že športový manažér Gabriel Spilar na ňom pracoval dlhodobo.

„Je to tak, nebola to náhla ponuka. Prvé rokovania s Košicami prebehli už dve sezóny dozadu pred play-off. Cením si, že záujem pretrval a teraz som konečne tu,“ pousmial sa 28-ročný center, ktorý po uplynulom ročníku absolvoval operáciu. Prvé tréningy tak absolvuje bez práce s pukom. „Nemalo by ísť o dlhý výpadok. Do hry sa plánujem zapojiť už v príprave a potom samozrejme v Lige majstrov.“

Atmosféru prestížnej CHL okúsil už v roku 2015 v drese českých Pardubíc. „Bola to skvelá skúsenosť. Takúto úroveň hokeja som už dlho nezažil a teším sa na stretnutie s top tímami Európy,“ dodal nový majiteľ čísla 92 Eduard Šimun.