Slovenské hokejové „El Clásico“ už dnes v Steel aréne

PRIDANÉ: 15.1.2021

Po päťdňovej zápasovej prestávke dnes oceliari opäť naskočia do súťažného kolotoča. V 31. kola Tipos extraligy vyzvú na domácej pôde trenčiansku Duklu. Úvodné buly duelu je naplánované na 18:00. Zápas si môžete pozrieť na SPORT 2, prípadne TV Tipsport. KOŠICE DO TOHO!

Zápasy Košíc proti Dukle sa v posledných dvoch sezónach (až na jednu výnimku) končia vždy tesným jednogólovým rozdielom. Rovnako vyrovnané stretnutie sa očakáva aj dnes. Grády tomu všetkému dodáva aj fakt, že pôjde o súboj tabuľkových susedov. Môžeme preto skonštatovať, že nás čaká tzv. šesťbodový zápas.

Rozhodol jediný gól!

V prebiehajúcom ročníku sa obe mužstva stretli len raz, a to v polovici novembra. Vtedy sa na domácom ľade tešili z víťazstva naši chlapci, keď svojho súpera zdolali futbalovým výsledkom 1:0. O jediný presný zásah stretnutia sa postaral útočník Juraj Milý, brankár Jakub Sedláček sa tešil z prvého čistého konta v drese Košíc.

Od tohto zápasu sa na súpiske Košičanov neudiali výrazne pohyby. Defenzívu posilnil Martin Nemčík, ktorý dnes do hry kvôli zlomenine nezasiahne, naopak metropolu východu opustil obranca Dávid Mudrák.

V kádri nášho dnešného súpera však nastalo podstatne viac zmien. Pre nenaplnenie očakávaní trénerov už farby vojakov nereprezentuje dvojica Fínov: obranca Konsta Mesikämmen a útočník Janne Väyrynen. Na skúške neuspel americký brankár Landon Trutt, po vzájomnej dohode ukončili pôsobenie v tíme brankár Matej Kristín, obranca Vojtech Zeleňák a útočník Michal Hlinka. Po mesačnom hosťovaní sa do Mladej Boleslavi vrátil Brandon Alderson, do zámoria odišli bratia Drew a Nick Shoreovci. V mužstve už taktiež nepokračuje juniorský reprezentant Marko Stacha, ktorý sa po svetovom juniorskom šampionáte rozhodol ostať v krajine javorového listu a vyčkať na začiatok juniorskej Western Hockey League. Na druhej strane sa Trenčania môžu tešiť z návratu Martina Chromiaka, ktorý sa po šampionáte rozhodol vrátiť na Slovensko a pomôcť Dukle,  kým sa nezačne nový ročník kanadskej juniorskej súťaže Ontario Hockey League. Nemenej dôležitý je aj fakt, že momentálne najproduktívnejší hráč červeno-žltých, dvadsaťročný Oliver Okuliar sa Trenčínu upísal do konca prebiehajúcej sezóny. Okrem mladíkov zavítal pod hrad Matúša Čáka aj útočník Branislav Rehúš, Kanaďania Aaronom Berisha a Kruise Reddick, obranné rady vystužil fínsky zadák Janne Jalasvaara.  Medzi tri žrde získali Kanaďana Connor LaCouvee, ktorý sa môže pochváliť aj skúsenosťami z AHL.

Postavenie v tabuľke a aktuálna forma

Mužstvu z metropoly východu patrí aktuálne so ziskom 46 bodov siedma priečka ligovej tabuľky. Z celkovo  29 odohraných zápasov sme sa z víťazstva v riadnom hracom čase tešili 11-krát, 5-krát sme nášho súpera zdolali po predĺžení alebo nájazdoch, 3-krát sme po predĺžení alebo nájazdoch na protivníka nestačili, 10-krát sme odišli bez zisku bodov. V posledných štyroch zápasoch, ktoré sme odohrali po novom roku sme chuť víťazstva pocítili trikrát. Po fantastickom víťaznom obrate proti maďarskému Miškovcu (4:5), nasledovalo hladké víťazstvo na domácom ľade proti lídrovi tabuľky z Popradu, ktorému sme uštedrili štyri presné zásahy, brankár Dominik Riečický sa zároveň tešil z čistého konta. V ďalšom zápase sme v Steel aréne vyzvali Zvolen, s ktorým sme padli až po nájazdoch (4:5 sn). Tie rozhodli aj náš posledný zápas v Liptovskom Mikuláši, ktorý však skončil v náš prospech (4:5 sn). Jediným úspešným exekútorom bol Michal Chovan. Na šiestu priečku, zaručujúcu priamy postup do vyraďovacej časti, momentálne strácame jeden bod.

Náš dnešný súper momentálne okupuje so ziskom 42 bodov ôsmu priečku ligovej tabuľky, čo rozhodne nie je pozícia, s ktorou by bol spokojní. Po nie príliš vydarenom úvode sezóny, keď prehrali sedem zápasov z desiatich, sa však už zverenci Jána Pardavého malými krôčikmi posúvajú smerom nahor. Z posledných piatich stretnutí po novom roku síce vyhrali len dve, no za zmienku určite stoja gólové hody proti rozbehnutej Detve, ktorej nasúkali až osem gólov a pretrhli jej tak trinásťzápasovú bodovú sériu či posledný zápas proti bratislavskému Slovanu, ktorému vojaci podľahli až po nájazdoch. Práve v zápase proti hráčom z hlavného mesta sa po mesačnom výpadku vrátil po zranení do zostavy skúsený tridsaťdeväťročný obranca Tomáš Starosta. Po povinnej desaťdňovej karanténe spôsobenej pozitívnym testom na COVID-19 by sa mal v najbližších dňoch vrátiť obranca Justin Lemcke.

Individuálne štatistiky

Čo sa týka produktivity, prvú priečku medzi oceliarmi si drží náš kapitán Michal Chovan, ktorý je momentálne najlepším nahrávačom a zároveň druhým najproduktívnejším hráčom ligy. Celkovo sa môže popýšiť bilanciou 9 gólov a 25 asistencií, ktoré zaznamenal v 27 zápasoch. V našich útočných radoch nájdeme aj tretieho najlepšieho strelca ligy, ktorým je so 16 presnými zásahmi Pavel Klhůfek. Bodovo sa darí aj obrancom, Marek Baránek, Žiga Pavlin a David Růžička si udržiavajú priaznivú bilanciu pol bodu na zápas.

V útočných radoch Trenčanov sa najviac darí Oliverovi Okuliarovi, ktorý má na svojom konte 30 bodov za 11 gólov a 19 presných prihrávok. Výraznou postavou, čo sa týka štatistík, je aj švédsky obranca Carl Ackered, ktorý na Okuliara stráca len 4 body. Sieť súpera sa mu podarilo rozvlniť 11-krát, 15-krát sa tešil z asistencie. Zabudnúť nesmieme ani na dvadsaťtriročného odchovanca trenčianskeho hokeja, Mareka Hecla, ktorý v prebiehajúcom ročníku prekonal súperových brankárov taktiež 11-krát, na gól prihrával 14-krát. Medzi brankármi si s úspešnosťou zákrokov 91,19 % drží pozíciu klubovej jednotky skúsený gólman Michal Valent.

Posledné vzájomné zápasy HC Košice a Dukla Trenčín:

Sezóna 2019/2020: 3:2, 3:4, 1:2, 3:2, 0:3,

Sezóna 2020/2021: 1:0

* hrubým sú označené zápasy hrané doma

Zostavy z posledných zápasov:

HC Košice: Sedláček (Riečický) — Pavlin, Baránek, Michalčin, Růžička, Cibák, Deyl, Novota — Réway, Pospíšil, Klhůfek — Jenyš, Mráz, Chovan — Belluš, Eliaš, Jokeľ — Milý, Havrila, Vrábeľ — Kiss

HK Dukla Trenčín: Valent (LaCouvee) —  Lemcke, Ackered, Švec, Starosta, Rehuš, Ilenčík, Urban — Bezúch, Paukovček, Hecl  — Chromiak, Kettunen, Okuliar — Berisha, Reddick, Valach — Kukuča, Haščák, Sádecký — Ferényi

HC KE Media Team (Zekuciová)