Šťastný hodnotí mesiac november: Baví ma pracovať s týmto tímom

PRIDANÉ: 3.12.2020

Extraligový kolotoč už beží na plné obrátky a za sebou máme ďalší mesiac. A aj preto Vám prinášame ďalšiu časť rozhovorov s hlavným trénerom a športovým riaditeľom HC Košice Janom Šťastným. Ten odpovedal na aktuálne otázky a dianie v klube.

Poďme si v úvode zhodnotiť uplynulý mesiac všeobecne z tímového hľadiska. V novembri sme si do tabuľky pripísali 16 bodov za 6 výhier. Ako hodnotíte výkon našich chlapcov?
Myslím si, že postupom času si mužstvo sadlo a nachádza patričné sebavedomie, čo je dôležitým faktorom na to, aby sme boli úspešní. Poctivou prácou a charakterom ideme krok za krokom. Sme radi, že sa nám v poslednej dobe podarilo víťaziť a v tabuľke sme sa posunuli na vyššie pozície, kde by sme radi chceli ostať.

V priebehu mesiaca sa k tímu pripojil Bruno Mráz, ktorý zaznamenal už 6 gólov a 1 asistenciu. Našli ste v ňom spomínaného strelca, ktorého tím potreboval?
Vedeli sme o ňom, že dokáže dávať góly a je to poctivý center, ktorý hrá zodpovedne, vie vybojovať puky a rozohrať akciu.  Brunovi sa  darí a dúfam, že bude vo svojom výkone pokračovať.

Brankár Dominik Riečický dostával tento mesiac viac zápasových porcií, ako podľa Vás využil túto príležitosť?
Som rád, že Dominik potvrdzuje to, čo sme vnímali a videli na tryoute. Rozhodnutie prebiehalo na základe konzultácie s trénermi brankárov, ktorí na to mali cit, a preto dostal šancu. Vie, že sa nachádza v pozícii dvojky. Chceme, aby si aj Jakub Sedláček trochu fyzicky aj psychicky oddýchol. Myslím si, že zápasy zvládol výborne, splnil to čo od neho očakávame a teší nás, že je to Košičan. V minulej sezóne hrával druhú ligu a teraz dostal šancu reštartovať svoju kariéru u nás v klube, kde sa dokázal presadiť.

Vo veľmi pozitívnom svetle sa ukazujú mladí hráči, svoj premiérový gól strelil Patrik Frič, postupne si stabilné miesto v základnej zostave vybojovali Martin Krasničan a Juraj Eliaš,  ako sa podľa Vás zhostili tejto úlohy?
Je vidieť, že keď chalani dostanú šancu a keď sa trpezlivo s nimi pracuje, môže vzniknúť zaujímavá kombinácia . Všetci hráči, ktorých spomínate majú svoju kvalitu. Každý z nich je typologicky iný ale pochopili čo od nich vyžadujeme. Samozrejme nie je to jednoduché, ale je vidieť, že keď si dajú poradiť od nás a od skúsenejších hráčov a zapoja do toho tvrdú prácu, tak môžu hrať najvyššiu ligu a posunúť sa v hráčskej kariére v košickom tíme, kde by sa za iných okolností ťažšie presadzovali.

S novou sezónou prišla aj nová cesta a nové tréningové metódy. Skills tréningy sa stali stabilnou súčasťou tréningového procesu, ako vnímajú samotní hráči takéto oživenie pri klasických tréningoch?
To je skôr otázka na hráčov. Som rád, že po skúsenostiach, ktoré sme získali na stáži či už v Európe alebo v zámorí v Edmontone sa nám podarilo aplikovať tieto veci do programu v Košiciach. Dnes vidíme, že táto cesta je správna a moderná. Okolo seba mám fantastických spolupracovníkov či už v podobe asistentov, trénerov brankárov, kondičných trénerov, fyzioterapeutky, skills coachov a trénerov mládeže. Je vidieť, že cesta funguje, a snažíme sa využívať všetky naše skúsenosti, aby sme sa posúvali dopredu.

Ako s odstupom času hodnotíte spojenie mladej dravosti a skúseností? Tím ste si skladali podľa vlastného uváženia. Môžete povedať, že plní Vaše predsezónne očakávania?
Mám viacej skúseností s mladšími hráčmi. Baví ma pracovať s touto generáciou a vôbec s tímom, ktorý sa nám podaril zložiť pred sezónou aj keď to bolo de facto za minútu 12. Je úžasné koučovať a pripravovať hráčov, ktorý obliekajú košický dres. Hokej nehrajú iba mena ale je to nejakom systéme a poctivej práci. Naše mužstvo má lídrov, dravých hráčov a zaujímavé osobnosti. Sme na správnej ceste, všetko skladáme do bodky tak ako si predstavujeme a verím, že v budúcnosti z toho budú Košice ťažiť.

Počas mesiaca ste avizovali príchod nového hráča. Kedy môžeme očakávať oznámenie novej posily?
S hráčom a jeho agentom sme ústne dohodnutí. Doťahujeme posledné veci ohľadom jeho príchodu do Košíc, a keď všetko dobre dopadne, tak by sme ho mali koncom mesiaca u nás privítať.

Spočiatku bola otázkou existencia klubu, postupom času prišli výsledky aj výkonnosť. Očakávate teda, že zo strany fanúšikov budú prichádzať vyššie očakávania a akýsi tlak, ktorý je pri tomto klube samozrejmosťou?
Zo svojich skúseností viem, že na to zlé sa zabudne rýchlo a pozerá sa iba dopredu. My potrebujeme fanúšikov, ktorí nás podporia v ťažkých chvíľach a všetci si uvedomujeme, že Košice sú dlhodobo jedným z najlepších klubov v Česku a na Slovensku. Ambície a tlak sú v takomto klube normálne a všetci to rešpektujeme. Ak je kritika konštruktívna tak s tým nikto z nás nemá problém. Každý fanúšik má právo na svoj názor, nám neostáva nič iné ako to rešpektovať a aj tých fanúšikov, ktorí nám neveria sa budeme snažiť presvedčiť, že cesta je nastavená správne a všetci spoločne budeme mať radosť z košického hokeja.