Summit Aliancie európskych hokejových klubov so zastúpením HC Košice

PRIDANÉ: 17.6.2018

Alliance of European Hockey Clubs (EHC), tak znie presný názov združenia európskych klubov ľadového hokeja, v ktorom nechýba HC Košice. V uplynulých dňoch sa v Prahe uskutočnil jej ďalší summit, na ktorom nás zastupovali výkonný riaditeľ HC Košice Rastislav Rusič a športový manažér Pavol Zůbek.

Zmyslom združenia je obhajoba klubových záujmov v medzinárodnom rozsahu,  a to v širokej škále oblastí. V súčasnosti má 81 členov a jeho sila stále rastie. Kým napríklad Česko má až osem členov (vrátane takých klubov ako Sparta Praha, Kometa Brno, Plzeň či Liberec), Fínsko až pätnásť (Jyväskylä, Oulu, Hämeenlinna, Tappara), Nemecko, Švajčiarsko a Švédsko po štrnásť a dokonca aj Rakúsko má 4 členov (vrátane Viedne a Salzburgu), Slovensko zastupujú „iba“ Košice, Banská Bystrica a Poprad.

Sme hrdí na to, že sme súčasťou tejto veľkej európskej klubovej hokejovej rodiny už od jej vzniku. Kým IIHF sleduje národné záujmy, EHC si kladie za cieľ ochraňovať záujmy klubov, ktoré hokej reálne robia a ktoré hokejistov skutočne produkujú.

„IIHF zastrešuje takmer 80 členských krajín s rôznou úrovňou členstva. Členmi IIHF sú krajiny od hokejových veľmocí až po „exotické“ krajiny s počtom registrovaných seniorských hráčov v počte do 10. Dnes majú tieto krajiny v IIHF rovnaký hlas, ako Švédsko, Fínsko alebo Slovensko. Európa a Severná Amerika sú takmer 100 % „producentmi“ profesionálnych hráčov a je teda jasné, že chceme mať väčší vplyv pri základných otázkach, ktoré priamo ovplyvňujú chod súťaží alebo priamo členské kluby,“ povedal výkonný riaditeľ HC Košice Rastislav Rusič. „Na poslednom kongrese IIHF nebola zo šiestich hlavných požiadaviek EHC schválená ani jedna, čo sa samozrejme stretlo s obrovskou nevôľou všetkých členských klubov EHC. Kluby chcú zmenu. Silnejšiu vyjednávaciu pozíciu. My túto rolu podporujeme a veríme v reformu.“

HC Košice je členstvom v EHC súčasťou aktuálnych svetových trendov. Najlepšie kluby Európy tu prezentujú prácu s mládežou aj technologickými inováciami, čo je v konečnom dôsledku na prospech opäť klubom samotným. „Sekundárnym benefitom sú stretnutia s čelnými predstaviteľmi európskych veľkoklubov. Je skvelé sledovať otvorenosť Severanov, ktorí nemajú žiadny problém s odovzdávaním tých najlepších skúseností. Aj vďaka takýmto kontaktom chceme posúvať košický hokej vpred,“ uzavrel Rastislav Rusič.