Tomáš Jurčo: „Rád by som v Košiciach odohral pár zápasov“

PRIDANÉ: 31.10.2020

Tomáš Jurčo je jedným z mála hokejistov, ktorí pôsobia v najlepšej lige sveta a pochádzajú z krajiny ležiacej v srdci Európy, veď minulý rok do kolotoča NHL zasiahlo celkovo len 9 slovenských hráčov. Z toho až štyria sú odchovancami košického hokeja, okrem spomínaného Jurča to je aj Martin Marinčin, Christián Jaroš a v neposlednom rade, čerstvý víťaz Stanleyho pohára, Erik Černák.

Práve prvý menovaný odohral z tohto kvarteta v predchádzajúcom ročníku profiligy najmenej zápasov. V predsezónnom kempe Olejárov z Edmontonu síce patril medzi najväčšie prekvapenia a dokonca sa očakávalo, že zaujme miesto vo formácii po boku hviezdneho Nemca Leona Draisaitla a najlepšie plateného hokejistu planéty Connora McDavida. Žiaľ, jeho pretrvávajúce zdravotné problémy ho o tú možnosť pripravili a prakticky mu aj zruinovali sezónu, ktorá mohla byť zlomovou v kariére 27-ročného útočníka. Bolesti bedrového kĺbu sa už nedalo riešiť inou metódou ako operáciou, ktorú podstúpil ešte v decembri 2019. „Po zdravotnej stránke som už viac-menej v poriadku. Snažím sa to udržiavať v takom štádiu, aby som mohol aj naďalej pôsobiť na vrcholovej úrovni, nie je to síce jednoduché, keďže to už bola moja tretia veľká operácia za posledné štyri roky. Aj keď mám ešte len 27 rokov, tak sú sem-tam aj dni, kedy sa mi z postele vstáva ťažšie, avšak snažím sa robiť všetko preto, aby som ešte aspoň 10 rokov vedel pôsobiť na tom najvyššom stupni,“ reaguje na otázku ohľadom svojho zdravotného stavu.

Víťaz Americkej Hokejovej Ligy (pozn. red. AHL) zo sezóny 2018/2019 už v ďalšom ročníku nebude pôsobiť v kanadskom tíme, ktorý preslávil najmä slávny Wayne Gretzky, no jeho kroky smerujú do nevadskej púšte, kde bude obliekať dres Rytierov z Las Vegas. Pre ambiciózny klub to bude v poradí len ich štvrtá sezóna v NHL a s niekoľkonásobným slovenským reprezentantom uzavreli jednoročný a jednocestný kontrakt vo výške 700 000 amerických dolárov. Najmladší účastník súťaže mal o služby rodáka z metropoly východu enormný záujem, vďaka čomu sa dohoda uzavrela doslova bleskovo, čo potvrdzuje aj samotný Tomáš. „Deň po otvorení trhu s voľnými hráčmi ma kontaktoval môj agent, že Golden Knights by ma chceli do svojej organizácie. V priebehu nasledujúcich 30 minút mi osobne zavolali, chvíľu sme sa porozprávali a za pár hodín už bola zmluva podpísaná. Celé to prebehlo veľmi rýchlo a som za to nesmierne rád, že sa to takto podarilo.“ Čo sa týka ambícii na nadchádzajúcu sezónu, tak v tých má 35. hráč draftu NHL z roku 2011 pomerne jasno. „V prvom rade verím, že ma zranenia budú obchádzať a budem mať viac šťastia čo sa týka zdravia. Taktiež by som sa už chcel plnohodnotne etablovať v zámorskej profilige.“

Kvôli pandémii koronavírusu ročník 2019/2020 trval približne o tri mesiace dlhšie ako pôvodne mal a vzhľadom na to sa posúva aj štart nadchádzajúcej sezóny, podľa posledných správ až na začiatok druhého mesiaca v kalendárnom roku 2021. Množstvo korčuliarov si tak hľadá dočasné pôsobisko v Európe, kde sa súťaže aj napriek obmedzeniam postupne rozbiehajú. „S Oceliarmi som v kontakte. Pred mojim odletom do USA by som rád nastúpil vo farbách Košíc na pár zápasov. Uvidíme kedy to bude, keďže zahájenie ročníka za morom sa má posunúť. Predovšetkým mi však musia dať z Las Vegas súhlas a okrem toho sa musí vybaviť aj poistka. Je tu pri tom síce zopár prekážok, ale ja som rozhodne za,“ odpovedá na margo toho či by si vedel predstaviť odohrať pár zápasov v oranžovo-čiernom drese.

Tomáš Jurčo absolvoval s A-tímom HC Košice aj zopár tréningov, ktoré boli špeciálne zamerané na individuálne činnosti jednotlivca, teda na to v čom šikovný útočník vyniká najviac. Okrem toho sa počas mimosezónneho obdobia snaží udržiavať v ako-takej kondícii aj keď tomu s tvrdou prípravou ešte nezačal. „Od marca sa udržiavam vo forme pod vedením kondičného trénera Daniela Kičuru, okrem toho mám spolu s ostatnými chalanmi zo zámoria k dispozícii aj ľadovú plochu. Celkovo momentálne počas týždna absolvujem dva tréningy v posilňovni a tri na ľade. S ťažkou „letnou“ prípravou začnem zhruba šesť týždňov pred odletom do zámoria, takže ešte pár týždňov by som mal pokračovať v tomto režime,“ konštatuje na tému týkajúcu sa jeho tréningového harmonogramu.

Ďakujeme Tomášovi Jurčovi za poskytnutie tohto krátkeho rozhovoru a touto cestou mu želáme veľa šťastia v jeho novom pôsobisku a prípadne aj v našom drese!

HC Košice media tím (Schreiber)