Tretíkrát v sezóne si zmeriame sily s novozámockými býkmi

PRIDANÉ: 16.2.2021

Po deväťdňovej odmlke spôsobenej reprezentačnou prestávkou sa najvyššia slovenská hokejová súťaž dnes opäť naplno rozbehne. Pred nami je 39. kolo, v ktorom si oceliari skrížia hokejky s býkmi z Nových Zámkov. Úvodne vhadzovanie je na programe už tradične o 18:00. KOŠICE DO TOHO!

Náš dnešný súper

Po mimoriadne vydarenom úvode sezóny, keď sa Novozámčania dokonca istý čas vynímali na prvej priečke ligovej tabuľky, nastal v mužstve z južného Slovenska značný úpadok. Býkom sa od zápasu 16. kola, v ktorom prehrali s Popradom, podarilo získať len biednych deväť bodov, čo napokon po zápase 30. kola proti Zvolenu stálo v polovici januára miesto hlavného trénera Martina Hrnčára. Na jeho pozíciu nastúpil maďarský kormidelník Gergely Majoross, ktorému sa zatiaľ nedarí o nič lepšie. Od svojho príchodu na lavičku momentálne desiateho celku ligy viedol mužstvo v deviatich zápasoch, v ktorých pocítil chuť víťazstva len raz. Býci padli aj v posledných dvoch zápasoch, keď na domácej pôde nestačili na bratislavský Slovan.

Sumárne štatistiky: 38 zápasov = 39 bodov,  9 výhier, 4 výhry po predĺžení, 21 prehier, 4 prehry po predĺžení = 10. miesto v tabuľke.

Prvý mesiac v novom roku nevyšiel oranžovo-čiernym podľa predstáv. Po dvoch úvodných výhrach nad Popradom a DVTK sužovala Oceliarov najmä nevyrovnanosť výkonov, ktorá vyvrcholila sériou štyroch prehier. A aby toho nebolo málo, pridala sa aj početná maródka kľúčových hráčov. Našťastie sa zverenci Jana Šťastného po tejto nelichotivej šnúre na prelome mesiacov zomkli a vybojovali tri cenné víťazstva na ľade Popradu, doma proti DVTK a naposledy aj na horúcej detvianskej pôde.

Sumárne štatistiky = 38 zápasov = 56 bodov, 13 výhier, 7 výhier po predĺžení, 15 prehier, 3 prehry po predĺžení = 8. miesto v tabuľke.

Odchody, príchody

Nové Zámky

Čo sa týka zmien v kádroch, pomerne aktívne boli obe mužstvá. Do zámoria sa vrátil devätnásťročný kanadský útočník Graeme Clarke, ktorý bol v Nových Zámkoch na hosťovaní. V mužstve už nepokračuje ani dvojica obrancov, Jeff King a Peter Ordzovenský, rovnako aj  útočník Erik Embrich, s ktorými vedenie Zámkov ukončilo spoluprácu. Dres býkov si už taktiež neoblečie ani osemnásťročný útočník Samuel Rehák, ktorý požiadal o ukončenie spolupráce. Rovnako ako Rehák, tesne pred koncom prestupového obdobia požiadal o rozviazanie kontraktu český útočník Filip Bajtek, ktorý sa následne upísal Nitre. Opačným smerom, ako všetci vyššie menovaní, sa vydal kanadský center Steven Iacobellis, ktorý by si mal svoju premiéru odbiť práve proti Košiciam.

Košice

Na prestupovom trhu nezaháľali ani Oceliari. Obranu vystužil skúsený Marcel Petran, ktorý prišiel do metropoly východu z Liptovského Mikuláša. Bez posíl neostali ani útočné rady. Do ofenzívy pribudli dvadsaťosemročný Američan Colin Jacobs a sedemnásťročný slovenský mládežnícky reprezentant Marcel Štefančík. Na druhej strane vedenie Košíc uvoľnilo na hosťovanie do konca sezóny útočníka Andreja Kissa, ktorý bude obliekať dres Liptákov.

Individuálne štatistiky

Novozámčania sa v prebiehajúcej sezóne môžu spoliehať najmä na bodový prídavok Fína Janne Seeppänena a skúseného Čecha Petra Obdržálka. Prvý menovaný je momentálne najproduktívnejším hráčom hostí. Na svojom konte má 23 bodov za 9 gólov a 14 asistencií, ktoré získal v 33. dueloch. O jeden bod menej (22 bodov) nazbieral Obdržálek, ktorý však odohral o jedenásť zápasov menej. Tretím do partie, s 19 bodmi, je český krídelník Filip Bajtek, ktorý už vo farbách Zámkov žiadne ďalšie body nepridá. Medzi tromi žrďami si pozíciu jasnej jednotky drží fínsky brankár Henri Kiviaho, ktorý je s úspešnosťou zákrokov na úrovni 91,47 % ôsmym najlepším gólmanom ligy.

Pri pohľade do tabuľky kanadského bodovania môže Košičanov tešiť celkové piate miesto Michala Chovana. Kapitán oceliarov má na konte už 40 bodov za 9 gólov a 31 asistencií. A práve v počte presných prihrávok je Chovy celkovým lídrom ligy. Nemenej dôležitá je aj famózna strelecká forma Pavla Klhůfka, ktorý je s 20 presnými zásahmi druhým najlepším zakončovateľom celej súťaže. Okrem gólov si dvadsaťdeväťročný Čech obohatil svoje štatistiky aj o 13 asistencií. V službách HC Košice sa bodovo darí aj útočníkovi Brunovi Mrázovi, ktorý by sa mal po menšom zranení opäť vrátiť do základnej zostavy. Ten v 31 zápasoch rozvlnil sieť súpera 12-krát a 13-krát sa tešil z gólovej nahrávky.

Dôležité je spomenúť aj Marina Réwaya a Martina Belluša, ktorí v posledných troch zápasoch obohatili svoje účty o štyri body, Kanaďan Émile Poirier získal v rovnakom počte zápasov  dokonca ešte o bod viac.

Posledné vzájomné zápasy HC Košice a HC MIKRON NOVÉ ZÁMKY:

V prebiehajúcej sezóne sa obe mužstvá stretli dvakrát, z víťazstva sa vždy tešili naši chlapci. V novembri sme na domácom ľade uspeli po nájazdoch, v decembri zariadil tesné víťazstvo na klzisku súpera obranca Martin Nemčík.

Sezóna 2019/2020: 1:2,2:3,4:5,7:2

Sezóna 2020/2021: 4:3PN, 0:1

* hrubým sú označené zápasy hrané doma

Zostavy z posledných zápasov:

HC Košice: Vay (Riečický) – Pavlin, Deyl, Michalčin, Růžička, Slovák, Cibák, Nemčík – Klhůfek, Chovan, Réway – Belluš, Poirier, Milý – Jokeľ, Eliaš, Jenyš – Frič, Havrila, Krasničan – Vaculík

HC Mikron Nové Zámky: Kiviaho (Lackovič) – Västilä, Fereta, Roman, B.A. Clarke, Holenda, Hain, Tóth, Šeliga – Števuliak, Seppanen, Okoličány – Varga, Doggett, Obdržálek – Majdan, Jurík, Bajtek – Zahradník, Ondrušek, Rogoň

HC Ke Media Team (Zekuciová)