Výmena názorov s rozhodcami vyústila do konštruktívnej diskusie

PRIDANÉ: 18.1.2021

Apel HC Košice na zvýšenie kvality rozhodovania po minulotýždňovom zápase Košíc proti Michalovciam vyvolal reakciu komisie rozhodcov. HC Košice po jej prečítaní pozitívne hodnotí niektoré konkrétne príklady, vďaka ktorým je možné rozhodovanie na Slovensku skvalitniť.

Vedenie HC Košice sa včera stretlo so zástupcom komisie rozhodcov, s ktorým si v konštruktívnej diskusii vysvetlilo pohľady oboch strán. Tie sa zhodli na tom, že oblasť rozhodovania je neoddeliteľnou súčasťou hokeja a vyžaduje si systematický rozvoj a podporu. Vykonávať funkciu rozhodcu nie je jednoduché a podobne ako pri hokejistoch je potrebné kvalitných rozhodcov poctivo vychovávať, trénovať a pracovať s nimi. Podmienky sú najmä v mládežníckych kategóriách nerentabilné a o prísun mladých rozhodcov je núdza. Zatraktívnenie funkcie rozhodcu by malo byť záujmom celej hokejovej komunity. Funkcionári klubov, SZĽH, komisia rozhodcov i samotní hráči a rozhodcovia musia zapracovať na zlepšení vzťahov založenom na vzájomnom profesionálnom rešpekte a koncepčne rozvíjať celú oblasť rozhodovania tak, aby bol rozhodca na ľade vnímaný ako človek snažiaci sa podať čo najlepší výkon. Prípadné chyby by mali aj vďaka systému a technickému zabezpečeniu viesť k zlepšovaniu samotných rozhodcov.

HC Košice v partnerskej diskusii s ostatnými klubmi otvorí načrtnuté témy a pokúsi sa nájsť spoločné riešenia, ktoré by rozhodovaniu napomohli. Práve HC Košice pred sezónou navrhol zavedenie nového video systému, ktorý by umožňoval okamžitý a prehľadný prístup k záznamom, a to aj na diaľku. Okrem video analýz a možnosti streamovania zápasov by tak tento systém plnil aj ďalšiu dôležitú úlohu a pomáhal rozhodcom v sporných situáciách. Nový kamerový systém by vďaka sponzorom mal byť v Steel aréne nainštalovaný v najbližších týždňoch. Klub so zástupcom komisie rozhodcov následne otestuje jeho funkcionalitu a pokúsi sa nájsť spôsob využiteľnosti pre rozhodcov. Pozitívny výsledok by mohol iniciovať zavedenie tohto systému aj na ostatných štadiónoch. Klub vidí ako riešiteľné aj ďalšie body navrhnuté komisiou rozhodcov:

  • > Inštalácia kamier na modré čiary pre možnosť využívania tzv. Coach’s challenge,
  • > Vytvorenie „Oddelenia bezpečnosti hráčov“, ktoré by samostatne posudzovalo všetky nebezpečné zákroky – potrestané aj nepotrestané,
  • > Automatická kontrola všetkých strelcov gólov a asistencií,
  • > Podpora náborových kampaní v rámci lokálnej hokejovej komunity.

 

Obidve strany sa na záver zhodli, že pre hľadanie spôsobov na zlepšenie rozhodovania je potrebná transparentná konštruktívna diskusia za účasti všetkých strán hokejovej komunity.