Zástupcovia HC Košice navštívili rómske deti. V netradičnej roli.

PRIDANÉ: 14.11.2018

Na Súkromnej základnej škole na Galaktickej ulici v Košiciach – Nad jazerom sa začiatkom týždňa diali vskutku nevídané veci – zavítali sem reprezentanti HC Košice, a to doslova všetkých postov: výkonný riaditeľ Rastislav Rusič, tréner Peter Bartoš, hokejový útočník Roman Žitný a manažér Vojtech Petty.  Cieľ ich návštevy bol rovnako výnimočný, ako návšteva samotná: čítanie rozprávok rómskym deťom.

Kým naši zástupcovia čítali pútavé príbehy v slovenskom jazyku, prítomné rómske vysokoškoláčky v rómskom jazyku. Deti mali rozhodnúť, kto čítal krajšie, no k hodnoteniu nakoniec vôbec nedošlo – v čarovnej atmosfére na to všetci zabudli... Rovnako, ako na scenár celej návštevy, ktorá sa nakoniec odohrávala úplne neplánovane a spontánne. „V tejto práci prevláda improvizácia,“ usmievala sa spokojne Renáta Pankievičová z Občianskeho združenia Ďakujem – Paľikerav„Čítanie je pre rómske deti nesmierne dôležité a práve účasť osobností uznávaného hokejového klubu môže byť jedným z motivačných faktorov pre našich zverencov. A to nielen pre čítanie. Za túto účasť sme preto všetci nesmierne vďační.“

Po čítaní rozprávok nasledovala beseda, v ktorej sa na Petra Bartoša a Romana Žitného valili otázka za otázkou. Chlapcov zaujímalo, ako hokejisti trénujú, dievčatá aj to, koľko zarábajú.   

„Uvedomujeme si široký rozmer, ktorý má náš klub v spoločnosti a rovnako si uvedomujeme, že neslúžime iba väčšinovej časti populácie. Som hrdý vždy, keď môžeme byť vďaka tomuto potenciálu užitoční v ktorejkoľvek sociálnej komunite. Spoločne strávený čas s malými žiakmi nám ukázal, že napriek tomu, že žijeme dlhodobo v jednom štáte, v jednom meste, tak si Rómovia zachovali svoju identitu, žijú pre daný moment a sú majstrami improvizácie. Tieto deti potrebujú príbehy dievčat z OZ Paľikarev, športovcov, ale aj ľudí z akejkoľvek inej oblasti, ktorých cesta nebola jednoduchá,“ povedal na margo netradičnej udalosti Rastislav Rusič, ktorý zároveň pozval celú školu na extraligový hokejový zápas Košice - Zvolen.

 

Text  foto tty

GALÉRIA