Ďalšie východniarske derby už dnes v Steel aréne

PRIDANÉ: 29.1.2021

Tohtoročné januárové piatky patria v Košiciach jednoznačne hokeju a inak tomu nebude ani dnes. Po zvolenských rytieroch, trenčianskej Dukle a bratislavskom Slovane zavítajú do metropoly východu michalovské líšky. Stretnutie sa už tradične začne o 18:00. Držte nám palce! KOŠICE DO TOHO!

Vzájomné zápasy

Oba celky si počas aktuálnej sezóny, vrátane Kaufland SuperCupu, skrížili hokejky už päťkrát. Víťazná zápasová bilancia, žiaľ, hovorí v náš neprospech. Pokoriť nášho dnešného rivala sa nám podarilo len raz, keď sme sa koncom novembra radovali na michalovskom ľade z  víťazstva 1:0 po samostatných nájazdoch. Rozhodujúci nájazd vtedy premenil útočník Bruno Mráz. Ani ostatné vzájomné merania síl však neboli o nič menej dramatické, až na jednu výnimku sa skočili vždy tesným jednogólovým rozdielom. Víťazstvo o jeden presný zásah si líšky pripísali na svoje konto aj v doteraz poslednom stretnutí, keď sa v predposledný deň kalendárneho roka 2020 tešili z výhry 2:1 na našom ľade.

Zmeny v kádroch

Od posledného vzájomného zápasu nastalo v kádroch oboch extraligistov viacero zmien. Z Košíc si to do zámoria namieril útočník Martin Pospíšil, ktorého nahradil Kanaďan Émile Poirier. Pomôcť prelomiť strelecké trápenie by mala aj staronová tvár v drese Oceliarov, útočník Adam Lapšanský. Okrem dvoch ofenzívnych posíl si bude dres desaťnásobného majstra Slovenska obliekať aj brankár Ádám Vay.

Do zápasu dnes nezasiahne útočník Filip Vrábeľ, ktorý si v poslednom zápase proti Trenčínu obnovil zranenie ramena, a preto musí podstúpiť ďalšiu operáciu. V rovnakom zápase sa v hornej časti tela zranil aj útočník Bruno Mráz, ktorého absencia potrvá približne 14 dní. V defenzíve stále bez Martina Nemčíka, ktorý má zlomenú nohu a aj bez ďalšieho obrancu Mareka Baránka. Naopak, po dvojzápasovej odmlke zavinenej menším zranením by sa mal vrátiť Michal Chovan.

Na druhej strane, farby nášho dnešného súpera už nehája obrancovia Sameli Ventelä a Martin Bžoch, rovnako aj útočník Samuel Mlynarovič, s ktorými sa vedenie Michaloviec dohodlo na ukončení spolupráce. Opačným smerom si to však namieril čerstvý účastník MSJ, obranca  Dávid Mudrák, na skúške je poľský reprezentačný útočník Kolusz Marcin. Zranenia sa nevyhýbajú ani hráčom Michaloviec, posledné zápasy neodohral druhý najproduktívnejší hráč Dukly, obranca Jordon Southorn.

Posledné zápasy mužstiev

Po vynikajúcom štarte do nového roka, keď sme v úvodných dvoch stretnutiach zdolali maďarský Miškovec a Poprad, sa našim chlapcom nedarí podľa predstáv. V ďalších siedmich stretnutiach sme sa z bodového zisku tešili len dvakrát, keď sme po nájazdoch zdolali Liptovský Mikuláš a Nitru. Na pohode nám určite nepridá aj fakt, že v posledných troch zápasoch sme nezískali ani bod. Nájsť recept sa nám postupne nepodarilo na Slovan a Banskú Bystricu, naprázdno sme odišli aj z Trenčína. Nie príliš vydarené obdobie sa odrazilo na postavení v tabuľke, v ktorej sme momentálne na 8. pozícii so ziskom 48 bodov.

Rovnako ako naši Oceliari, nabitý hokejový kalendár má v januári aj náš dnešný súper. Líšky odohrali v novom roku o duel viac, teda 10 zápasov, v ktorých pocítili chuť víťazstva až sedemkrát (raz po nájazdoch), raz padli po predĺžení a raz po nájazdoch, vždy s rovnakým súperom -  Popradom. Skloniť hlavy museli aj pred Zvolenom, ktorý ich ako jediné mužstvo obral o všetky body. V konečnom zúčtovaní si tak v desiatich zápasoch pripísali do ligovej tabuľky 22 bodov a momentálne sa nachádzajú na 5. priečke so 60 bodmi.

Individuálne štatistiky

Ak sa zameriame na individuálne štatistiky našich hráčov, produktivite stále kraľuje náš kapitán Michal Chovan, ktorý v 30 zápasoch nazbieral 36 bodov za 9 gólov a 27 asistencií, čo mu momentálne vynieslo status najlepšieho nahrávača ligy. Druhú priečku si so štatistikou 17 gólov a 11 asistencií udržiava Pavel Klhůfek, tretím najproduktívnejším hráčom je Bruno Mráz s 25 bodmi za 12 gólov a 13 asistencií v 28 zápasoch. Medzi obrancami sa v zbieraní bodov najviac darí Marekovi Baránkovi, ktorý ich má na svojom konte 18.

Čo sa týka Michaloviec, bodovanie vedie štvorica kanadských legionárov. Útočník Christophe Lalancette aj v tejto sezóne potvrdzuje svoje kvality, na svojom konte má 32 bodov za 15 gólov a 17 presných nahrávok. Na druhom mieste mu s 27 bodmi za 7 gólov a 20 asistencií sekunduje obranca Jordon Southorn, o bod menej získal Graeme Mccormack. Produktívny kanadský „štvorlístok“ uzatvára Jordan Hickmott s 22 bodmi. Zabudnúť nesmieme ani na brankára Tomáša Tomeka, ktorý je s 92,47 % úspešnosťou zákrokov tretím najlepším brankárom súťaže.

Posledné vzájomné zápasy HC Košice a Dukla Michalovce:

Sezóna 2019/2020: 1:3, 3:0,2:3 sn, 1:2 pp, 3:0

Superpohár: 4:3

Sezóna 2020/2021: 3:4PP, 0:1,3:1, 1:2

* hrubým sú označené zápasy hrané doma

Zostavy z posledných zápasov:

HC Košice: Riečický, (Sedláček) – Novota, Pavlin, D.Růžička, Michalčin, Deyl, T.Slovák, Vaculík, J.Cibák – Lapšanský, Reway, Poiriér – Klhůfek, B.Mráz, Belluš – Jokeľ, Vrábeľ, Milý – Frič, Havrila, Krasničan

HK Dukla Ingema Michalovce: Tomek (Škorvánek) – V. Mihálik, Mudrák, Kolusz, McCormack, Ťavoda, Louis, Zekucia – Erkinjuntti, Lalancette, Korhonen – Šoltés, Suja, Takáč – Bartánus, Hickmott, Regenda – Mašlonka, Galamboš, Chalupa – T. Török.

HC KE Media Team (Zekuciová)