Gabriel Spilar odohral v lige už 800 zápasov! Poďme sa mu poďakovať pred zápasom proti Novým Zámkom.

PRIDANÉ: 15.10.2018

V utorok 16. októbra privítane v priamom súboji o druhú priečku hokejistov Nových Zámkov. Začiatok atraktívneho duelu je naplánovaný na 17:30. 

Náš odchovanec Gabriel Spilar odohral v slovenskej najvyššej súťaži už 800 zápasov a všetci, ktorí ho máme radi, sa mu môžeme spoločne poďakovať práve na utorkovom zápase. 37-ročný košický odchovanec si vo svojej kariére zahral aj vo Fínsku (Blues, Sport), KHL (Barys Astana), či Česku (HC Zlín, HC Sparta Praha), ale najväčšiu porciu zápasov absolvoval práve v domácej súťaži. Okrem Košíc si zahral aj v ďalších piatich slovenských kluboch. Svoj prvý extraligový titul získal už v roku 2001 s HKM Zvolen. V sezóne 2004/2005 pôsobil krátky čas v klube niekdajšieho najväčšieho rivala – HC Slovan Bratislava. Svoj druhý extraligový titul získal o rok neskôr v drese MsHK Žilina, ktorej pomohol hlavne v závere ročníka. Sezóna 2010/2011 patrila v Gabovej kariére medzi tie vydarenejšie. Pod Zoborom v drese HK Nitra nazbieral 44 kanadských bodov, keď sieť súpera rozvlnil 13-krát a pridal k tomu aj 31 asistencií. Následne ho pred play-off získal HK Poprad, pre nepríjemné zranenie však do ďalšieho priebehu sezóny už nenastúpil. V minulej sezóne si v 23 zápasoch zahral aj za HK 32 Liptovský Mikuláš. Sezóny 2013/2014 a 2014/2015 zakončil Gabriel Spilar ďalšími titulmi, tentokrát sa tešil z extraligového triumfu konečne aj so svojim materským klubom. Sezóna 2007/2008 bola bodovo najúspešnejšia sezóna pre nášho jubilanta. V základnej časti získal 50 bodov (13+37) a v 19 zápasoch play-off mal ešte bilanciu 3 góly, 4 asistencie. Rovnaký výkon podal Gabriel aj v sezóne 2014/2015, vtedy však v základnej časti nazbieral „iba“ 38 kanadských bodov za 17 gólov a 21 asistencií, v následnom play-off však pridal ďalších 19 kanadských bodov (7+12). Rýchlonohý pravák má tak spolu v 800 zápasoch slovenskej najvyššej súťaže na svojom konte 525 kanadských bodov, keď nastrieľal 216 gólov a pridal k tomu 309 asistencií. Gabrielovi k tomuto krásnemu jubileu blahoželáme a veríme, že fanúšikom bude svojimi výkonmi ešte niekoľko sezón robiť radosť!

MHC Mikron Nové Zámky sú po 13 kolách určite prekvapením nového ročníka Tipsport ligy. Premožiteľa našli len v troch zápasoch a jedným z nich boli v 4. kole práve Oceliari. Tí sa postarali aj o zatiaľ jedinú prehru Novozámčanov na vlastnom klzisku. Klub, ktorý v najvyššej slovenskej súťaži pôsobí len od roku 2016, tak momentálne okupuje 2. miesto v tabuľke so ziskom 30 bodov a stratou jediného bodu na vedúci Zvolen.

Pikantný súboj to bude určite pre dvojicu trénerov na lavičke nášho súpera, pretože Milan Jančuška – Jerguš Bača ešte na začiatku minulej sezóny viedli hokejistov Košíc. S klubom z južného Slovenska sa v lete dohodli na dlhodobej zmluve a spolu sa pustili do stavby nového mužstva. Do brány prišiel extraligou preverený Andrej Košarišťan. 24-ročný rodák z Dolného Kubína  nahradil odídenca Samuela Baroša a v doterajších 13 súbojoch Tipsport ligy si drží vynikajúcu úspešnosť – 95,03 %. Za toto obdobie  si dokázal udržať už 3-krát čisté konto! Aj preto ešte nepustil do brány svojho kolegu Vladimíra Glosára, ktorý pred sezónou prišiel z nitrianskej juniorky. 

Novozámčania získali do svojej defenzívy viacero známych mien. Zo Žiliny prišla trojica Janis Andersons, Michal Juraško a Andrej Hatala. Na zmluve pre novú sezónu sa dohodli aj so skúseným Petrom Ordzovenským, ktorý posledných 7 sezón obliekal dres HK Nitra. V meste pod Zoborom sa v apríli 2016 tešil z premiérového titulu. Spod Tatier sa do Nových Zámkov presunul tiež ďalší extraligový víťaz zo sezóny 2015/2016 Peter König. 34-ročný Miroslav Zaťko sa na slovenské klziská vracia po rokoch strávených v Poľsku. Sezónu 2015/2016 však odohral na Slovensku, keď si zahral v Trenčíne a neskôr aj v Žiline. Zadné rady Nových Zámkov by mali byť silnejšie aj vďaka dvojici zámorských legionárov. 22-ročný Mathieu Henderson do doterajšieho priebehu Tipsport ligy ešte nezasiahol, jeho rovnako starý krajan Patrick Kudla si už ale do štatistik stihol pripísať 2 kanadské body za asistencie. Zoznam obrancov uzatvára dvojica Michal Novák -  Samuel Hain, ktorá v tomto klube pôsobila aj v minulej sezóne.

Útočné rady Nových Zámkov taktiež v lete nabrali na svojej sile. Žilinskú defenzívnu trojicu doplnilo ofenzívne kvarteto Radim Hruška, Juraj Jurík, Tomáš Pospíšil a Patrik Rogoň. Z Popradu prišiel Andreas Štrauch a z Detvy zase jej najproduktívnejší hráč z poslednej sezóny David Videlka. Po roku strávenom vo Frýdku-Místku sa do slovenskej najvyššej súťaže vrátil Filip Bajtek, ktorý je známy hlavne zo svojho pôsobenia v Nitre. V rovnakom klube dlhodobo pôsobil aj Henrich Ručkay. Veľké očakávania majú na juhu Slovenska určite aj od Richarda Nejezchleba. 24-ročný pražský rodák úspešne prešiel v roku 2014 aj draftom do NHL, keď si ho z 122. miesta vybral New York Rangers. Do najlepšej ligy sveta sa však neprebojoval a po štyroch rokoch v zámorí sa rozhodol pre návrat do českej extraligy. V drese Litvínova však aj vďaka zraneniam nezažiaril a svoju kariéru by tak chcel reštartovať práve na Slovensku. Na konci septembra sa Novozámčania dohodli s ďalším českým útočníkom. 33-ročný Tomáš Urban doteraz pôsobil len v Česku, kde si v priebehu svojej kariéry obliekol dresy Liberca, či Mladej Boleslavi. Na svojom konte má 349 zápasov v základnej časti českej extraligy, v ktorých nastrieľal 78 gólov a pridal k nim aj 64 asistencií. V následnom play-off nastúpil na ďalších 50 zápasov, s bilanciou 8 gólov, 19 asistencií.

Kanadské bodovanie Novozámčanov ovládol nateraz český útočník Adam Zbořil. 23-ročný odchovanec Brna v 13 zápasoch získal rovnaký počet kanadských bodov, keď strelil 6 gólov a na 7 ďalších nahral. 10 kanadských bodov má na svojom konte Andreas Štrauch za 5 gólov a 5 asistencií. Prvú trojicu uzatvára skúsený útočník Henrich Ručkay s 9 kanadskými bodmi – 6 gólov, 3 asistencie. Z obrancov si doteraz najlepšie viedol Miroslav Zaťko, keď v 13 zápasoch zaknihoval 8 bodov za asistencie.

Vzájomné zápasy HC Košice a MHC Mikron Nové Zámky z poslednej sezóny:
2017/2018: 4:3, 3:5, 7:0, 2:1 pp, 3:2 sn, 2:4
(hrubým písmom domáce zápasy Košíc)

Zostavy HC Košice a MHC Mikron Nové Zámky z posledného kola:

HC Košice: Habal – Pretnar, Dudáš, Čížek, Pulli, Šedivý, Koch, Žitný, Lenďák – Haščák, Brophey, L. Nagy – Šoltés, Suja, Netík – Spilar, Galamboš, Kafka – Vrábeľ, Krajňák, Š. Petráš.

MHC Mikron Nové Zámky: Košarišťan - Andersons, Kudla, Hain, Zaťko, Ordzovenský, Novák, Juraško, Hatala - Nejezchleb, Hruška, Štrauch - H. Ručkay, Zbořil, Jurík - Bajtek, Urban, Rogoň - Jakúbek, Fábry, Ondrušek.

Nenechajte si ujsť atraktívny duel počas týždňa! Príďte si ho vychutnať do Steel arény a spoločne sa tiež poďakujme Gabrielovi Spilarovi za jeho 800 zápasov! Úvodné buly zápasu medzi Oceliarmi a MHC Mikron Nove Zámky sa vhodí o 17:30. KOŠICE DO TOHO!

(ypm)