HC Košice vstúpia do nadstavby z tretieho miesta. Prinášame ohliadnutie sa za základnou časťou očami Oceliarov

PRIDANÉ: 22.2.2020

Päťdesiatdva kôl tipsportligovej sezóny 2019/2020 je za nami. Tento ročník základnej časti najvyššej slovenskej hokejovej súťaže bol od tých predošlých odlišný vo viacerých faktoroch a priniesol niekoľko noviniek – počet účastníkov bol nepárny a azda najvýraznejšou zmenou je nadstavba. Ešte skôr než do nej naši chlapci vstúpia sme sa spoločne s nimi obzreli za tohto sezónnou základnou časťou ligy.

Všetko začalo predsezónnym obdobím, ktoré možno nazvať trošku turbulentným. V našej organizácii došlo k viacerým zmenám. Tou najvýraznejšou bolo angažovanie nového športového riaditeľa klubu Jana Šťastného, ktorý posadil na trénerskú lavicu skúseného Petra Draisaitla. Vzhľadom na ambície a určitý typ neúspechu z posledných sezón prišlo pochopiteľne aj k pohybom v kádri. Kostra tímu ostala, avšak zvyšok menoslovu sa pomerne razantne obmenil. Pravdepodobne najvýraznejšou posilou Oceliarov sa stal zvolenský ex-kapitán Michal Chovan: „Krok posilniť Košice rozhodne neľutujem. Skvelá partia, výborný kolektív, silné mužstvo, najvyššie ambície – to všetko tu je,“ prehlásil center prvého útoku. Na východ Slovenska putoval spoločne so svojím spoluhráčom Davidom Růžičkom. Aj on vidí svoje rozhodnutie podobne: „Rozhodnutie prestúpiť do Košíc hodnotím zatiaľ veľmi pozitívne. Všetko tu klape ako má, je tu výborný tím a ešte lepšia partia. Verím, že pôjdeme ďalej za stanoveným cieľom a tento rok niečo dokážeme!“ neskrýva spokojnosť a odhodlanie skúsený český bek, jeden zo siedmich legionárov. Slová bývalých zvolenských spoluhráčov, ktorí sa teraz stretli v šatni Košíc o skvelom kolektíve a súdržnosti potvrdzuje aj ďalšia predsezónna posila, Andrej Košarišťan: „Pre mňa je to určite pozitívny krok, v Košiciach som veľmi šťastný! Zišiel sa tu jeden skvelý tím, čo sme potvrdili na ľade. Výkony boli super, tretie miesto po základnej časti je taktiež pozitívom, nás to teší,“ okomentoval svoj príchod do metropoly východu, kde prišiel so statusom spoľahlivého gólmana a člena reprezentačného kádra, na čo v HC Košice nadviazal.

Okrem vyššie spomínaného tria sa hrdým Oceliarom stal aj Dávid Skokan, hokejista, ktorý sa na Slovensko vrátil po troch rokoch. Bez váhania bol zvolený za kapitána mužstva pre túto sezónu. „Marcel Haščák povedal, že som si funkciu kapitána zaslúžil,“ zavtipkoval si Dávid Skokan, čo len značí skvelú náladu v košickej kabíne. „Tréner ma navrhol a kabína nemala námietky. Som rád za ponúknutú dôveru, veľmi si vážim byť kapitánom mužstva ako Košice,“ prehlásil následne s vážnosťou a uviedol veci na správnu mieru. Za akúsi stálicu mužstva by sme už mohli označiť Václava Čížeka. Český bek pôsobí v Košiciach už tretiu sezónu v rade a za veľmi rýchly čas sa stal obľúbencom fanúšikov. V aktuálnom ročníku sa mu na drese objavuje pravidelne „Á-čko“, označujúce funkciu asistenta, respektíve alternatívneho kapitána. „Pre mňa je osobne to „Á-čko“ len písmenom naviac na drese. Je nás tu viac, ktorí by si to zaslúžili, my sa navzájom držíme všetci pohromade, preto ani nie je potrebné ako asistent nejako zvyšovať hlas. Výrazne to nepociťujem, avšak, samozrejme, je mi cťou byť asistentom v slovenskom klube, v ktorom pôsobím už tretiu sezónu a som veľmi rád, že to je práve v Košiciach – v klube s veľkou tradíciou,“ skromne sa vyjadril Čížek.

Transformácia na komunitný klub, hokejová akadémia, priestor pre mladých hokejistov a odchovancov v A-tíme či presadenie československej cesty. To všetko sú stanovené ambície, ktoré sa manažmentu klubu darí plniť a aj naďalej na nich usilovne pracuje. Pre divákov sú však najdôležitejšie výsledky, dianie na ľade a treba prehlásiť, že po 48 odohraných stretnutiach musí vládnuť spokojnosť. „Podarilo sa nám skončiť na tretej priečke tabuľky, čo bolo viacmenej našim cieľom. Naozaj je veľmi ťažké hodnotiť základnú časť, bolo to ako na hojdačke. Zlepšujeme sa však každým zápasom a pomaly sa blížime do záverečnej časti, na ktorú sa teší každý hráč, aj divák,“ v krátkosti zhodnotil Václav Čížek. V základnej časti sa košickým hokejistom podarilo získať 97 bodov za 24 víťazstiev v riadnom hracom čase a ďalších deväť v predĺžení, respektíve samostatných nájazdoch. Práve v tejto činnosti sme sa stali najlepším tímom celej súťaže, veď z ôsmych pokusov sa nám v samostatných nájazdoch podarilo doplnkový bod získať až sedemkrát. „Základná časť určite nebola z našej strany zlá, mala aj slabšie, aj silnejšie chvíle, rovnako to má každé mužstvo. Vzhľadom na vyrovnanosť súťaže je tretia priečka po základnej časti fajn, ale to najdôležitejšie príde až teraz,“ hovorí ohľadom doterajších vystúpení Michal Chovan. V nich sa našim chlapcom najviac darilo proti Nitre, Michalovciam a Trenčínu. Pri vzájomných meraniach síl s týmito konkurentmi sa zakaždým tešili z výhry naši hokejisti. Práve proti prvému spomínanému celku sme zaznamenali aj najvyššie víťazstvo v základnej časti – 9:0. Ďalším pozitívom je fakt, že proti žiadnemu tímu nemáme negatívnu bilanciu vzájomných stretnutí. Zo štyroch možných zápasov s každým mužstvom sme prehrali maximálne dva, a to proti Banskej Bystrici, Slovanu, Detve a v súvislosti s našim klubom nepopulárne spájanými maďarskými celkami.

„Keď mám zhodnotiť základnú časť, musím povedať, že som spokojný. Samozrejme, mali sme aj výkyvy, stále je čo zlepšovať, ale keby nám niekto v júli alebo auguste povedal, že na tom budeme v tabuľke takto, podávať takéto výkony, bol by som spokojný,“ hodnotí kapitán Dávid Skokan. Ak sa na základnú časť pozrieme narýchlo ešte prostredníctvom štatistík, opäť nájdeme viacero zaujímavostí. Sieť za súperovým gólmanom sa doposiaľ rozvlnila v 141 prípadoch, naopak puk za našich brankárov prešiel 98-krát. Štatisticky teda máme štvrtý najlepší útok a tretiu najspoľahlivejšiu defenzívu. Najproduktívnejším hokejistom nášho mužstva je Marcel Haščák, sekunduje mu kapitán Dávid Skokan a útočný kolega Michal Chovan. „Haky“ je zároveň najlepším strelcom nielen Košíc, ale aj celej ligy. „Robil som všetko preto, aby som bol čo najlepším, aby som čo najviac pomohol tímu a som rád, že sa mi takýmto spôsobom podarilo urobiť úspech jednak pre seba a jednak pre mužstvo,“ netají sa spokojnosťou 55 bodový forvard. Spomedzi obrancov musíme vypichnúť meno David Ružička. Český bek pred sezónou avizoval, že je skôr defenzívne ladeným bekom, avšak opak je pravdou a po základnej časti je s 18 bodmi a 12 „pluskami“ v tabuľke pravdy najproduktívnejším obrancom Oceliarov. „Je to viacmenej jedno. Ja som v predošlých kluboch taktiež zbieral body, keďže som hral presilovky. Potrebný priestor som neskôr dostal aj tu, čím viac ho človek má, tým lepšie sa hrá a body potom prídu samy.“ Jednotkou medzi troma žrďami sa stal Andrej Košarišťan, ktorému sa ušiel štatút najlepšieho brankára základnej časti s percentuálnou úspešnosťou na úrovni 93.43%. „Výrazné ambície som si nestanovil. Prišiel som sem podať čo najlepšie výkony, pomôcť tímu čo najväčším podielom. Možno nejaké tie sebareflexie budem hľadať až po sezóne,“ zdôraznil Košarišťan, že sezóna ešte ani zďaleka nekončí. Okrem iného však patril aj medzi najviac vyťažovaných brankárov súťaže. „Dá sa povedať, že v tých predošlých sezónach to bolo v tomto ohľade veľmi podobné. Nechcem povedať, že zápasov bolo veľa, ani, že som na to zvyknutý, no dalo sa to zvládnuť.“

Tipsport liga od aktuálneho ročníka prešla na nový, doposiaľ na Slovensku neodskúšaný formát. Po konci základnej časti nenasleduje hneď play-off. Liga sa teraz rozdelí na dve polovice, pričom zatiaľ, čo prvá šestica bude bojovať o čo najlepšiu východiskovú pozíciu pred vyraďovacou fázou, tá druhá si zahrá o zostávajúce dve miestenky do play-off. „Najdôležitejšie teraz budú tímové ambície, individualita ide bokom. Musíme hrať zápas po zápase čo najlepšie, aby sme si vybojovali výhodnú pozíciu pred play-off,“ zdôrazňuje Marcel Haščák, hráč, ktorý sa výrazným podielom pričinil o to, že sme sa dokázali prebojovať do nadstavbovej skupiny A. Do tej sa prenášajú aj body získané v základnej časti. Okrem obrovského nasadenia, nabitých duelov, tvrdosti, však treba podľa Davida Ružičku brať ohľad aj na inú, výrazne podstatnú záležitosť. „Do nadstavby musíme ísť predovšetkým s tým nezraniť sa, vybojovať čo najlepšie miesto. V play-off bude následne potrebné, aby sme všetci bojovali za jeden tím. Tam už pôjde každý osobný úspech bokom, počítať sa bude len tímový.“

Jedným z najvýraznejších prvkov v aktuálnej sezóne bolo ponúknutie prvej profesionálnej zmluvy dvojici košických mladíkov a odchovancov. Tejto cti sa dostalo pre Romana Faitha a Samuela Nagya. Práve prvý menovaný zaznamenal v poslednom domácom vystúpení svoj premiérový extraligový gól medzi seniormi. „Fakt som veľmi úprimne šťastný, že to tam konečne padlo! Paradoxom je, že to prišlo z asi najmenšej šance, keďže predtým som ich tam mal oveľa viac jednoznačnejšie. Šťastie sa naklonilo na moju stranu a to ma teší,“ s radosťou prehlásil stále len 17-ročný útočník, ktorý má okrem jedného gólu na svojom konte aj tri gólové prihrávky. Vďaka presnému zásahu už neodmysliteľne predĺžil dynastiu Faithovcov v spojitosti s košickým klubom, avšak, ako sám priznal, tešilo ho predovšetkým víťazstvo, ktoré tímu pomôže aj po psychickej stránke. „Víťazstvo sa rodilo trošku ťažšie. Už od začiatku sme mali šance, avšak nedarilo sa nám ich premieňať. V tejto lige chce každý súper v Košiciach vyhrať, preto sme radi za každé tri body.“ Prvý gól v drese A-tímu HC Košice ho, samozrejme, nevyjde zadarmo. Zráta mu to klubový pokladník. A či si odložil „šťastný“ puk? „Puk som si odložil, určite si ho dám niekde do vitrínky. Koľko budem musieť prispieť do klubovej pokladničky zatiaľ neviem, na starosti to má Tomi Slovák. Dúfam však, že mi dá nejakú zľavu,“ zakončil so smiechom Roman Faith.

HC KE Media Team (bob)