Médiá: Košičania hovoria o polmiliónovej strate, hráči prejavili ústretovosť

PRIDANÉ: 3.4.2020

(Zdroj: Hokej.sk) Pandémia koronavírusu so sebou prináša obrovské ekonomické problémy a imúnne voči tomu nemôžu byť ani hokejové kluby. Bratislavský Slovan vyčísliiť škody z ukončenia sezóny na vyše milión eur a klub z hlavného mesta sa dostal do „útlmu“. Podobné problémy riešia aj v metropole východu.

„Všade je to rovnaké a všade je to veľmi zlé. Ukončenie ligy spôsobilo veľké problémy všetkým klubom. Straty sú státisícové, u nás v Košiciach je to asi pol milióna eur. Pre šport celkovo je to veľký problém,“ zdôraznil prezident HC Košice Július Lang.

Fungovanie športového klubu je úzko spojené s ekonomikou jeho sponzorov. Košické oceliarne doplácajú už dlhodobo na lacnú oceľ z Číny a teraz sa k tomu negatívne pridal pokles dopytu spojený s odstavením automobilovej výroby v celej Európe.

„Určite ideme do ekonomického módu. To znamená, že maximálne znižujeme náklady. Už sme nejakých ľudí prepustili a cieľom je záchrana HC Košice,“ pokračoval Lang, podľa ktorého sa však klub snaží zachovať veľmi korektne. „Nie je to tajomstvo, chlapcom sa snažíme vyplatiť marec a takto ukončiť minulosezónnu spoluprácu. Apríl si teraz dovoliť nemôžeme. Máme zamestnanecké zmluvy a ak by nám pomohli vláda či zväz, tak by sme mohli vyplatiť aj apríl.“

Vedenie klubu sa v tomto smere spolieha na avizovanú pomoc štátu, ktorý by mal refinancovať 80% platov zamestnancov postihnutých koronakrízou. S hráčmi sa teraz v Košiciach snažia doriešiť sezónu 2019-20 a téma zmlúv pre nový ročník je nateraz neaktuálna.

„Nevieme, kedy sa nová sezóna začne a bolo by to teda nezodpovedné. Boli by sme veľmi radi, ak by u nás títo hráči pokračovali, pretože to bol veľmi dobrý kolektív. Neviem však povedať, či im dokážeme ponúknuť podmienky, ktorými ich uspokojíme. V tejto chvíli panuje veľká neistota,“ povzdychol si J. Lang, ktorého potešil ústretový postoj hráčov. „Bol som milo prekvapený, pretože som hovoril s Dávidom Skokanom a Braňom Rapáčom a vidím, že situáciu chápu.“

V Košiciach majú záujem aj o zotrvanie nemeckého trénera Petra Draisaitla. „Sme s ním v kontakte a boli by sme radi, ak by u nás pokračoval. Tiež by však musel akceptovať našu novú ponuku.“

Samotní hráči vedia, že hokej sa ocitol v neľahkom období a časy lukratívnych kontraktov sú nateraz minulosťou.

„Všetci poznáme situáciu v ekonomike a spoločnosti. Baviť sa teraz o novej sezóne je teda bezpredmetné. S vedením sme hovorili o tom, ako budú naplnené naše súčasné zmluvy. Košice sa k tomu postavili veľmi ústretovo a aj my hráči sme prejavili solidaritu. Chápeme, že klub to má teraz ťažké a je náročné nájsť peniaze. Určite budú škrty a my si uvedomujeme, že pôjdeme s peniazmi dole. Sme ľudia ako ostatní a budeme sa musieť uskromniť,“ skonštatoval útočník Branislav Rapáč.