Mikúš je pripravený odovzdať maximum pre Košice

PRIDANÉ: 8.2.2024

Útočné rady oceliarov vystužil osem kôl predkoncom základnej časti Tomáš Mikúš. Tridsaťročný útočník podkutý skúsenosťami z českej i fínskej ligy je priaznivcom Tipos extraligy dobre známy z dresov materskej Skalice, Slovana, Nitry a počas uplynulých dvoch sezón kapitánčil v Nových Zámkoch. V aktuálnom ročníku nazbieral v drese býkov 9 gólov a asistencií v 41 zápasoch. 

Tomáš, prečo ste sa rozhodli prijať košickú ponuku?

V závere prestupového obdobia sa snažia tímy s ambíciami posilniť a košický záujem ma potešil. Sorád, že som tu a pre Košice som pripravený odovzdať maximum. 

Musí byť príjemné zmeniť cez noc boj o záchranu za boj o titul..

To je pravda. Hokejový život je nevyspytateľný a všetko sa môže meniť rýchlo. Ja som každopádne rád, že som tu. V tomto klube cítiť atmosféru úspechov minulosti a na Slovensku je to určite špičková organizácia.

Bolo ťažké opustiť Nové Zámky v pozícii kapitána?

Bolo to samozrejme závislé od dohody klubov a ja ďakujem Novým Zámkom za všetko, čo pre mňa urobili. Bolo pre mňa cťou viesť tím ako kapitán, ale teraz je to už minulosť. Pred sebou mám novú výzvu, na ktorú sa teším.

Zohral svoju rolu aj fakt, že Nové Zámky opustil aj brat Juraj?

Netajím sa tým, že do Zámkov som prišiel aj kvoli bratovi. Chceli sme si zahrať spolu a to sa nám podarilo. Po jeho odchode sa mi odchádzalo ľahšie, ale v konečnom dôsledku to bola naozaj dohoda  klubov.

Hovorí sa, že kapitán opúšťa loď ako posledný. Rezignovali Zámky na boj o záchranu?

To si nemyslím. Ľudia v klube deklarujú snahu o záchranu. Pokukujú aj o desiatke a osobne im želám, aby sa dostali do predkola play-off. Hlavná je však záchrana.

Pikantný je určite fakt, že najbližší zápas odohráme práve v Nových Zámkoch...

Veru tak. Priznám sa však, že neviem, ako sa dohodli kluby. V tejto chvíli neviem, či tam nastúpim, alebo nie.

Aké sú vaše prvé pocity z košického klubu?

Zatiaľ som tu päť minút aj s cestou. Ešte sa teda len snažím zorientovať a nasávam atmosféru nového prostredia. V najbližších dňoch sa pokúsim prispôsobiť systému a fungovaniu v tomto klube. Poznám tu pár chlapcov, s ktorými som už hrával. Uviedli ma do obrazu a potešil som sa na stretnutie po dlhšom čase. V novom kolektíve je príjemné mať aspoň pár oporných bodov. 

Boli vám už naznačené očakávania zo strany trénerov?

Ešte som sa s nimi nerozprával. Zatiaľ ma len formálne privítali a predstavili v kabíne. V najbližších dňoch určite dôjde aj k zadefinovaniu mojej pozície. Ja beriem hocijakú a som pripravený plniť to, čo sa odo mňa očakáva. 

Ako sa vám zvyklo hrávať v Košiciach v pozícii súpera?

Hrával som tu ešte ako mladý chlapec za Skalicu. Vždy to bolo po veľmi dlhej ceste a to nebolo najpríjemnejšie. Na druhej strane som hral vždy veľmi rád v moderných hokejových arénach a jsom si to tu teda užíval..

Počas svojej kariéry ste hrávali vždy na západe Slovenska, alebo v zahraničí. Tešíte sa na objavovanie východu?

Cestou sem som si vravel, že časovo ide o rovnakú cestu ako do Karlových Varov. Predtým som cestoval ďaleko na západ, teraz na východ. Asi mám rád extrémy.

S akým číslom budete hrávať v Košiciach?

Počas celej kariéry obľubujem 23-ku. Ak je teda voľná, tak je moja voľba jasná.

Aké sú teda vaše ciele pre túto sezónu?

Košice majú ambíciu obhájiť majstrovský titul. Určite láka aj víťazstvo v základnej časti, ale podstatné je vyladiť formu pre vrchol sezóny. Verím, že práve vtedy budeme hrať náš najlepší hokej.

Boli ste už niekedy v centre Košíc?

Veru nie. Ako súper som tu bol mnohokrát, no vždy sme len prišli do Steel arény a potom odišli domov. Teším sa teda na spoznanie mesta. Počul som, že je krásne.