O titule môžu Košičania rozhodnúť doma už túto nedeľu

PRIDANÉ: 22.4.2023

Oceliari si vo Zvolene vybojovali titulový mečbal víťazstvom 3:1. O deň neskôr napriek dobrému výkonu podľahli rytierom 2:5. O titul zabojujú Košičania aj pred očami svojich fanúšikov už túto nedeľu 23. apríla o 18:00 v Steel aréne.

V treťom finále sa ako prví radovali z gólu zverenci Petra Oremusa, keď koncom 12. minúty otvoril strelecký účet zápasu zvolenský kapitán Peter Zuzin. Pre viaceré vylúčenia domáci hokejisti stratili kontrolu nad hrou a už o niekoľko minút vyrovnal Brett Pollock. V druhej tretine padol len jediný gól – z hokejky Američana Huntera Fejesa. V 47. minúte pridal poistný zásah aj Fín Joona Jääskeläinen a oceliari kontrolovanou hrou vybojovali tretie víťazstvo v sérii.

Včerajšie stretnutie ponúklo najväčšiu porciu gólov vo finále. V prvej tretine boli aktívnejší Košičania, no kvôli viacerým vylúčeniam sa im nepodarilo skórovať. V 22. minúte cez zaclonený výhľad brankára prekvapil Shane Hanna. O pár minút s prehľadom vyrovnal Jens Olsson. Zakrátko si Zvolenčania prinavrátili vedenie zásluhou Dávida Mudráka a ihneď po vhadzovaní odskočili gólom Petra Zuzina. Pre psychické pohodlie brankára siahol Dan Ceman po zmene medzi tromi žrďami. Aj vďaka práci Jara Janusa sa podarilo oceliarom priblížiť na rozdiel jedného gólu. Na 3:2 upravil Matúš Havrila. Košičania pritom v druhej tretine mali oveľa vážnejšie príležitosti ako rytieri. Veľmi aktívnu ofenzívu Košíc v tretej tretine zaskočil gól Chrisa Turnbulla. Úspech Zvolena dokonal gólom do prázdnej bránky Marek Viedenský.

Vo finálovej sérii nazbieral najviac bodov Alex Breton za 3 asistencie. Dvomi gólmi sa prezentovali aj Košičania Hunter FejesJens Ollson. Po góle a asistencii si v tejto sérii pripísali Marek Bartánus, Brett Pollock, Marek Slovák, Matúš Havrila Joona Jääskeläinen. Na zvolenskej striedačke je najvýraznejší Peter Zuzin so štatistikou 2+0. S gólom a asistenciou mu sekundujú Marek Hecl, Shane Hanna Marek Viedenský.

Trojicou najproduktívnejších hráčov Košíc v play-off sú Brett Pollock (6+7), Hunter Fejes (6+4) a dopĺňa ich aj slovenský zástupca Marek Bartánus so 4 gólmi a 5 prihrávkami. Medzi Zvolenčanmi vynikajú Peter Zuzin (7+8), ktorý vedie produktivitu play-off, ale aj Marek Hecl (6+5) a Radovan Bondra (4+7).

V predošlých 4 stretnutiach chytal v košickej bránke najmä Dominik Riečický. Ani neúspech v poslednom stretnutí ho neobral o skvelé štatistiky. Priemerne inkasuje iba 1,45 gólov na zápas a drží si úspešnosť zákrokov na úrovni 95,28 %. V druhom stretnutí finálovej série vychytal čisté konto. Sekunduje mu Jaroslav Janus. Ten si zachytal v poslednom štvrtom finále. Vyplynul z toho priemer 1,87 gólov na zápas a úspešnosť rovných 95 %. Na opačnom konci sa predstavil doposiaľ iba Adam Trenčan. Ten inkasuje o niečo viac – 2,02 gólov na zápas. Jeho úspešnosť zákrokov siaha na 92,08 %.

Na košickej striedačke stále chýba Jakub Linet. Zvolenčania sa musia zaobísť bez posíl Jozef SládokChris Langkow.

1. zápas finále

HC Košice – HKM Zvolen 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)

Góly a asistencie: 15. Fejes (Breton), 21. Bartánus (Pollock, Chovan), 60. Olsson (Lamper) – 12. Hecl (Marcinek, Messner).

Zostava HC Košice: Riečický (Janus) – Breton, Olsson, Southorn, Romančík, Deyl, Ferenc, Bartoš A. – Leskinen, Pollock, Jääskeläinen – Fejes, Chovan, Bartánus – Rogoň, Slovák, Lamper – Havrila, Hovorka, Jokeľ

Zostava HKM Zvolen: Trenčan (Paterson) – Hain, Messner, Rauhauser, Mudrák, Hanna, Kubka – Bondra, Viedenský, Jedlička – Hecl, Huntebrinker, Zuzin – Csányi, Šiška, Marcinek – Stupka, Fekiač, Kašlík

2. zápas finále

HC Košice – HKM Zvolen 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)

Góly a asistencie: 19. Slovák (Jokeľ, Havrila).

Zostava HC Košice: Riečický (Janus) – Olsson, Breton, Southorn, Romančík, Šedivý, Ferenc, Bartoš A. – Leskinen, Chovan, Jääskeläinen – Fejes, Pollock, Bartánus – Rogoň, Slovák, Lamper – Havrila, Hovorka, Jokeľ

Zostava HKM Zvolen: Trenčan (Paterson) – Hain, Messner, Rauhauser, Mudrák, Hanna, Kubka – Bondra, Viedenský, Jedlička – Hecl, Huntebrinker, Zuzin – Csaányi, Šiška, Marcinek – Stupka, Fekiač, Sideroff

3. zápas finále

HKM Zvolen – HC Košice 1:3 (1:1, 0:1, 0:1)

Góly a asistencie: 12. Zuzin (Viedenský) – 17. Pollock (Jääskeläinen), 31. Fejes (Bartánus, Breton), 47. Jääskeläinen (Southorn, Leskinen).

Zostava HKM Zvolen: Trenčan (Paterson) – Hain, Messner, Rauhauser, Mudrák, Hanna, Kubka – Zuzin, Viedenský, Marcinek – Hecl, Huntebrinker, Sideroff – Bondra, Fekiač, Jedlička – Csányi, Šiška, Stupka

Zostava HC Košice: Riečický (Janus) – Breton, Olsson, Southorn, Romančík, Šedivý, Ferenc, Bartoš A. – Leskinen, Chovan, Jääskeläinen – Fejes, Pollock, Bartánus – Rogoň, Slovák, Lamper – Havrila, Hovorka, Jokeľ

4. zápas finále

HKM Zvolen – HC Košice 5:2 (0:0, 3:2, 2:0)

Góly a asistencie: 22. Hanna (Hecl), 28. Mudrák (Bondra), 28. Zuzin (Kubka), 52. Turnbull (Hanna), 60. Viedenský – 27. Olsson (Slovák, Leskinen), 31. Havrila (Lamper, Olsson).

Zostava HKM Zvolen: Trenčan (Paterson) – Hain, Messner, Rauhauser, Mudrák, Hanna, Kubka, Čulík, Brumerčík – Bondra, Viedenský, Jedlička – Hecl, Huntebrinker, Zuzin – Turnbull, Šiška, Sideroff – Csányi, Marcinek, Stupka

Ohlasy

Povinné víťazstvo Zvolena zhodnotil jeden z ich najaktívnejších hráčov Marek Viedenský slovami: „Sme radi, že sme vyhrali. Vo štvrtom zápase sme ukázali väčší charakter. Hovorili sme si celý deň, že musíme do hry vložiť srdce a bude sa nám dariť. Konečne nám padli aj góly,“ uviedol bývalý reprezentant pre Športky.

Hosťujúci kapitán Michal Chovan zodpovedne popísal príčiny prehry: „Nezačali sme dobre. Musíme nadviazať na tretiu tretinu, v ktorej sme si vytvorili šance. Mohli sme v nej vyrovnať. Tlačili sme sa do bránky, boli sme aktívnejší. Hokej mal patričnú úroveň, diváci si prišli na svoje, ale musíme byť disciplinovanejší,“ odpovedal pre Športky.sk.

Svoje k zápasu vyslovil aj košický tréner Dan Ceman, ktorý pre SITA uviedol, že mužstvo nezačalo najlepšie. Kanaďan spomenul aj niekoľko kontroverzných verdiktov rozhodcov, no nechcel sa na ne vyhovárať. „V domácom zápase chceme ukázať väčšie odhodlanie vyhrať. Zo Zvolena si vezieme jedno víťazstvo a to je dobrá pozícia. Pred štartom série by sme takýto vývoj určite vítali.“

O deviatom titule v Tipos extralige budú môcť HC Košice rozhodnúť v nedeľu 23. apríla o 18:00 na ľade Steel arény. Stretnutie môžete sledovať aj na televíznej obrazovke prostredníctvom RTVS Šport.