„Oceliari" opäť súčasťou kampane Movember, Mrázik vyzýva k prevencii

PRIDANÉ: 30.11.2021

Movember je každoročná charitatívna akcia, ktorej účelom je najmä zvýšenie povedomia o zákerných a nebezpečných mužských ochoreniach a problémoch. V tomto prípade môže ísť napríklad o rakovinu prostaty, rakovinu semenníkov či dokonca aj samovraždy mužov, čo sa vo svete vyskytuje v omnoho väčšom počte prípadov ako na strane žien.

Akcia zvaná Movember spočíva najmä v spôsobe šírenia tejto charitatívnej činnosti. Muži, ktorí túto akciu podporujú si počas celého novembra nechávajú narásť fúzy, aby tak vyjadrili svoju podporu a zároveň aj upozornili na dôležitosť preventívnych prehliadok prostaty či ďalších mužských orgánov. Cieľom tohto svetového hnutia je predovšetkým, aby sa zmenil pohľad ľudí na mužské ochorenia, a aby sa taktiež našlo aj dostatok finančných prostriedkov na možnú liečbu, či vývoj nových liekov. Do tejto iniciatívy sa každoročne zapája aj náš hokejový klub. Väčšinou je to hlavne prostredníctvom propagácie tejto činnosti cez sociálne siete alebo to propagujú hráči sami na sebe práve skrz fúzy, ktoré si nechávajú narásť.

Iniciátorom tejto aktivity je aj najnovšia posila košických Oceliarov Michal Mrázik. „Myslím si, že je to dôležité najmä z toho pohľadu, že zdravie je to najdôležitejšie, čo máme a mali by sme sa oňho určite starať.“ Hoci podľa vlastných slov ešte nemá pod nosom niečo svetoborné, tak je už viacero rokov podporovateľom Movembra. „Keď už je ten Movember, tak aspoň ja, aj keď sa teda nedá povedať, že mi to pod nosom úplne raší, si už tretí rok nechávam narásť fúzy, keďže je to takto zaužívané aj v hokejovom prostredí. Ako som už povedal, je dôležité na to minimálne poukázať a venovať tomu určitú pozornosť.“ Okrem faktu, že je potrebné o tejto veci šíriť povedomie, Mišo potvrdil aj to, že je dôležité prihliadať aj na účinnú a potrebnú prevenciu. „Podľa mňa od istého veku je to určite dôležité. Samozrejme každý musí vedieť už sám, kedy to je potrebné, ale hlavné je to nepodceňovať.“