Optimálny štart série teší, stále sme však len na polceste

PRIDANÉ: 20.3.2024

Domáca úloha je splnená, nasleduje cesta po postupové mečbaly do hlavného mesta. Hokejisti HC Košice vykročili do play-off Tipos extraligy ideálnym spôsobom a po úvodnom víťazstve 6:2 zdolali bratislavský Slovan v utorkovej odvete 5:4. Výsledok síce vyzerá dramatickejšie, no „oceliari“ viedli už v štrnástej minúte 3:0 a trojgólový náskok vlastnili ešte v 58. minúte. Kontaktný gól súpera padol až šesť sekúnd pred záverečným klaksónom a to už si diváci na tribúnach užívali radosť z víťazstva.

„Chceli sme k zápasu pristúpiť s rovnakými prístupom a s rovnakými emóciami ako v prvom stretnutí. Získali sme rýchle vedenie 3:0 a to ma trochu znervóznilo,“ priznal tréner Dan Ceman. V takýchto chvíľach má totiž podľa neho tím tendenciu poľaviť, poprípade sa zbytočne hnať za ďalšími gólmi. „To potom otvára hru a vzniká riziko prečíslení. Znížili na 2:3 a to bolo emotívne náročné. Potrebovali sme sa opäť skoncentrovať a pridali sme dôležité góly. Tretia tretinu už bola zvláštna a poznačená množstvom vylúčení. Páčil sa mi však prístup tímu a teraz sa pripravíme na tretí zápas. My sme doma svoju robotu odviedli, teraz je to na nich a bude to určite veľmi náročné. Potrebujeme nadviazať na tieto dva výkony.“

Podľa útočníka Mareka Bartánusa bolo tempo druhého duelu opäť mimoriadne vysoké. „Chvalabohu sme využili šance a trochu sme súperovi odskočili. Potom sme však zbytočne poľavili, prišli fauly a Slovan sa dotiahol. Na toto si musíme dávať pozor, pretože sa nám to môže vypomstiť. Odštartovali sme však dobre a vedenie 2:0 je v súlade s našimi cieľmi. Trochu sa potešíme, ale potom nás čakajú ťažké zápasy v Bratislave,“ uvedomuje si šesťnásobný majster Slovenska. Jedenásť strelených gólov považuje za skvelú správu o návrate streleckej formy tímu. „Divákom sa to musí páčiť, ale takéto otvorené partie nám dlhodobo úspech neprinesú. Musíme byť zodpovednejší. Už pred štartom série som vravel, že to bude aj o zvládaní emócií. Z nich totiž plynú tresty a chyby.“

Podobný apel vysiela aj autor víťazného gólu Eduard Šimun. „Musíme sa vyvarovať chýb, ktoré prišli ku koncu. Môžu nás totiž stáť zápasy. Dali sme veľa gólov, ale dramatizovali sme si to zbytočnými chybičkami. Sú tam emócie a z toho plynú aj vylúčenia. Musíme sa viac krotiť a vyvarovať sa týchto negatívnych faktorov. Kredit si však zaslúži aj Slovan, pretože do tých vylúčení nás donútil.“

Spomínané strelecké pookriatie sa týka predovšetkým útočníka Joonu Jääskelainena. Gól z posledného kola základnej časti proti Trenčínu ho správne naladil a svojmu bývalému klubu adresoval vo dvoch zápasoch päť gólových pozdravov.

„Všetci sme mu to priali. V sezóne mu to tak nepadalo, ale prišlo to v pravý čas. Pevne verím, že mu to vydrží počas celého play-off,“ klope na drevo Bartánus a strelecká forma fínskeho spoluhráča teší aj Šimuna. „Neviem čo sa zrazu stalo, ale je to dobré pre celé mužstvo. Možno mu teraz manželka vyvára niečo špeciálne a ak je to tak, tak nech v tom pekne pokračuje. Všetci budeme len radi.“

Z pohľadu štvrťfinálovej série sme iba na polceste, no optimizmus zvyšuje aj celková tohtosezónna bilancia zápasov proti Slovanu. Štatistika 6-0 vyznieva priam neuveriteľne, no samotní hráči sa ňou unášať nenechajú.

„Je to pekné, ale takéto veci sú pre štatistov,“ upozorňuje Marek Bartánus, ktorý už zažil podobných play-off sérií neúrekom. „Pre nás je teraz dôležité, že máme dve víťazstvá. Zregenerujeme a pripravíme sa na to, že na nás doma vybehnú. Nesmieme poľaviť. Kvalitu mužstva máme a ak získame vedenie, tak s ním už nemôžeme narábať tak laxne ako dnes.“

Aj podľa Eda Šimuna je vstup do série optimálny, no cesta do semifinále bude ešte poriadne tŕnistá. „Stále sme iba v polovici. Musíme sa začať pripravovať na zápasy v Bratislave. Veľmi dôležitý bude už tretí zápas. Slovan nemá na čo čakať a určite na nás vyletia. Potrebujeme byť na ten tlak pripravení. V mužstve je však veľká sila, ktorou to môžeme zlomiť. Ak sa budeme sústrediť na každučké striedanie, tak to bude okej,“ uzatvára 29-ročný topoľčiansky odchovanec, ktorý má šancu zahrať si v extraligovom semifinále vôbec prvýkrát v kariére.