Roman Žitný: Príchod do Košíc je veľký krok v mojej hráčskej kariére

PRIDANÉ: 12.8.2018

Roman Žitný je rodákom z Bratislavy, svoj prvý hokejový dres obliekol ako hráč Ružinova. Rokmi tvrdého tréningu v silnej generácií ružinovského hokeja sa dokázal presadiť v zahraničí - vo fínskom doraste dokazoval, že aj na Slovensku sa rodia talenty hodné medzinárodnej pozornosti. Reprezentoval Slovensko na majstrovstvách sveta hráčov do 17 aj hráčov do 18 rokov. Dnes je 21- ročný útočník súčasťou organizácie košického hokejového klubu, zoznámte sa.

Spomedzi všetkých klubov slovenskej extraligy ste si vybrali ten najvzdialenejší od vášho domova. Aké boli hlavné dôvody?
     „Je to tak, vybral som si HC Košice, pretože je to jeden z najlepších klubov na Slovensku. Každú sezónu má veľké ambície, ktoré ku klubu tejto úrovne patria. Rok čo rok sa snaží dostať sa na najvyššie miesta v tabuľke a následne získať titul. Aj preto si myslím, že je to veľký krok v mojej hokejovej kariére, aby som sa posunul vyššie, napredoval a načerpal mnoho skúseností. Som veľmi rád, že môžem zabojovať o miesto v zostave košického hokejového klubu a pomôcť svojimi výkonmi k dosiahnutiu spoločných cieľov. Takže tá diaľka určite stojí za to.“

Stihli ste sa už zabývať v Košiciach?
     "V Košiciach som od začiatku letnej prípravy, čo je už takmer dva mesiace. Zabývať sa v tomto krásnom meste pre mňa nebol problém, páči sa mi hlavne centrum. Ale celkovo je to príjemné a skvelé mesto. Som tu naozaj veľmi spokojný.“

V aktuálnej zostave patríte medzi najmladších hráčov. Pociťujete tlak na svoju osobu?

"Samozrejme, cítim tlak z toho, že sa musím vyrovnať starším a skúsenejším hráčom, aby som si miesto v zostave zaslúžil. Musím makať, tvrdo trénovať a snažím sa odsledovať od starších chalanov to, čo som sa ja ešte nestihol naučiť. To všetko ale patrí k tomu a bez tlaku to v podstate ani nejde. Vytvára to vo mne motiváciu, ale hlavne chuť sa zlepšovať a dokázať celému tímu, fanúšikom aj mne samému, že mám čím prispieť nášmu tímu na ľade aj mimo neho.“

Aká bola vaša fínska skúsenosť, kým ste sa dostali do Košíc?
     „Do Fínska som sa dostal z dorastu spolu s ďalšími tromi Slovákmi z 50-tich uchádzačov na ,,try-out”. Tam som hral v dorasteneckej súťaží za tím Porin Ässät. Časom som sa prepracoval k juniorom Ässät a KooKoo, kde som si mohol skúsiť pár zápasov aj za mužov. Za úspech však považujem už samotný ,,try-out” a hlavne to, že sa mi už v prvej sezóne podarilo presadiť sa ako najproduktívnejší hráč v tíme a umiestniť sa v prvej desiatke najproduktívnejších hráčov v celej lige. Hneď rok na to som sa ako jediný hráč z dorasteneckého kádra dostal medzi juniorov. V juniorskej súťaži sa mi podarilo odohrať niekoľko zápasov za mužov, či už v Porine alebo Kouvole a následne aj získať zmluvu ako hráč Porin Ässät.“

Ako teraz spätne vnímate svoje pôsobenie v zahraničí?

"Roky vo Fínsku mi dali toho mnoho jednak z  osobnostnej stránky, ale samozrejme aj z hokejovej, Bolo tam o nás veľmi dobre postarané, spomínam si na profesionálny prístup už v mladších súťažiach.”

Čo si sľubujete od novej sezóny ako nováčik v drese HC Košice?
     "V prvom rade je pre mňa dôležité vybojovať si miesto v základnej zostave. Na tom teraz pracujem najviac a urobím všetko pre to, aby sa mi to podarilo. No a všetko, čo sa bude diať ďalej, je o nás ako o tíme. Určite sa chceme dostať čo najďalej, zabojovať o titul a stať sa víťazmi ligy. Máme silný káder, ktorý tvrdo pracuje na letnej príprave a preto aj tie ambície by mali byť čo najvyššie. Dôležité je, aby sme si na konci sezóny mohli povedať, že sme urobili všetko pre dosiahnutie našich cieľov.“

Kde vidíte svoje prednosti?
     "Osobne sa považujem za technickejšieho hráča. Usilujem sa o hokejové rozmýšľanie a moje strelecké zručnosti sa určite využijú pri obliehaní brány. Som proste strelec a cítim svoje miesto v útoku.“

Ako si zvykáte na nových spoluhráčov?
     „Komunikácia je základom všetkého. Nemôžem povedať, že si už čítame myšlienky a vieme intuitívne predvídať situácie, ale dobrá spolupráca sa už rysuje a všetko časom príde. Sezóna ešte nezačala a letná príprava ešte neskončila.“

Ako sa vám hralo v prípravnom zápase proti DVTK Jegesmedvék Miskolc?
     „Môj individuálny výkon v prvej tretine nebol až taký dobrý, ako by som si prial. Určite hrala rolu aj nervozita, prvý krát pred domácim publikom, ale postupom času tréma odpadla a už to bolo o niečo lepšie. Ako tím sme ale hrali vynikajúco. Hralo sa nám spolu veľmi dobre a predviedli sme pekný hokej hodný HC Košice. Výsledok hovorí za všetko.“

Ako by ste fanúšikov presvedčili, aby sa prišli pozrieť na váš hokej?
     "Jednoznačne by nás mali podporiť a my ich  našou hrou a našimi výsledkami presvedčíme, že si ich pozornosť zaslúžime. Budeme sa snažiť vyhrať každý zápas, ale hlavne bojovať až dokonca. Budeme robiť všetko preto, aby sme fanúšikov nesklamali a aby sa oni mohli tešiť z výsledkov svojho obľúbeného hokejového tímu spolu s nami.“

HC Košice Media Team (Igor Žovtik)