Skúsenosti s CHL má trinásť hráčov. Bude to ťažké, zhodujú sa

PRIDANÉ: 29.8.2023

Štvrtkovým zápasom na ľade švajčiarskeho Bielu absolvuje klub HC Košice návrat na scénu Ligy majstrov po siedmich rokoch. Niektorí hráči súčasného kádra zažili aj predošlé účinkovanie v CHL v rokoch 2014 až 2016, no skúseností s touto prestížnou súťažou je v oranžovo-čiernej kabíne požehnane. Atmosféru súťaže najlepších európskych klubov už okúsilo trinásť hráčov, pričom až dvaja vykorčuľovali na ľad Ligy majstrov v troch odlišných kluboch.

„Toto bude už moja štvrtá skúsenosť a musím povedať, že ma zápasy Ligy majstrov bavia. Je príjemné hrať proti rozličným štýlom, cestovať po Európe a porovnávať sa s najlepšími. Sú to však samozrejme ťažšie zápasy ako v domácej lige, upozornil útočník Joona Jääskeläinen, ktorý si v CHL zahral za fínsku SaiPu i slovenské kluby z Bratislavy a Banskej Bystrice. „Asi najťažšie to bolo so Slovanom. Nevyhrali sme ani zápas a to bolo nepríjemné. Verím však, že teraz sú naše šance lepšie a s Košicami nejaké víťazstvá uhráme.“

Čerstvé a nie práve najlepšie spomienky na Ligu majstrov má aj útočník Tomáš Zigo. Ako hráč Slovana totiž v predošlých dvoch sezónach neuhral ani jediné víťazstvo.

„Je to ťažká súťaž s kvalitnými súpermi. Všetko sú to majstri, alebo top tímy špičkových súťaží. Každý dobrý výsledok sa rodí ťažko, ale určite sa o to pokúsime. Verím, že nejaké body získame a Slovensku urobíme dobrú reklamu. Isté je, že všetko to budú kvalitné zápasy a diváci sa majú na čo tešiť,“ zdôraznil 31-ročný Banskobystričan, ktorého momentálne trápi menší zdravotný problém. Do Švajčiarska preto podľa všetkého nevycestuje. V ďalšom priebehu súťaže by však hrať mal. V kútiku duše pritom verí, že nadviaže na pozitívnu bilanciu z minulosti. V CHL totiž skóroval vo všetkých štyroch ročníkoch a to za český Mountfield, Banskú Bystricu i v oboch bratislavských sezónach.

Gólom v Lige majstrov sa môže pochváliť aj kapitán Michal Chovan, ktorý skóroval v sezóne 2015-16 za bieloruské Grodno.

„Bolo to zaujímavé. Pre mňa to bola úplne nová skúsenosť a v Bielorusku bola Liga majstrov hokejovým sviatkom. Verím, že podobne atraktívne to bude aj pre našich fanúšikov. Pre nás hráčov je to lákavá možnosť porovnať sa s najlepšími mužstvami Európy. Bude to výzva a našim cieľom je uhrať čo možno najlepšie výsledky,“ zdôraznil košický kapitán, podľa ktorého pôjde o sériu náročných duelov. „Vieme, čo nás čaká. Ťažkí súperi a veľa cestovania. Káder je však dostatočne široký a pripravený tak, aby sme to zvládli. Tím máme skúsený a kvalitný. Máme dobrú partiu a osobne preto verím, že niečo uhrať môžeme.“

Veľkou novinkou novej edície CHL bude odlišný systém skupín, no samotné tímy sa musia vysporiadať skôr s testom netradičných pravidiel týkajúcich sa presilových hier. Prvou zmenou je, že ak tím v oslabení inkasuje, vylúčený hráč zostane na trestnej lavici až do vypršania trestu. Druhou, veľmi podobnou, je, že dvojminútový trest pre hráča sa nezruší ani v prípade, ak tím dostane gól pri avizovanom vylúčení. Opačne s doterajším stavom sa bude postupovať aj v prípade, ak tím skóruje v oslabení. V takom prípade dvojminútový trest pre jeho hráča skončí.

„Jedna či dve presilovky môžu rozhodnúť celý zápas. Musíme sa teda vyhýbať faulom a skúsiť využiť naše početné výhody,“ uvedomuje si Michal Chovan a Joona Jääskeläinen pridáva. „Bude to niečo nové a nikto s tým nemá skúsenosť. Zmeny pravidiel komentovať nechcem, až na ľade sa ukáže, či je to dobré, alebo nie.“

Úvodný zápas HC Košice na ľade švajčiarskeho Bielu je na programe vo štvrtok o 19.45. Domáci súboj proti Servette Ženeva odohráme v sobotu o 18.00 hodine.

Skúsenosti hráčov HC Košice s Ligou majstrov

Jaroslav Janus – Liberec