Spilar verí kvalite tímu, najviac sa teší na hviezdami nabitý Servette

PRIDANÉ: 29.8.2023

Ostrý štart košického účinkovania vo vynovenej Lige majstrov je už len otázkou hodín a Oceliari sa už pripravujú na presun do švajčiarskeho Bielu. Tesne pred odchodom do krajiny Helvétov sme sa o očakávaniach klubu pozhovárali so športovým manažérom Gabrielom Spilarom.

Košický tím  naberie už v stredu smer Švajčiarsko. S akými cieľmi vstupujeme do Ligy majstrov?

Gabriel Spilar: Chceme odohrať dobré zápasy a kvalitne sa pripraviť na extraligovú sezónu. Každý duel by sme radi vyhrali. Bude to veľmi ťažké, ale bez vôle uspieť by to nemalo zmysel.

Na úvod nás čaká dvojzápas proti Bielu a Servette. Oba tímy majú súpisky nabité kvalitnými hráčmi. Nastúpime proti majstrom sveta, reprezentantom popredných hokejových krajín i hráčom so skúsenosťami z NHL. Hovoriť sa teda dá o krste ohňom..

Všetci naši súperi v CHL budú veľmi silní a bude to obrovská výzva. Aj my však máme dobrý káder a tieto zápasy nám ukážu, kde sme. Osobne sa asi najviac teším na Servette Ženeva a myslím si, že spoločne s Tapparou ide o momentálne najlepšie kluby Európy. Pre mňa osobne to bude najväčšie lákadlo skupiny.

Ligu majstrov ste zažili aj ako hráč. Ako ste vnímali CHL vtedy?

My sme to mali trochu iné, pretože sme začínali už 21. augusta. V tom čase európske tímy iba štartovali prípravy a boli to preto vyrovnanejšie zápasy. Teraz to nabralo na kvalite a Liga majstrov sa zúžila. Snažia sa z toho urobiť väčšiu šou a dovolím si povedať, že teraz ide o náročnejšiu súťaž.

V tíme HC Košice má skúsenosti s CHL až trinásť hráčov. Joona Jääskeläinen a Tomáš Zigo si ju zahrali až v troch rozličných kluboch. Dá sa z toho vyťažiť?

Určite. Nie sme nejaký nováčik bez európskych skúseností. Náš káder je široký a kvalitný. Bude to dobrá šanca pripraviť sa na sezónu. V prípade Slovana sme videli, že ťažké zápasy ho naštartovali aj do extraligy a v úvode dominoval. To medzinárodné tempo vo vás ostane istý čas a aj z toho pohľadu je to vynikajúce.

Veľa sa hovorí o sprísnených pravidlách spojených s presilovými hrami. Slovenské tímy zvykli doplácať na vylúčenia a tie budú teraz bolieť ešte viac. Nakoľko dôležitá bude čistá hra?

Bude to základ úspechu. Tie nové pravidlá sú zaujímavé a presilovková kvalita sa ukáže. Musíme hrať agresívne, ale čisto. Proti takýmto súperom však nemôžete hrať opatrne a alibisticky. Ostáva veriť, že využijeme aj naše presilové hry. Hráčov na to máme.

Košický klub nič nepodcenil a do Bielu sa presunie letecky cez Bazilej. Svedčí to o tom, že beriete CHL s plnou vážnosťou?

Určite áno. Program je navyše hustý. V stredu letíme, vo štvrtok hráme a v piatok sa vrátime. V sobotu už hostíme Ženevu. Potom sme týždeň doma a 7. letíme do Mníchova, odkiaľ sa presunieme do Rapperswillu. Chlapci sa tešia na Nemecko i Švajčiarsko a celé to berieme veľmi pozitívne.

Ako vnímate prípadné postupové šance?

Tak ako som povedal, do každého zápasu pôjdeme s úmyslom vyhrať. Tabuľka môže byť celkom otvorená, pretože postupuje šestnásť najlepších tímov. Musíme ísť pekne od zápasu k zápasu a veriť v bodové zisky. Podstatné je však podať kvalitné výkony a pripraviť sa tak na sezónu.