Stanley Cup už nad hlavou mal. Teraz chce Lalonde zodvihnúť Dzurillov pohár

PRIDANÉ: 16.3.2024

V kádri HC Košice napočítame viacerých hokejistov s belasou minulosťou, no štvrťfinálová séria proti bratislavskému Slovanu bude najpikantnejšia pre obrancu Shawna Lalondeho. Tridsaťštyriročný Kanaďan pôsobil v úvode aktuálnej sezóny práve pri Dunaji a po predčasnom ukončení kontraktu bol až do príchodu do metropoly východu voľným hráčom.

„Bola to každopádne dobrá skúsenosť a v mnohom to bolo podobné ako tu v Košiciach. Mesto bolo krásne, štadión tiež a fanúšikovia vytvárali napriek slabším výsledkom výborné hokejové prostredie. Mrzutý bol len ten koniec, ale niektoré veci neovplyvníte,“ rozhovoril sa rodák z Orleans v provincii Ontário. Kapitolu Slovan už dávno uzavrel a momentálne je pripravený ukončiť sezónu svojmu bývalému klubu. „Toto je fáza sezóny, kvôli ktorej to všetko robíme. Všetci sa už tešíme na pondelok a nevieme sa dočkať sérii proti Slovanu. Nebudem tajiť, pre mňa to bude veľmi špeciálne. Zo Slovana ma totiž vyhodili zo zvláštnych dôvodov a teraz sa kruh uzavrie. Verím, že budem úspešný a pomôžem Košiciam k postupu do semifinále.“

V čase Shawnovho pôsobenia v hlavnom meste zažívali „belasí“ herné i výsledkové trápenie, ktoré postupne vyústilo do prepustenia Jána Pardavého a neskôr i Vladimíra Růžičku.

„Určite sú na tom lepšie ako vtedy,“ prízvukuje Lalonde. „Myslím si, že Slovan naštartoval príchod brankára Godlu. Získali istotu v bránke, prišiel nový tréner a začali hrať agresívnejšie a lepšie. Bude to výborná séria, ale ja verím kvalitám nášho tímu. Myslím si, že sme lepší a vzájomné zápasy zo základnej časti to potvrdzovali. Je jedno, v akej fáze sa títo súperi stretávajú. Na Slovensku je to vždy ako finále a bude to teda veľké.“

Za kľúč k úspechu považuje úspech v úvodných dvoch domácich zápasoch. Nie je žiadnym tajomstvom, že „oceliarom“ sa v závere základnej časti v Steel aréne nedarilo. Viacerí maródi si však doliečili zranenia a play-off je jednoducho iná súťaž.

„Áno, v závere základnej časti nám to doma nešlo, ale play-off je iné. Počul som, že košická atmosféra je počas play-off výborná a sám som ju okúsil v úvode sezóny v drese súpera. Už vtedy bola hala pekne zaplnená a podpora fanúšikov bude dôležitá. Verím, že im ponúkneme dobrú šou,“ usmieva sa kanadský obranca s výbornou strelou. V drese Košíc zatiaľ stihol odohrať iba osem zápasov, v ktorých zaznamenal gól a tri asistencie. V tíme sa dokázal aklimatizovať veľmi rýchlo a rozhodnutie podpísať zmluvu s HC Košice rozhodne neľutuje. „Chalani boli od úvodu skvelí a veľmi mi uľahčili veci na ľade i mimo neho. Všetci sú tu nápomocní a pre mňa je fajn, že je tu kanadský tréner. V Slovane totiž tréner anglicky nehovoril a komunikácia bola preto komplikovaná. Ďakujem aj Gabimu Spilarovi a Milovi Klímovi, obaja mi od úvodu veľmi pomáhajú. Cítim sa tu výborne a snažím sa to oplatiť výkonmi na ľade.“

Počas svojej kariéry zažil viaceré vydarené vyraďovacie časti, pričom dlhé play-off jazdy absolvoval hlavne v Belleville v OHL a v nemeckej DEL s tímom Kölner Haie. On sám však najradšej spomína na rok 2010, kedy bol súčasťou rovnakej organizácie ako Marián Hossa a Tomáš Kopecký.

„V Chicagu Blackhawks som vtedy zažil zisk Stanleyho pohára v pozícii náhradníka a bola to úžasná skúsenosť. Poviem vám - zodvihnúť nad hlavu majstrovskú trofej je ten najkrajší pocit. Verím, že ho zažijem aj v Košiciach. Ak by som necítil majstrovský potenciál tohto tímu, tak by som sem ani neprišiel,“ uzatvára Shawn Lalonde.