Štvrté miesto reprezentačnej osemnástky na MS aj s kvartetom Košičanov

PRIDANÉ: 1.5.2023

Naši dorastenci dosiahli na aprílových majstrovstvách sveta solídne 4. miesto. Pod tento úspech sa podpísal zohraný káder, v ktorom figurovali aj štyri mená košických odchovancov – Leo Eperješi, Maxim Štrbák, Adam Beluško a Timotej Varga.

Slovenská osemnástka ešte len pred rokom postúpila do elitnej kategórie svetového šampionátu. S našou reprezentáciou sa počítalo ako s outsidermi, no už v skupine chlapci ukázali, že budú konkurovať aj najväčším favoritom.

Už v úvodnom stretnutí skupiny A si Slovensko poradilo so susedným Českom 3:2 po nájazdoch. Na Švédov sme následne nestačili a podľahli sme trom korunkám 3:5. Vynikajúce výkony predviedla naša repre aj v zápase s Kanadou, no napokon prehrali 3:4. V súboji s Nemeckom naša osemnástka predviedla rozhodujúci obrat a zvíťazila 6:4.

Postup z tretieho miesta nám prisúdil Fínsko. Severania sa počas voľného dňa oháňali výrokmi o tom, že Slovensko poľahky zdolajú. Naši chlapci sa nenechali slovami zastrašiť a namiešali Fínom vlastnú medicínu. V kontrolovanom zápase viedla naša repre 3:0 a napokon sa výsledkom 3:2 kvalifikovala do semifinále. Tam sme narazili na najväčších favoritov na turnaji USA. Ani po prehre 1:7 dorastenci nestratili motiváciu a v súboji o bronz Kanadu poriadne vytrápili. Vedenie našich 3:2 dokázali javorové listy skorigovať až 70 sekúnd pred koncom zápasu. Napokon v predĺžení po tuhom boji vsietili bronzový gól.

Sklamanie na strane našich hokejistov vôbec neodrážalo obraz eufórie, ktorú vyvolali na Slovensku. Náš káder sa zaslúžil o prirovnania k hrdinom, bojovníkom a srdciarom, ktorí neváhali nechať dušu na ľade.

O pozornosť sa svojimi výkonmi zaslúžil Dalibor Dvorský, ktorý v 7 stretnutiach zaknihoval štatistiku 8+5 a v tabuľke produktivity obsadil 6. miesto. V zápase proti Nemecku nazbieral až 5 kanadských bodov za 4 góly a 1 asistenciu. Vytvoril tak nový národný rekord v tejto kategórii, keďže doposiaľ ešte nikto v slovenskom drese na šampionáte nevsietil 8 gólov. S kapitánskym „Céčkom“ na hrudi reprezentoval Slovensko košický odchovanec Maxim Štrbák, ktorý z obrany poctivo rozdával presné prihrávky a až 6 z nich bolo gólových. To ho zaradilo na 4. miesto v produktivite medzi Slovákmi. Zároveň sa stal naším najlepším asistentom na turnaji. V obrane odvádzal dobrú prácu aj druhý košický hráč Leo Eperješi, ktorý tvoril prvý obranný pár práve so Štrbákom. Eperješi zaznamenal na turnaji 2 asistencie. Ďalší z radov košických odchovancov Timotej Varga nenastúpil len do zápasu s Nemeckom. V ostatných šiestich stretnutiach úradoval na krídlach. Náš štvrtý odchovanec Adam Beluško síce nenastúpil do žiadneho zápasu na majstrovstvách, no ako čerstvý 17-ročný hráč určite načerpal cenné skúsenosti na veľkom turnaji.

Okrem bodových zápisov sa Slováci prezentovali aj ako najtvrdší strelci na turnaji. V meraní piatich najrýchlejších striel na šampionáte sa objavili až tri slovenské mená. Absolútne najtvrdšiu strelu vyslal práve kapitán a košický odchovanec Maxim Štrbák v rýchlosti 149,82 km/h! Len o málo zaostali Milan Pišoja (148,29 km/h) a Dalibor Dvorský (144,20 km/h).

Pôsobenie našich odchovancov stále napreduje. Leo Eperješi v uplynulej sezóne odohral 37 zápasov v drese Chicago Steels v americkej USHL. V nasledujúcom ročníku bude obliekať farby University of Maine v zámorskej NCAA.

Maxim Štrbák zamieril po 4 sezónach vo fínskom Jokerit Helsinki taktiež do zámoria. V sezóne 2022/2023 sa predstavil v obrane Sioux Falls Stampede, za ktorých odohral 46 zápasov, strelil 5 gólov a na ďalších 13 gólov prihral. Z USHL taktiež prestupuje do NCAA, kde posilní Michigan State University.

Zdroje fotografií: sportovy.cas.sk, flickr.com, hockeyslovakia.sk, eliteprospects.com