V Košiciach vznikne druhá Krajská hokejová akadémia na Slovensku. HC Košice je súčasťou projektu.

PRIDANÉ: 20.12.2019

Náš hokejový klub sa zapojil do cieľavedomého projektu vybudovania druhej Krajskej hokejovej akadémie na Slovensku, ktorá má vzniknúť  práve v metropole východu. Z toho dôvodu sa v Zrkadlovej sieni budovy Košického samosprávneho kraja (KSK) na Námestí Maratónu mieru v Košiciach zišli  vo štvrtok 19. decembra hlavní zástupcovia troch zainteresovaných strán, ktoré na projekte spolupracujú. Svoje zastúpenie mal náš klub v osobách výkonného riaditeľa HC Košice Norberta Kocha a člena správnej rady HC Košice Tomáša Kuriatnika. Košický samosprávny kraj zastupoval jeho predseda Rastislav Trnka, Slovenský zväz ľadového hokeja prezident Miroslav Šatan.

Výsledkom stretnutia bol podpis Dohody o vzájomnej spolupráci, ktorej cieľom je teoretická a športová príprava žiakov – hokejistov na pôde Strednej športovej školy v Košiciach, ktorej zriaďovateľom je župa.

Som veľmi rád, že som sa mohol zúčastniť tohto aktu, kedy vieme aj my ako klub pomôcť SZĽH v rozvoji mládeže. Projekt sa nám veľmi páči, pretože aj my si uvedomujeme, že zmena je nevyhnutná, keďže doba sa mení veľmi rýchlo a rozvoj hokeja nie je len o športovej stránke. Sme preto radi, že zväz prišiel s takýmto nápadom, kde sa budú chlapci rozvíjať nielen po športovej stránke, ale získajú aj kvalitné vzdelanie.“ vyjadril svoje nadšenie Tomáš Kuriatnik.

Jedným z hlavných cieľov tejto kooperácie je aj vznik novej hokejovej haly, ktorá poskytne kompletné hokejové zázemie pre výcvik ľadového hokeja. Podľa plánu by sa s jej výstavbou malo začať v priebehu budúceho roka, pričom by mala byť postavená do dvoch rokov. Kraj na jej výstavbu vyčlenil 2 700 000 €. Finančný príspevok prisľúbil aj SZĽH, ktorý poskytne finančnú podporu za účelom navýšenia kvality športového procesu v tejto hokejovej akadémii nad rámec bežného štandardu.

V prvom rade by som sa chcel poďakovať KSK a klubu HC Košice, že sa po vzájomnej dohode rozhodli vytvoriť takúto akadémiu. My na zväze to vnímane ako niečo pozitívne. Určite by sme boli veľmi radi, ak by mal každý jeden kraj takúto hokejovú akadémiu,“ načrtol svoje ďalšie plány prezident SZĽH Miroslav Šatan.

Náš hokejový klub do ukončenia výstavby novej hokejovej haly poskytne hráčom kvalitné zázemie v Steel aréne. „Našou prirodzenou ambíciou je ponuka takých podmienok pre talentovaných hokejistov, aby nemuseli uvažovať o odchode do zahraničia. Práve preto máme úsilie, aby sa prvou voľbou tých najtalentovanejších v celom kraji stala Hokejová akadémia v Košiciach. Spolu s partnermi urobíme všetko preto, aby bol tento projekt dlhodobo úspešný.“ priblížil svoj postoj Norbert Koch. Pre náš klub je tak vznik hokejovej akadémie ďalšou z aktivít, ktorou sa približujeme k verejnosti.

Keďže ani kariéra profesionálneho športovca netrvá večne, ďalšou dôležitou snahou akadémie bude poskytnúť absolventom kvalitné vzdelanie, s ktorým sa budú vedieť uplatniť na trhu práce aj  po skončení aktívnej športovej činnosti. Aj preto si Stredná športová škola pre mladých hokejistov pripravila štyri zaujímavé študijné odbory – športové gymnázium, športový manažment, digitálne služby v športe a spracovanie dát v športe. Všetky odbory sú štvorročné, ukončené maturitnou skúškou.

V pilotnom ročníku  2020/2021 bude prijatých 20  študentov. Prihlášky do Hokejovej akadémie môžu žiaci základných škôl posielať najneskôr  do 20. februára 2020. Prijímacie skúšky sa  budú konať v marci a ich súčasťou budú aj talentové skúšky. Do košickej Hokejovej akadémie sa môžu zapojiť všetky hokejové kluby pôsobiace v Košickom kraji.

Všetky deti z KSK budú mať špičkovú prípravu, ale keďže ide o akadémiu, tak sa tu bude klásť dôraz aj na vzdelanie, aby aj rodičia videli pridanú hodnotu. Rodičia sem môžu dať svoje dieťa, ktoré sa môže venovať športu, a popri tom sa vzdelávať. Zároveň nemusia hľadať takéto príležitosti v zahraničí,“ uzavrel Miroslav Šatan.

HC Košice Media Team (zek, tty)