V kvalifikácii o play-off proti Novým Zámkom, takto sa nám darilo v základnej časti

PRIDANÉ: 23.3.2021

Základná časť najvyššej slovenskej hokejovej súťaže je už definitívne minulosťou a pred nami je atraktívnejšia fáza sezóny: play-off, v našom prípade predkolo play-off. Ešte pred jeho začiatkom sa poďme spoločne pozrieť, ako sa oceliarom darilo v prvej pasáži sezóny.

ZHODNOTENIE ZÁKLADNEJ ČASTI V ČÍSLACH

Po odohraní 50 zápasov v základnej časti obsadili Košičania so ziskom 75 bodov ôsmu priečku. V celkom účtovaní sa z čistého víťazstva tešili 19-krát, 7-krát boli úspešní po predĺžení alebo po samostatných nájazdoch, 4-krát padli po predĺžení, respektíve samostatných nájazdoch, bez bodu odchádzali 20-krát. Najviac bodov sa nám podarilo získať proti Popradu (13/18), DVTK (13/18) a Liptovskému Mikulášu (11/12). Dôležité je pripomenúť si, že proti prvým dvom spomínaným sme odohrali, vďaka regionálnym kolám, o dva zápasy viac. Naopak, nedarilo sa nám proti Slovanu Bratislava (0/12), Detve (3/12) a Trenčínu (3/12). Na domácom ľade sme vybojovali 39 bodov, zo súperových klzísk sme priniesli 36 bodov.

Strelecky sa nám podarilo presadiť 143-krát, o čo sa postaralo 23 rôznych strelcov. V Steel aréne sme súperových gólmanov prekonali 70-krát, vonku 73-krát. Početnú výhodu sme využili 39-krát, v oslabení sme inkasovali 37 ráz.

Na druhej strane, naši brankári lovili puk zo siete 128-krát. Najvyššiu percentuálnu úspešnosť zákrokov si pripísal Dominik Riečický (92,46 %). Celková úspešnosť košických strážcov svätyne činí 91,94 %, čo nám v konečných štatistikách vynieslo štvrtú pozíciu.

Najproduktívnejším hráčom HC Košice a zároveň najlepším nahrávačom celej základnej časti sa stal kapitán Michal Chovan (12+44). Striebornú priečku medzi oceliarmi obsadil Pavel Klhůfek (31+17), ktorý sa s 31 presnými zásahmi stal celkovo druhým najlepším strelcom Tipos extraligy. Pomyselnú bronzovú medailu si rozdelia Bruno Mráz (13+17) a Martin Réway (12+18). Medzi obrancami sa bodovo najvýraznejšie presadilo trio legionárov: Marek Baránek (5+19), David Růžička (5+17) a Žiga Pavlin (5+17). A práve slovinská opora zadných radov sa teší aj z prvenstva v štatistike plus – mínus. Dobre stavaný obranca skončil základnú časť so 17 plusovými bodmi. Okrem toho sa Žiga stal aj nevyťažovanejším hráčom Košíc. V 48 zápasoch strávil na ľade takmer tisíc minút, konkrétne 925:14.  Najviac trestných minút si odsedeli útočníci Martin Belluš a Martin Pospíšil, obaja zhodne po 102.

Dres Košíc si v súťažnom zápase oblieklo dovedna 38 hráčov, z toho 14 odchovancov. Sedem z nich malo v čase zápasu menej ako 20 rokov.

NÁŠ SÚPER V KVALIFIKÁCII – NOVÉ ZÁMKY

Ako už bolo vyššie spomenuté, oranžovo-čierni obsadili po základnej časti celkovo ôsmu pozíciu, čo znamená, že o postup do štvrťfinále play-off  budú musieť zabojovať v kvalifikácii. V nej si zmerajú sily s deviatymi Novými Zámkami.

V rámci základnej časti sme si s býkmi skrížili hokejky štyrikrát. Na naše konto sme si pripísali jednu čistú výhru, jedno víťazstvo po nájazdoch, jednu čistú prehru a jednu prehru po predĺžení. Celkovo sme si zo vzájomných meraní síl odniesli šesť bodov. Sieť súpera sme v riadnom hracom čase rozvlnili osemkrát, inkasovali sme deväťkrát.

Séria sa hrá na tri víťazné zápasy.

Ak prvý a druhý zápas série skončí v riadnom hracom čase nerozhodne, nasledovať bude 20-minútové predĺženie, v ktorom sa hrá systémom „rýchlej smrti“. Družstvá budú hrať s piatimi korčuliarmi a jedným brankárom.

Pred predĺžením bude 18-minútová prestávka. Družstvá začínajú predĺženie s rovnakým počtom hráčov ako na konci tretej tretiny. Všetky uložené tresty sa odpykajú rovnako ako v riadnom hracom čase.

Pred začiatkom predĺženia si mužstva vymenia strany.

V zápase číslo 3, ktorý nie je rozhodujúci (stav série 1:1), platia rovnaké pravidlá ako v prvom a druhom zápase. V prípade, ak má jedno z mužstiev postupový „matchball“ (stav série je 2:0), pri nerozhodnom skóre nasleduje 20-minútové „nekonečné“ predĺženie, ktoré sa hrá vo formáte 5 proti 5.

Ak sa v zápase číslo 1, 2, prípadne 3 nerozhodne po predĺžení, nasledovať budú samostatné nájazdy. Samostatné nájazdy vykonajú striedavo piati rôzni korčuliari z každého mužstva. Hráči, ktorým neskončili udelené tresty v predĺžení alebo im boli udelené tresty v priebehu samostatných nájazdov, nemôžu vykonať samostatný nájazd. Hráči oboch mužstiev budú vykonávať samostatné nájazdy až do strelenia rozhodujúceho gólu. Ak je výsledok nerozhodný aj po vykonaní všetkých nájazdov každého družstva, samostatné  nájazdy musia pokračovať systémom rozstrelu, samostatne medzi dvojicou hráčov, po jednom z každého družstva. Aj ten istý hráč môže vykonávať samostatné nájazdy svojho družstva až do rozhodnutia. Zápas bude ukončení vo chvíli, keď súboj dvojice hráčov prinesie rozhodujúci výsledok.

V zápase číslo 4 a 5 sa predlžuje až do strelenia víťazného gólu, trestné strieľania nebudú.

Zdroj informácií: Smernica SZĽH (14. 3. 2021)
Zdroj štatistík: HockeySlovakia.sk