Víkend zakončíme na Spiši

PRIDANÉ: 21.1.2023

Nedele sa už tradične nesú v znamení zápasov hokejovej extraligy. Tento víkend vyvrcholí zápasom oceliarov na ľade Spišskej Novej Vsi, kde sa predstavia o 18. hodine. Pôjde už o piate vzájomné stretnutie týchto východniarskych rivalov.

V predošlých štyroch meraniach síl sa dvakrát tešili Spišiaci a dvakrát Košičania, pričom raz sme zvíťazili po predĺžení.

Spišská Nová Ves zažíva veľké obmeny. Mužstvo v poslednej dobe posilnili Martin Réway, ktorý sem zamieril z Nemecka, ale aj Róbert Džugan, ktorý na Spiš zamieril z Prešova ako výmena za Kanaďana Danteho Salitura. Ich najnovším prírastkom je Nolan Laporte. Americký útočník si našiel cestu na Slovensko zo škótskeho Glasgowa. V ich drese za 106 zápasov až 43-krát skóroval a pridal aj 52 asistencií. V poslednej dobe rysov okrem  prehier trápia aj choroby a zranenia. V predošlom zápase na ľade Prešova sa v piatok nepredstavil už spomínaný Martin Réway, ale ani ich brankár  Filip Surák.

Z radov českého trénera Vlastimila Wojnara je najproduktívnejším hráčom Juraj Majdan. So štatistikou 32 bodov za 12 gólov a 20 asistencií len prednedávnom vypadol z top desiatky ligovej produktivity. Oporou mužstva je aj rodák z Thunder Bay Kale Kerbashian, ktorý získal zatiaľ 29 kanadských bodov (14+15) a nestratí sa ani ich najlepší kanonier Matej Giľák, ktorý vsietil súperom v prebiehajúcej sezóne už 15 gólov a pridal aj 7 asistencií.

Post brankárskej jednotky v mužstve však stále obhajuje Marcel Melicherčík. Odchytal už 29 zápasov so skvelou bilanciou 90,98%. Zo zálohy ho kryje Filip Surák, ktorý v novom roku odchytal ako jednotka už tri stretnutia. Celkovo nastúpil do 8 stretnutí, v ktorých si drží úspešnosť 90,96%. Naposledy sa ako dvojka predstavil Benjamín Varša. Pre tohto iba 16-ročného mladíka to bola premiéra v zostave. Na ľade sa však doposiaľ nepredstavil.

Posledný zápas:

Spišiaci sa naposledy predstavili v piatok na ľade iného východniarskeho celku HC Prešov. Dlho hrali s vyrovnanú partiu, no nevedeli nájsť recept na defenzívu domácich. Za stavu 1:3 v neprospech rysov sa v však posledných 4 minútach šokujúco  presadil Nolan Laporte a poslal duel do predĺženia. V ňom Spišiaci inkasovali  gól a domov odišli len s jedným bodom.

Zostava HK Spišská Nová Ves z posledného zápasu proti HC Prešov:

Melicherčík (Varša) – Romaňák, Beaudry, Ulander, Ališauskas, Ordzovenský, Česánek – Laporte, Nellis, Rapáč – Vandas, Kerbashian, Verbeek – Džugan, Myklukha, Giľák – Hamráček, Bortňák, Vartovník – Šuty

Postavenie v tabuľke:

Spišiaci si napriek prehre udržali priebežnú 4. priečku v tabuľke. Strácajú len 2 body na Košice a rovnako o 2 body prevyšujú michalovské líšky.

Vzájomné zápasy:

10. kolo (16. 10. 2022)

HK Spišská Nová Ves – HC Košice 1:2pp (0:0, 1:1, 0:0 - 0:1)

Góly a asistencie: 22. Štrauch (Ališauskas, Beaudry) – 37. Lamper (Olsson, Deyl), 62. Slovák (Watling, Šedivý).

21. kolo (27. 11. 2022)

HC Košice – HK Spišská Nová Ves 4:1 (2:0, 0:0, 2:1)

Góly a asistencie: 8. Leskinen (Šedivý, Romančík), 20. Jääskeläinen (Leskinen, Chovan), 43. Jokeľ (Havrila), 60. Leskinen (Campbell) – 46. Vandas (Rapáč, Ulander).

45. kolo (20. 12. 2022)

HK Spišská Nová Ves – HC Košice 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)

Góly a asistencie: 17. Ulander (Nellis, Rapáč), 24. Nellis (Žiak, Rapáč), 38. Verbeek (Vartovník), 60. Nellis – 5. Šedivý (Chovan, Parshin), 53. Deyl (Slovák, Lamper).

48. kolo (28. 12. 2022)

HC Košice – HK Spišská Nová Ves 3:6 (1:3, 2:1, 0:2)

Góly a asistencie: 16. Linet (Southorn, Tybor), 21. Leskinen (Slovák, Parshin), 36. Southorn (Jääskeläinen, Pollock) – 6. Salituro (Kerbashian, Myklukha), 7. Ordzovenský (Vandas, Myklukha), 13. Vandas (Myklukha, Ulander), 33. Myklukha (Vandas, Kerbashian), 55. Giľák (Verbeek, Salituro), 59. Vartovník (Ulander).

Naši chlapci sa naposledy predstavili na ľade Popradu. Pod Tatrami nás domáci kamzíci zdolali 4:2. Za oceliarov sa presadili Denis ParshinJordon Southorn. Pre Popradčanov to nebola len prvá výhra proti Košiciam v tejto sezóne, ale zároveň aj prvé body z týchto vzájomných stretnutí.

V rámci presiloviek kraľujeme tabuľke, keď zo 143 príležitostí sme skórovali 34-krát. To činí solídnu úspešnosť 23,78%. Aj v tabuľke oslabení nám patrí prvá priečka. Zo 127 oslabení sme inkasovali len 14-krát. Úspešnosť našich oslabení dosahuje 88,98%.

Našim najproduktívnejším hráčom je fínsky legionár Joona Jääskeläinen, ktorý strelil 18 gólov a pridal aj 15 asistencií. S 33 bodmi mu patrí v tabuľke strelcov 9. miesto. Nasleduje tímový kapitán Michal Chovan. 7 gólov doplnil o 24 asistencií. Top trojku uzatvára kanadský obranca Jordon Southorn, ktorý doposiaľ vsietil 5 gólov a na 20 ďalších asistoval.

Zostava HC Košice v poslednom zápase proti HK Poprad:

Riečický (Janus) – Romančík, Southorn, Bartoš A., Olsson, Ferenc, Šedivý – Jääskeläinen, Chovan, Parshin – Bartánus, Slovák, Pollock – Lamper, Linet, Leskinen – Rogoň, Havrila, Tybor – Jokeľ

Oceliarom patrí v priebežnej tabuľke 3. miesto. V 35 stretnutiach sme zaznamenali 18 víťazstiev, 4 výhry po predĺžení, 1 prehru po predĺžení a 12 prehier v riadnej hracej dobe. Skóre máme suverénne kladné. Naši hokejisti skórovali 111-krát, kým brankári inkasovali len 88 gólov. So ziskom 63 bodov figurujeme 9 bodov za Zvolenom, ktorý má o dva zápasy viac. O 2 body prevyšujeme práve Spišskú Novú Ves, ktorá má tiež o zápas viac.

Zápas si budete môcť pozrieť na obrazovkách TV Šport a TV Tipsport v nedeľu o 18:00.